• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Nestuves ar stilizētu līķiZārks nevar palikt tukšā! Izmirstot tautiešiem, Čakšas komanda "zaļās nāves" sistēmā grasās iesaistīt ārzemniekus. Foto: LETA

Čakša jūtas visu tiktāl «sakārtojusi», ka piedāvā attīstīt «veselības tūrismu»

Izrādās, ka Māra Kučinska valdības zvēriņi tiešām jūtas ja ne mūžības, tad vismaz “izcilības skarti”. To vēlreiz demonstrē pāragrās nāves ministre Anda Čakša, kas Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) zvaigžņu komandas sastāvā pēdējos divarpus gadus ir maitājusi dzīvi mediķiem un pacientiem.

Dzintars Zaļūksnis  

Proti, Veselības ministrija (VM) pašvērtējas tik vareni un ražīgi pastādājusi, “sakārtojot” valsts veselības aprūpes sistēmu (vai vismaz to miljardu eiro, kas šajā sistēmā šogad “iebāzts” kā caurā maisā), ka piedāvā rīcības plānu veselības aprūpes eksporta (!!! – Dz.Z.) pakalpojumu jomas attīstībai 2019.-2023. gadam.

Turpmākajos gados veselības eksporta (vēlreiz !!!) veicināšanu iecerēts veikt trijos virzienos – 1) darbības ilgtspēja, 2) stratēģisko valstu mērķa tirgu definēšana, 3) Latvijas kā veselības aprūpes pakalpojumu eksportētājvalsts tēla veidošana.

Pildot ZZS prioritāti – činavnieku labklājības veicināšanu –, paredzēts, ka triju mēnešu laikā pēc šī plāna stāšanās spēkā tiks izveidota jauna valsts pārvaldes institūcija – Veselības aprūpes eksporta pakalpojumu koordinācijas padome. Jaunizveidotās padomes uzdevums būs ik gadu aktualizēt veselības eksporta pakalpojumu stratēģisko tirgu sarakstu, uzraudzīt rīcības plāna ieviešanu, kā arī laicīgi signalizēt valdībai par nepieciešamību atjaunot iepriekš izstrādāto stratēģiju, pielāgojot to mainīgajiem ārējiem apstākļiem. VM uzskata, ka padomē būtu iekļaujami pārstāvji no Ekonomikas ministrijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras, Veselības aprūpes darba devēju asociācijas un Latvijas veselības tūrisma klastera. Tas arī viss, kas mums jāzina par “darbības ilgtspēju” VM mērcē.

Padome, protams, ilgstoši nodarbosies ar stratēģisko valstu mērķa tirgus definēšanu. Ik gadu iecerēts apkopot un analizēt datus par ārvalstu pacientiem sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem Latvijā, kas ļautu izvērtēt valsts pievilcību citu valstu veselības tūristu acīs, pieprasītākos pakalpojumus, kā arī kopumā sniegs ieskatu par reālo situāciju veselības tūrisma jomā.

Trešais virziens ir Latvijas kā veselības aprūpes pakalpojumu eksportētājvalsts tēla izveide ārvalstīs un tā uzturēšana. Tas nozīmē, ka tiks ieguldīts “mērķtiecīgs un koordinēts darbs” – un, protams, attiecīgi līdzekļi, ko tam ziedos Latvijas nodokļu maksātāji, tostarp jēdzīgu veselības aprūpi tā arī nepieredzējušie pacienti, kā arī neatliekamās palīdzības mediķi, māsiņas, māsu palīgi, slimnieku aprūpētāji un sanitāri, kas tā arī nav sagaidījuši reālu atalgojuma palielināšanu.

Skaidrs, ka šādos apstākļos var cerēt tikai un vienīgi uz “ārvalstu iedzīvotāju uzticēšanos Latvijas ārstniecības iestāžu un ārstniecības personu sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem”. Tāpēc VM sola, ka tiks turpināts darbs “pie klientu apkalpošanas kvalitātes uzlabošanas”. Tas, bez šaubām, attiecas uz “veselības tūristiem” nevis vietējiem vārguļiem, kuri jau ir pieraduši pie plūdeni lejupslīdošās veselības aprūpes pakalpojumu kvalitātes.

Vārdu sakot, beidzot ir skaidrs, kāpēc Čakša izliekas neredzam, ka Kučinska zvaigžņu ceļotāji veselības nākamā gada budžetu ir apšķērējuši, ciktāl vien tas iespējams. Attīstot veselības tūrismu, var nopelnīt lērumu naudas un galu galā izveidot sistēmu, kura pati sevi atpelna.

Kur šajā luksusa palātā ar ateju ir mīļo tautiešu vieta, labāk neprecizēsim.

Tavs komentārs par rakstu: