• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
ES karogs ar Bigbenu vienas zvaigznes vietāBritus vienkārši piespiedīs izplēst robu ES karogā. Foto no: inews.co.uk

Briselei par prieku briti izvēlas «Breksitu» bez vienošanās

Lai ko nestāstītu džentlmeņi iz Apvienotās Karalistes parlamenta Apakšpalātas (House of Commons), savu gribu viņi ir pauduši pietiekami skaidri, ļaujot pat nojaust, ka daudzi gan nožēlo visu, kas sastrādāts, lai Lielbritānija pamestu Eiropas Savienību (ES),– un varbūt pat pašu “Breksitu” –, taču negrasās “zaudēt seju” un piekāpties “kaut kādiem tur plebejiem” kontinentālajā Eiropā.

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus

Šāda nostāja, lai arī nedaudz komiska, pelna cieņu, tāpēc pārējām ES dalībvalstīm prātīgāk būtu gatavoties “Breksitam” bez vienošanās. Visdrīzāk, praksē tas nebūs tik briesmīgi, kā pašlaik biedē propaganda. Varbūt pāris mēnešus valdīs nervoza neziņa un šur tur pat parādīsies haosa pazīmes, taču vienīgā persona, kam izdevīgs pamatīgs juceklis pēc “Breksita”, ir Brisele, kurai tas varētu kalpot kā lielisks profilaktisks “uzskatāmais materiāls”, citas valstis atbaidot no alianses pamešanas. Jo “Breksits” bez problēmām varētu vareni atbalstīt jau tāpat popularitāti audzējošās eiroskeptiskās partijas visā savienībā.  

Tātad samierināsimies ar to, ka Lielbritānijas parlaments jau trešo reizi – turklāt pirms tam stāstot, ka šīs trešās reizes “nebūs” – ar 58 balsu vairākumu noraidījis premjerministres Terēzas Mejas (Theresa May) panākto “Breksita” vienošanos. Viss! Basta!

Lai arī, kā pauda Meja, šim balsojumam būs “smagas sekas” un nu Lielbritānijai draud aiziešana no ES 12. aprīlī un bez jebkādas vienošanās, britu parlamentārieši ir izvēlējušies “turēties pie savas pašcieņas” līdz galam. Tātad, ja “Breksits” notiks 12. aprīlī, tas pilnīgi noteikti būs bez vienošanās.

Mejai gan ir vēl viena iespēja: līdz 12. aprīlim lūgt “Breksita” atlikšanu uz ilgāku laiku, taču tad Lielbritānijai maija beigās nāksies piedalīties Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, ko britu politiķi uztver ļoti sāpīgi.

Godīgi sakot, ir aizdomas, ka Brisele tagad forsēs notikumus, cik spēs, lai “Breksits” tiešām notiktu 12. aprīlī. Un, iespējams, pati arī centīsies “duļķot ūdeni”. To, ka Eiropas klerki ir īsti meistari problēmu radīšanā tukšā vietā, viņi ir pierādījuši ne reizi vien. Pēdējais piemērs – ar “cīņu pret interneta gigantiem” piesegtie lēmumi, kuru rezultātā, visdrīzāk, tiks zaudēta milzīga daļa no jau tā sašaurinātās vārda brīvības internetā.

Šādā kontekstā Briseles amatpersonu izteikumi, ka ES esot “pilnībā gatava” Lielbritānijas aiziešanai no bloka bez vienošanās, izklausās īpaši draudīgi.

Reaģējot uz Lielbritānijas parlamenta balsojumu, Eiropadomes prezidents Donalds Tusks jau izlēmis 10. aprīlī sasaukt ES ārkārtas samitu.

Tavs komentārs par rakstu: