• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Cilvēki maskās rindā pie ielu tirgotāja2021. gada vasara sagaidāma "aizsegtu seju zīmē". Foto: Chris Chapple/The Guardian

Bez «ārkārtējas situācijas», toties nebeidzamā «karantīnā» II

(Noslēgums. Sākums šeit)

Bez ārkārtējas situācijas, toties nebeidzamā karantīnā mums paliek cerība, ka kultūrtelpā parādīsies vismaz šis tas jauns. Lai gan pārsvarā turpināsim baudīt stingri virtuālus konservus. Tas pats diemžēl attiecas uz ikdienas atvieglošanu, tādu darbību veikšanu kā iepirkšanās vai pasēdēšana kafejnīcā, risinot rimtas sarunas par viedo valdību un tās lieliski pamatotajiem lēmumiem.     

Dzintars Zaļūksnis

Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem arī pēc 7. aprīļa būs ļauts savu produkciju pārdot tikai līdznešanai. Tiesa, Rīgas dome 31. martā pieņēma jaunus ielu tirdzniecības noteikumus, kas paredz atvieglot ielu tirdzniecības vietu un vasaras terašu saskaņošanu, vienlaikus samazinot arī saskaņošanai nepieciešamo procedūru skaitu, taču sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem tas varētu būt samērā vājš mierinājums, jo arī terasēs ēdienus un dzērienus drīkstēs tirgot tikai līdznešanai. Daži gudri cilvēki iesaka nēsāt sev līdzi saliekamu krēslu un galdiņu, jo neviens nevar aizliegt tos izmantot, lai apsēstos turpat uz ietves un nesteidzoties ieturētu maltīti vai izdzertu kafiju. Taču to var darīt tikai principa pēc, jo diezin vai ir īpaši ērti staigāt pa pilsētu ar saliekamo krēslu, tāpēc nevaru iedomāties, ka šādu cilvēku būs ievērojami daudz.

No 7. aprīļa valdība ir atļāvusi stādāt visiem veikaliem, tomēr tagad tiks diskriminēti lielie tirdzniecības centri, kur praktiski visi ierobežojumi saglabāsies – tajos varēs strādāt tikai noteikti tirdzniecības punkti. Vēl vairāk, ir atcelta atļauja vienam no kovidcirka numuriem – distancētai tirdzniecībai, iepriekš attālināti pasūtīto preču izsniegšanai. Sak, pietiek jums paust savu radošo attieksmi!

Turklāt tirgotājiem Saeima ir uzlikusi vēl arī policijas funkcijas – īpaši grozījumi likumā paredz, ka par epidemioloģisko ierobežojumu pārkāpšanu tirgotājam var uzlikt sodu līdz pat 5000 eiro. Vai konkrēto tirdzniecības vietu valsts vai pašvaldības policija uz nedēļu var vispār aizklapēt ciet!

Ekonomikas ministrija uzsver, ka par spīti valdības noteiktajiem ierobežojumiem esot konstatēti atsevišķi gadījumi, kad komersanti slepeni vai atklāti šos ierobežojumus ignorējot, tādejādi “apdraudēdami līdzpilsoņu drošību”, tāpēc vajag ko? Pareizi, palielināt sodu apmēru! Es personīgi neesmu pamanijis, ka kāds tirgotājs uzvestos bezatbildīgi, bet gan jau provokatoru brigādes tagad varēs šiverēt ar jaunu sparu. Un policijai būs brīvas rokas sodīt tirgotājus, kuri nepildīs pašas policijas pienākumus!  

Vai jūs ticat tam, ko sola Ekonomikas ministrija – sak, tirdzniecības vietas slēgšot tikai “nopietnu pārkāpumu” un “galējas nepieciešamības” gadījumos, t.i., ja rupji epidemioloģisko prasību pārkāpumi varēšot būtiski kaitēt sabiedrības veselībai? Jūs taču saprotat, ka to visu – sākot ar nopietniem pārkāpumiem un beidzot ar sabiedrības veselību –, iespējams interpretēt ļoti dažādi.  

Valdības dienestā esošo anonīmo ekspertu ieskatā cilvēku pulcēšanās risks tirdzniecības centros esot pārāk augsts, tāpēc tajos ir atļauta tikai pakalpojumu sniegšanas vietu un atsevišķu veikalu veidu darbība.

Tomēr no 7. aprīļa tiek atļauta ielu tirdzniecība (ieskaitot gadatirgus), kur – saskaņā ar to pašu anonīmo ekspertu atzinumu – pulcēšanās risks acīmredzot būs pulka mazāks.

Lai nu kā, visās atvērtajās tirdzniecības vietās (ikvienā veikalā, neatkarīgi no tā izmēra un tirgojamo preču klāsta) jāievēro šādas drošības prasības:

          • mutes un deguna aizsegu lietošana gan pircējiem, gan darbiniekiem;

          • pie ieejas jāizvieto informācija par maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu;

          • groziņu/ratiņu/iepirkšanās somu skaitam jāatbilst maksimāli atļautajam apmeklētāju skaitam;

          • jānodrošina 25 muz 1 apmeklētāju (t.sk. tehniskās iekārtas); ja telpa mazāka, var atrasties tikai 1 apmeklētājs;

          • jākontrolē apmeklētāju plūsma pie ieejas/izejas, iekštelpās/ārtelpās un tirdzniecības zālē, kur notiek pastiprināta apmeklētāju pulcēšanās (piem., konkrētās veikalu sekcijās);

          • ja infrastruktūra atļauj, ievērojot ugunsdrošības prasības, jānodala ieeja no izejas;

          • jādeleģē klātesoša atbildīgā persona, kas pastāvīgi organizē prasību izpildi tirdzniecības vietā, informācija par atbildīgo personu jāizvieto labi redzamā vietā;

          • jāizstrādā iekšējās kontroles sistēma (dokumentēta) epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanai, kas ietver apmeklētāju aprēķinu, iekšējās procedūras un kontroles, kā arī atbildīgo personu, lai kontroles institūcijas var objektīvi pārliecināties par prasību izpildi;

          • aizliegts organizēt un reklamēt īstermiņa (īsākus par 7 dienām) speciālos piedāvājumus, kas varētu motivēt apmeklētājus tūlītēji doties un uzturēties tirdzniecības vietā, tādejādi radot pulcēšanās risku.

Papildus tam Ekonomikas ministrija atgādina:

          • veikalu apmeklējiet pa vienam (izņemot ar bērnu vai asistentu),

          • iepriekš pārdomājiet nepieciešamos pirkumus,

          • plānojiet iepirkšanos ilgākam laikam uz priekšu,

          • veikalā uzturieties pēc iespējas īsāku laiku.

Savukārt tirdzniecības centrā, kura kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir lielāka par 7000 kvadrātmetri, varēs darbojas tikai daži veikali:

          • kuros tirgo pārtiku ne mazāk kā 70% apmērā no preču sortimenta,

          • kuros tirgo higiēnas preces ne mazāk kā 70% apmērā no preču sortimenta,

          • aptiekas (tai skaitā veterinārās aptiekas);

          • optikas preču veikali;

          • dzīvnieku barības veikali;

          • ziedu veikali;

          • grāmatnīcas;

          • preses tirdzniecības vietas;

          • atļauta pakalpojumu sniedzēju darbība (piemēram, ķīmisko tīrītavu, finanšu institūciju, remontu servisu u.c.).

Turklāt šādos tirdzniecības centros būs jāuzstāda elektroniska apmeklētāju plūsmas uzskaites iekārta.

Ministru prezidents Krišjānis Arturs Kariņš gan priecājas, jo viss šis murgs, viņaprāt, esot solis prom no atļauto preču sarakstiem, ko vēlējusies “ne tikai valdība, bet visa sabiedrība”.

Visādā ziņā šovasar jums nāksies aizmirst, ka no pēkšņa lietus var patverties kādā veikalā vai kafejnīcāepidemioloģiskās prasības jums to vienkārši liedz!

Un, jā, K.A.Kariņa dēļ, neiedomājieties, ka tirdziņos un gadatirgos varēsiet baudīt svaigu gaisu! Šovasar arī tirgus atklātajās teritorijās un ielu tirdzniecības vietās apmeklētājiem un pārdevējiem ir jālieto mutes un deguna aizsegi, turklāt viscaur nodrošinot 2 metru attālumu starp tirdzniecības vietām un pircējiem.

Visbeidzot, Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvis Jānis Endziņš atzīst: uzņēmēji piekrītot tam, ka tiek atvērti mazie veikali, bet tirdzniecības centros ir noteikti ierobežojumi, vienlaikus paredzot valsts atbalstu nomas maksas segšanai. Taču dīvaini esot, ka veikali, kas pēc preču sarakstiem varēja strādāt, tagad tiek aizvērti.

Bet kas te ko brīnīties – tas ir ļoti kovidloģiski!

Tavs komentārs par rakstu: