• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Darba birža Igaunijā. Foto: Erik Prozes/Postimees/Scanpix

Bezdarbs Latvijā turas kā mūris, Čehija, Vācija, Polija, Igaunija «svilst»!

Par spīti nerimstošajai darbaspēka emigrācijai un sabiedrības straujai novecošanai, bezdarba līmenis Latvijā joprojām turas augstāks nekā Eiropas Savienībā (ES) vidēji. Tiesa, valsts fiskālie menedžeri paši sev ir iestāstījuši, ka viss esot vislabākajā kārtībā, tāpēc valsts drednauts vizās pa koalīcijas nosprausto kursu bez mazākājām novirzēm.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv  

Šā gada maijā, sākoties bezdarba dabiskās samazināšanās sezonai, Latvijā bezdarba līmenis bija 7,4%, un tas bija augstāks nekā ES vidēji, liecina ES statistikas biroja “Eurostat” dati (šeit).

Atbilstoši “Eurostat” datiem ES dalībvalstu vidū augstāks nekā Latvijā bezdarba līmenis maijā bijis Grieķijā – 20,1%, Spānijā – 15,8%, Itālijā – 10,7%, Francijā – 9,2%, Horvātijā – 8,9%, Kiprā – 8,4% un Somijā –7,9%.

Zemākais bezdarba līmenis maijā reģistrēts Čehijā – 2,3%, Vācijā – 3,4% un Polijā – 3,8%. Nīderlandē un Maltā bez darba ir 3,9% ekonomiski aktīvo iedzīvotāju, Lielbritānijā – 4,1%, Austrijā un Rumānijā – 4,6%, Igaunijā – 5%.

Lietuvā bezdarba līmenis šā gada piektajā mēnesī bija 6,8%. Sekojot mūsu isteblišmenta loģikai, šajās valstīs – tostarp Igaunijā – ekonomika jūk un brūk un arvien vairāk smird pēc sviluma (šeit): jau pērnā gada nogalē, kad Latvijā bezdarba līmenis sasniedza 8,2%, pašmāju politekonomiskajās aprindās sākās gudras runas par to, ka “bezdarbs Latvijā ir sarucis zem dabiskā līmeņa”. Nabaga makroekonomisti laikam tā arī dzīvo visu 2018. gadu – juzdami nedabisku karstumu savās biksēs. Bet realitātē, protams, ekonomiku vairāk ietekmē ārvalstu sabiedroto labā veiktā cīņa pret “netīro” naudu nevis “pārāk zemais” bezdarba līmenis.

ES vidēji bezdarba līmenis maijā bija zemāks nekā Latvijā – 7%, tam saglabājoties zemākajā punktā kopš 2008. gada augusta. Uff! – eirozonas dalībvalstīs vidējais bezdarba līmenis maijā bija 8,4%, tam saglabājoties zemākajā līmenī kopš 2008. gada decembra. Tātad eirozona “svilst” mazāk nekā ES valstis vidēji, vai ne, dārgie makroekonomisti?

Diez, kā Čehija, Vācija, Polija, Igaunija tiks galā ar šo briesmīgo problēmu.

Tavs komentārs par rakstu: