• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Kas būs sliktāks un postošāks cilvēcei? Kas būs sliktāks un postošāks cilvēcei? Foto kolāža InfoTOP.lv

Bioloģiskie ieroči kodolgalviņu vietā?

COVID-19 pandēmija ir pārcēlusi globālās drošības draudus jaunā līmenī. Acīmredzot NATO valstu kodolieroči un "atombumbas valstu klubs" kā galvenais stratēģiskās atturēšanas instruments noveco. Uzmanību  jauna veida koronavīruss! Vairāk nekā 1000 slimu un 21 miris mazajā Latvijā. Un pieci miljoni pacientu un vairāk nekā 300 tūkstoši mirušo visā pasaulē  iespējams, tas ir pārbaudījums iedzīvotāju un atsevišķu etnisko grupu globālajai neaizsargātībai pret bioloģiskajiem ieročiem.

Modris Bērziņš, īpaši InfoTOP.lv

Krievijas eksperts, Politiskās informācijas centra (Центр политической информации) ģenerāldirektors Aleksejs Muhins (Алексей Мухин) publikācijā "Nedēļas Argumenti" (Аргументы неделиlappusēs norāda, ka jaunajam vīrusa tipam it kā ir mākslīga, laboratorijas izcelsme. To varētu, kā parasti, nosaukt par ļaunprātīgu propagandas un viltus aktu, ja ne acīmredzams fakts par ASV valdības finansējumu aptuveni 400 bioloģisko laboratoriju darbam visā pasaulē. Starp tiem ir centri arī bijušajās sociālistiskajās valstīs, vadošie zinātniskie pētījumi Gruzijā, Tadžikistānā, Armēnijā, Azerbaidžānā, Kazahstānā, Uzbekistānā, Moldovā un Ukrainā. Šis fakts ir diezgan labi zināms, ir daudz līdzīgu laboratoriju, kuras tikai kontrolē ASV, un to darbības rezultāti ir slēgti pilsoniskās sabiedrības un valstu valdībām.

ASV laboratoriju centri visaktīvāk tika izveidoti Baraka Obamas (Barack Obama) prezidentūras laikā un stiprinot Austrumeiropā ASV Demokrātiskās partijas politiķu ārpolitisko ietekmi, ieskaitot bijušās sociālistu nometnes valstis. Tie ir, piemēram, Armēnijā no prezidentu Roberta Kočarjana un Serža Sargsjana laikiem. 2008. gadā republika pievienojās DTRA (Defense Threat Reduction Agency) Bioloģisko draudu samazināšanas programmai (Biological Threat Reduction Program, BTRP). 2018. gada sākumā amerikāņu darbuzņēmēji valstī izveidoja 12 biolaboratoriju tīklu 50 miljonu dolāru vērtībā. Trīs no tiem atrodas Erevānā – Slimību kontroles un profilakses centrs, Valsts pārtikas nekaitīguma dienests un "Norkas" Infekcijas slimību klīniskā slimnīca. Reģionālās laboratorijas darbojas Idževānā, Gjumri, Martuni un Vanadzorā. 

ASV vēstniecība Kijevā nenoliedz informāciju par šo laboratoriju izvietošanu arī Ukrainas teritorijā. Pirms 15 gadiem Kijeva un Vašingtona parakstīja papildu līgumu Nr. 840_138 (datēts ar 2005. gada 29. septembri) starp Ukrainas Veselības ministriju un ASV Aizsardzības ministriju par "tādu tehnoloģiju, patogēnu un zināšanu izplatības novēršanu, kuras var izmantot bioloģisko ieroču izstrādē". Kopš tā laika Amerikas Savienotajām Valstīm pieder 15 bioloģiskās laboratorijas valstī.

Aprīļa vidū Ukrainas Augstākās padomes (Верховна Рада України) deputāti nosūtīja oficiālu pieprasījumu Ukrainas prezidentam Volodimiram Zeļenskim (Володимир Зеленьский), lūdzot viņus apstiprināt bioloģisko laboratoriju esamību, ko Ukrainā finansē ASV valdība. Vietnieki Renāts Kuzmins (Ренат Кузьмiн) un Viktors Medvedčuks (Віктор Медведчук) apgalvo, ka amerikāņi atvēlējuši 2,1 miljardu dolāru, lai eksperimentētu ar dažādu vīrusu celmiem savās laboratorijās visā pasaulē. 15 šādas laboratorijas atrodas Ukrainā: trīs – Kijevā un Ļvivā, pa vienai – Odesā, Hersonā, Ternopiļā, Užgorodā, Vinnicā, Harkivā un Luhanskā, divas – Dņiprā (bijušajā Dņepropetrovskā).

COVID-19 vīruss, domājams, ir mākslīgas izcelsmes un varētu būt radīts vienā no šādām laboratorijām. Tas, cita starpā, ir saistīts ar faktu, ka amerikāņi nevēlas šādus pētījumus veikt ASV – tas var palielināt epidemioloģiskos un politiskos riskus. Bīstamu vīrusu, piemēram, Sibīrijas mēra, putnu gripas, botulisma, brucelozes, noplūdes Amerikas Savienotajās Valstīs ir notikušas vairāk nekā vienu reizi. 2013. gadā amerikas laboratorijā Galvestonā esošajā pētījumu laboratorijā no saldētavas pazuda caurule, kas satur bīstamo Guanarito vīrusu. 2014. gadā ASV tika slēgtas divas bioloģiskās laboratorijas, kuras "pazaudēja" Sibīrijas mēra un putnu gripas paraugus.

COVID-19 pandēmija prasīja gandrīz pusmiljona cilvēku dzīvības pasaulē, un tās kulminācijā simtiem ASV biolaboratoriju, kas atradās dažādās valstīs, neapliecināja savu vērtību. Lai gan tika deklarēta zinātnisko pētījumu veikšana bioloģiskās drošības interesēs, tostarp cīņā pret jauna veida koronavīrusu. Turklāt pašās ASV pandēmija ir kļuvusi par valsts mēroga traģēdiju.

Krievijas eksperts Aleksejs Muhins pieļauj iespēju, ka COVID-19 noplūdis no Amerikas caurulēm – nejauši vai ar nodomu? Viņš apgalvo, ka zinātnieku radītie jauno paaudžu vīrusu celmi spēs inficēt atsevišķas iedzīvotāju grupas un pat veselas ģenētiskās grupas. Pēc viņa domām, tagad koronavīrusa pandēmijas kontekstā politiķi un eksperti daudzās valstīs, kuru teritorijā ir izveidotas ASV bioloģiskās laboratorijas, uzdod jautājumus par viņu darba rezultātu trūkumu cīņā pret COVID-19. Aleksejs Muhins neizslēdz, ka amerikāņi rada ne tikai bioloģiskos, bet arī etniskos ieročus.

"ASV valdības galvenā interese par šādu projektu finansēšanu ir acīmredzama. It īpaši, ja to pamatā ir padomju zinātnieku slepenie notikumi, lai izveidotu bioloģiskos ieročus," uzsver eksperts.

Bijušās Padomju Savienības valstīs ir desmitiem biolaboratoriju, kurās aktīvi darbojas amerikāņi. Viens piemērs. Pēc PSRS sabrukuma Azerbaidžānā palika armijas atstātu bāzu tīkls, kurā ietilpa seši pētniecības institūti, 29 reģionālas un 53 lauka biostacijas. Azerbaidžāna 2005. gadā parakstīja līgumu ar ASV Aizsardzības ministriju "Par sadarbību tehnoloģiju un patogēnu jomā, kas saistīti ar bioloģisko ieroču attīstību, un informācijas neizplatīšanu šajā jomā." Pirms septiņiem gadiem Baku sāka darboties ASV centrālā laboratorija aptuveni 170 miljonu dolāru vērtībā. Tās specializācija ir "patogēnu mikroorganismu pētījumi cilvēku un dzīvnieku izcelsmes paraugos".

Vai šis vīruss varēja nākt no turienes? Vai arī tas ir partnerattiecību produkts ar Odesas laboratoriju vai centru Almati, sadarbojoties ar Kazahstānas M.Aikimbajeva karantīnas un zoonožu infekciju zinātnisko centru (М. Айқымбаев атындағы карантиндік және зоонозды жұқпалар Қазақ ғылыми орталығы)? Valstu valdības uztur prasību par slepenas informācijas atklāšanu – tā vēl nav pieejama pat valstu valdībām.

Mēs pat nezinām par amerikāņu virologu darbībām Baltijas valstīs. Ko viņi dara? Kāpēc joprojām nav vakcīnas? Ja tā ir pieaugoša tendence, tad es baidos, ka pavisam drīz visa pasaule jauno draudu priekšā piemirsīs par globālā kodolkara modeļa riskiem un draudiem – tiem, kas bija galvenas bīstamības avots divdesmitajā gadsimtā.

Tavs komentārs par rakstu: