• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Jānis Bordāns sarāviesKad ambīcijas neatbilst skarbajai realitātei. Foto: LETA

Bordāna ambīcijas izšķīdušas sadursmē ar veco «troikas koalīciju»

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līdera Jāņa Bordāna izgāšanās skaidri rāda, kas Latvijas politiskajā balagānā ir menedžeri un kas – ierindas klauni. Jau pati steidzīgā Bordāna nominēšana – turklāt “bargajam” Valsts prezidentam Raimondam Vējonim nosakot ļoti īsu divu nedēļu termiņu koalīcijas veidošanai – samazināja viņa izredzes kļūt par premjeru.

Dzintars Zaļūksnis

Jau pirms nominēšanas “vecie āži un kazas” no aprites bija izņēmuši Kancelejas vadītāju Māri Steinu – praktiski vienīgo cilvēku, kas varēja palīdzēt “procedūras jautājumos”, kuri šoreiz bija izšķirošie.

Tad nu vecās labās troikas koalīcijai atlika iedarbināt administratīvo resursu – “neitrālā” Finanšu ministrija Danas Reiznieces-Ozolas vadībā pēkšņi nenoslinkoja un aprēķināja, cik daudz varētu izmaksāt JKP priekšvēlēšanu solījumi. Sanāca – ai, kādi skaitļi!

Pirmkārt, vai jūs, dārgie tautieši, kādreiz iepriekš esat pieredzējuši, ka aizejošā koalīcija tūlīt pēc valdības sarunu sākšanas nāk klajā ar konkurējošās partijas “solījumu rēķiniem”? Otrkārt, cik savulaik maksāja pašas Reiznieces-Ozolas pārstāvētās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) solījumi? Vai kāds to rēķināja? Treškārt, kādus no saviem – vienalga, dārgajiem vai lētajiem – 2014. gada solījumiem ir izpildījusi pati ZZS? Činavnieku algu pacelšana neskaitās – šī prioritāte Kučinska valdībai parādījās tikai pēc tās apstiprināšanas.

Lai nu kā, troikas plāns izrādījās spožs: nepagāja ne nedēļa, un topošajā koalīcijā iefiltrētie troikas koalīcijas taurētāji paziņoja, ka viņi ne tikai bez ierunām kā tīru monētu uztver Reiznieces-Ozolas brīvbrīža prāta vingrinājumus, bet uzskata tos par pietiekami “smagiem”, lai uz līdzenas vietas izjauktu Bordāna kabineta veidošanu.

Turklāt troikas emisāri Bordānam uzbruka vienotā frontē: gan “Jaunā vecā vienotība”, gan tās klons “Attīstībai/Par!”, gan pašpasludinātā nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK.   

Rezultāts ir tāds, kādam tam jābūt, kad plikas ambīcijas saduras ar konkurentu cinismu: “valdība, ko biju iecerējis, pašlaik nav iespējama,” pēc tikšanās ar Valsts prezidentu bija spiests atzīt Bordāns. Vējonis, uzskata Bordāns, “rīkošoties izšķirīgi”, tomēr sarunā ar viņu neesot izskanējis iespējama nākamā kandidāta vārds. Bordānam radies iespaids, ka prezidents vēl neesot izlēmis, ko kā nākamo nominēs premjera amatam.

Jāni, Jāni, nu gan jūs varējāt paklusēt! Iegāzties milzu lempja lamatās nav nekāds lielais gods. Un kurš stāstīs par taktikas noslēpumiem cilvēkam, kurš jau ir kļuvis par politisku mikrobu?

Nē, Jāni, nav tā, ka “neizdevās tas, kas varēja izdoties”! Jau sākotnēji jūs sapināties vēl arī savās “sarkanajās līnijās” un izdoties nekas daudz nevarēja. Praktiski vienīgais, ko jūs varējāt izdarīt,– ar nopietniem ģīmjiem pavilkt izgāšanās procesu vēl par vienu nedēļu. Taču šādas domas pieļaušana neatbilst īstena Latvijas politiķa ambīcijām, turklāt nedēļa šur vai tur neko nemainītu.

Par atbalstu citiem iespējamiem kandidātiem JKP atbildēšot tad, kad prezidents kādu nominēs. Atbildēsiet gan, godātie politiķi! Arī tad, ja šo pašu plānu konkurenti īstenos pret otru plātīzeru kompāniju – “KPV LV”.

Vai varbūt tas nav vajadzīgs, visi visu ir sapratuši un nākamais nominants būs īstais? Raudzīsim nu, Vējoņa kungs...    

1 Komentāri


 1. Pilsonis
  2018-11-14

  Gan jau nākamo nominēs Gobzemu. Bet īstais kandidāts būs trešais. Tas būs no tās kangaru bandas, kura jau ilgstoši sevi pierādījusi izkalpojoties ārzemju kaklakungiem

Tavs komentārs par rakstu: