• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Manifestācija Polijā pret Briseles diktātumanifestācija Polijā pret Briseles spiedienu. Foto: Getty Images

Brisele sniedz tiesā Poliju, prasot atcelt tiesu sistēmas reformu

Eiropas Komisija (EK) ir sākusi bezprecedenta tiesisko procedūru pret Poliju, kuras rezultātā Varšava teorētiski var zaudēt savas balsstiesības Eiropas Savienībā (ES).

EK šādu soli spērusi, reaģējot uz Polijas realizētajām reformām tiesu sistēmā, kas, kā apgalvo Brisele un Polijas opozīcija, graujot tiesu varas neatkarību un varas nošķiršanas principus.

Polijas konservatīvā valdība, kas pārmaiņas tieslietu sistēmā sāka īstenot uzreiz pēc nākšanas pie varas 2015. gada beigās, uzstāj, ka reformas nepieciešamas, lai cīnītos ar korupciju un pārveidotu tieslietu sistēmu, kas joprojām nav atbrīvojusies no komunistiskā režīma mantojuma.

ES procedūra ietver divus soļus. Pirmais solis ir dalībvalsts brīdināšana, ka tā pārkāpj pamata vērtības. Tam nepieciešams dalībvalstu kvalificētais vairākums, ko, visticamāk, izdotos iegūt.

Otrais solis ir valsts balsstiesību apturēšanu ES ministru padomē. Taču šim solim nepieciešams vienbalsīgs lēmums, un Ungārijas valdība solījusi nepieļaut sankciju piemērošanu Polijai.

Polijas parlamenta augšpalāta Senāts pagājušajā nedēļā apstiprināja divus likumprojektus, kas paredz piešķirt valdībai lielāku kontroli pār Augstāko tiesu (Sąd Najwyższy) un Nacionālo Tiesnešu padomi (Krajowa Rada Sądownictwa, KRS) – struktūru, kas paredzēta tiesu varas neatkarības garantēšanai un ieceļ tiesnešus.

Nedēļu iepriekš abus likumprojektus pieņēma parlamenta apakšpalāta Seims. Pēc apstiprināšanas Senātā tos ir parakstījis arī valsts prezidents Andžejs Duda (Andrzej Duda), un tagad tie ir ieguvuši likuma spēku.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: