• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Latvijas un Igaunijas karavīru kopīgās mācībasNATO mūs sargā. Foto: Evija Trifanova/LETA

Briti arvien skaļāk žvadzina ieročus, sarosās arī NATO

Lielbritānija nosūtīs piecus karakuģus uz Baltijas jūru. Polija, Bulgārija, Rumānija, Latvija, Lietuva un Igaunija oficiāli izteikušas vēlēšanos par ASV, Lielbritānijas un Vācijas karavīru klātbūtni, uzskatot, ka tie “spētu atvairīt Krievijas draudus”.

Lielbritānija, kurai jau ir lidmašīnas Baltijas valstīs un kura regulāri sūta karavīrus uz mācībām šajā reģionā, plāno piedalīties Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (North Atlantic Treaty Organisation, NATO) spēkos ar fregati “HMS Iron Duke”, eskadras mīnu kuģi “Type-45” un trim mīnu traleriem. Kuģus apkalpos 530 jūrnieki.

Tādā kārtā briti savus ieročus mūspusē sāk žvadzināt arvien skaļāk. Pagaidām gan nav īsti skaidrs, vai viņi grib kādu iebiedēt, vai arī tā ir savdabīga reklāma Lielbritānijā ražotajam bruņojumam. 

Arī Savienotās Valstis ir paziņojušas, ka četrkāršos militāros izdevumus savas klātbūtnes palielināšanai Eiropā, atvēlot šim mērķim 3,4 miljardus dolāru.

Bet kopumā jaunajos NATO spēkos, kas rotācijas kārtībā tiks izvietoti šajās sešās valstīs, būs līdz 6000 karavīru, tostarp, domājams, arī ievērojams britu spēku kontingents. Lēmums par konkrētu karavīru skaitu, visticamāk, tiks pieņemts NATO samitā vasarā Varšavā.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs ir paziņojis, ka NATO dalībvalstu aizsardzības ministri vienojušies pastiprināt militāro klātbūtni alianses austrumu flangā, lai “atturētu Krieviju no iespējamās agresijas”.

Jau iepriekš alianse spērusi soļus, lai vairotu to austrumu dalībvalstu pārliecību, kas jūtas Krievijas apdraudētas. Jaunais plāns paredz tālāku virzību, elastīgus sauszemes kontingentus kombinējot ar ātrās reaģēšanas spēkiem, kurus būtu iespējams ātri izvērst, lai atturētu jebkuru agresoru. Mērķis esot radīt “daudznacionālu” spēku klātbūtni, tādējādi dodot “ļoti spēcīgu signālu potenciālajam agresoram”, norāda Stoltenbergs.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: