• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
kamera Norvēģijas cietumāVienkārša kamera Skīnes cietumā, kur ieslodzīts Annešs Breivīks. Foto: Getty Images

Breivīks vai Bērziņš: kurš bīstamāks terorists?

Šis jautājums nav retorisks. Spriežot pēc apstākļiem cietumā, Saeimas nama logā akmenī iemetušais Ansis Ataols Bērziņš un 77 jauniešus nogalējušais Annešs Bērings Breivīks (Anders Behring Breivik) ir vismaz viena mēroga teroristi. Pat par spīti tam, ka pirmais izcieš gada un astoņu mēnešu, bet otrais – vismaz 21 gada ieslodzījumu.

Dzintars Zaļūksnis   

Patiesību sakot, Ūteijas slakterim Breivīkam noteiktais režīms cietumā ir krietni maigāks nekā Bērziņam. Par komforta līmeni kamerā nerunāsim, tā ir, tā teikt, bagāto norvēģu izvirtība. Bet Breivikam ir savs dators, kurš gan nav pieslēgts internetam. Taču vismaz spēlītes tajā var dragāt uz vella paraušanu (ko viņam arī novēlu).

Turpretim “par dalību 13. janvāra grautiņos” notiesātais Bērziņš Satversmes tiesā (ST) nupat ir apstrīdējis liegumu cietumā lietot datoru – lai arī pieteikumā tiesai viņš to dēvē par personīgo portatīvo skaitļotāju, kurš viņam esot vajadzīgs “disertācijas izstrādāšanai”. Cietumsargi Bērziņa lūgumu ir noraidījuši. Normatīvie akti, redz, ieslodzītajai personai “neparedz tiesības lietot portatīvo skaitļotāju”. Un te jau vairs nav runa par Bērziņu. Visvairāk muļķību cilvēks parasti satrādā tad, kad nav, ko darīt. Cita starpā garlaicība var stimulēt arī agresiju. Un mēs brīnāmies, kāpēc gan Latvijas cietumnieki nekādi netiek vaļā no padomiskajām zeku attiecībām.  

Savu iesniegumu ST Bērziņš ir pamatojis ar to, ka liegums izmantot datoru pārkāpj Satversmes 112. pantu, kas nosaka ikviena tiesības uz izglītību. Faktiski tā tas ir. Teorētiski ST var izdomāt kaudzēm argumentu, kāpēc tā nav. Piemēram, ka tas neattiecas uz zinātnisko grādu. Bērziņa advokāts skaidro, ka dators Bērziņam nepieciešams, lai rakstītu doktora disertāciju – tas varētu būt gan portatīvais, gan stacionārais, taču “svarīgas ir uz tā uzstādītās programmas, kas nepieciešamas dažādu eksperimentu veikšanai”. Par internetu, kā redzat, advokāts nerunā.

Interesanti, ka arī pats Bērziņš šo jautājumu uzskata vairāk par principa nekā komforta lietu: ST lietas sagatavošanas termiņš ir 2019. gada 14. aprīlis, bet Bērziņa cietumsods beidzas jau 30. novembrī.

Ja ST šo Bērziņa prasību apmierinās, viņš būs paveicis vienu darbu, kas atvieglos citu ieslodzīto dzīvi. Un Breivīks kārtējo reizi varēs sūdzēties Eiropas Cilvēktiesību tiesā (šeit). Šoreiz par to, ka cietumniekiem Latvijā apstākļi nav sliktāki nekā viņam tur, Norvēģijā   

Tavs komentārs par rakstu: