• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Brīvdabas muzeja gadatirgū.Brīvdabas muzeja gadatirgū. Publicitātes foto: Ojārs Ansons/LEBM

Brīvdabas muzejs aicina pieteikties jubilejas, 50. gadatirgum

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina pieteikties dalībai jubilejas – jau 50. – Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgū, kas notiks 6. un 7. jūnijā.

Arī šogad Brīvdabas muzejs aicina amatniekus, pārtikas izstrādājumu tirgotājus, kā arī sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumus pieteikties dalībai gadatirgū. Muzejs aicina pieteikties meistarus, kuri darina lietišķās mākslas izstrādājumus, izmantojot un iespaidojoties no latviešu tautas arheoloģiskā un etnogrāfiskā mantojuma. Dalībnieku izvēlē priekšroka tiks dota tradicionālo amatu pratējiem: audējiem, rokdarbniekiem, kalējiem, rotkaļiem, ādas un koka izstrādājumu darinātājiem, pinējiem un podniekiem. Lai piedalītos gadatirgū, darbiem ir jābūt kvalitatīviem un darinātiem no tradicionāliem materiāliem. Veicot dalībnieku atlasi, tiks ņemts vērā arī tas, lai meistari būtu no visiem Latvijas novadiem.

Veicot jauno dalībnieku atlasi, gadatirgum piedāvātos izstrādājumus vērtēs muzejā izveidota ekspertu komisija. Izvēloties arī pārtikas izstrādājumu tirgotājus un ēdinātājus, muzejs dos priekšroku vietējiem mājražotājiem un Latvijas tradicionālajiem ēdieniem. Pieteikšanās kārtība un nosacījumi ir pieejama muzeja mājas lapā šeit.

Kopš 1971. gada, kad gadatirgus tika sarīkots pirmo reizi, neviens cits pasākums Latvijā nav pulcējis vienkopus tik daudz dažādu daiļamatnieku. Jau sākotnēji gadatirgū nozīmīga bija ne vien tirgošanās, bet savā pamatidejā tas bija un ir tautas lietišķās mākslas izstāde, konsultāciju un ieteikumu vieta, iespēja parādīt prasmi darināt dzīvei nepieciešamos priekšmetus skaisti. Tā ir skola amatniekiem un apmeklētājiem. Te tiekas un satiekas, spriež un pārspriež, lielās un dižojās ar veiksmīgi darinātajiem podiem, segām, groziem, karotēm, cimdiem un vēl, un vēl…

Gadatirgum valsts kultūrtelpā ir ļoti nozīmīga vieta un tas allaž bijis svarīgs tautas nacionālās pašapziņas stiprinātājs. Līdzīgi kā dziedātāji un dejotāji pulcējas Dziesmu un deju svētkos, tā amatnieki un tautas lietišķās mākslas meistari ik gadu sabrauc no visām Latvijas malām, lai rādītu savas prasmes, dalītos ar pieredzi un smeltos jaunus iespaidus turpmākajam darbam. Gadatirgus kuplināšanā piedalās ne vien amatnieki, bet arī folkloras kopas, deju grupas, dziedātāju ansambļi, kapelas, seno spēļu un rotaļu pratēji, nacionālo ēdienu darinātāji un citi dalībnieki. Viņi ir tie, kas kopj, radoši pārveido un iepazīstina mūsdienu sabiedrību ar latviešu tautas tradicionālo kultūru.

2019. gadā gadatirgū piedalījās 549 tirgotāji ar amatniecības darinājumiem, 21 grāmatu tirgotāji, 185 pārtikas izstrādājumu tirgotāji, 18 ēdinātāji. To apmeklēja vairāk nekā 36 000 interesentu.  

Tavs komentārs par rakstu: