• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Mediķa kabinets bez cilvēkiemTelpas ir, mēbeles ir, pat virsvalks ir, bet nav, kas strādā... Foto: Edijs Pālens/LETA

Čakša mediķiem sola +20%. Vidēji vai visiem?

Par priekšvēlēšanu drudzi liecina kaut vai tas, ka zaļo zemnieku dīva – veselības ministre Anda Čakša – pēkšņi, bez taustāma pamata, ir kļuvusi dāsna solītāja. Proti, līdz 2021. gadam medicīnas darbinieku atalgojumu palielināšot par 20% ik gadu. Goč pendel! Tātad 2021. gadā viss veselības aprūpes personāls var gaidīt par gandrīz divām trešdaļām lielākas algas nekā šobrīd?

Dzintars Zaļūksnis

Lika drusku pagaidīt! Pirmkārt un galvenokārt – nav zināms, ko par to saka Čakšas labākā draudzenīte pa partijas līniju Dana Reizniece-Ozola iz Finanšu ministrijas. Un beigās, paši saprotat, kā Dana teiks, tā arī būs. Bet viņai, nabadzītei, šobrīd ir lielākas raizes – kur izraut liekus 0,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP) miltāristu budžeta palielināšanai. 

Šajā ziņā ilūzijas nelolo arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes arodbiedrības (LVSADA) valdes priekšsēdētājs Valdis Keris, kurš sūrojas: "Ir arī diemžēl pietiekami liela negatīvā pieredze. Tēlaini izsakoties ir pieredze, kad to, ko pa dienu Veselības ministrija uzceļ, to Finanšu ministrija pa nakti nojauc. Dzīvosim, redzēsim.”

Otrkārt, vai tiešām notiks tā, ka šis algas paaugstinājums – ja nu tas tiešām daudzcietušo nozari piemeklēs –, attieksies vienādi uz visiem medicīnas darbiniekiem? Tostarp jaunāko un vidējo personālu, kuram, godīgi sakot, algu palielināšana būtu nepieciešama daudz vairāk nekā dakteriem. Māsu palīgi un māsas daudzviet tā arī neko nav sagaidījuši, lai gan veselības ministre priecīgu vaigu ziņo, ka “vidēji viss ir kārtībā”, jo jau šogad atalgojums “vidēji” esot palielināts par 30%.

Tur jau tā nelaime, ka “vidēji” šoreiz nozīmē galvenokārt Rīgu un galvenokārt veselības menedžerus un augstākās kvalifikācijas speciālistus. It kā viņi pacientus varētu ārstēt vieni paši, bez jelkādiem palīgiem.     

Ja nākamgad ar “vidēji” 20% jeb papildu 70 miljoniem notiks tas pats, kas šogad ar “vidēji” 30%, tad beigās izrādīsies, ka Latvijas slimnīcās ārsti veic vissarežģītākās operācijas, bet nav neviena, kas pēc tam varētu pie pacienta padežurēt, paņemt asins analīzi vai palīdzēt, atvainojiet, pačurāt.

Šogad veiktais fragmentārais algu palielinājums ir panācis, ka šāda aina jau iezīmējas. Ja nākamos trīs gadus šādā garā turpināsies, tad Latvijas slimnīcas pārvērtīsies par īpatnējām koncentrācijas nometnēm, kurās dakteri varēs izmēģināt jaunas tehnoloģijas un slīpēt savu meistarību, bet pacientu izredzes izdzīvot pēc šāda ārstēšanas kursa arvien samazināsies.

Čakša sola, ka ar darba grupas priekšlikumu līdz 2021. gadam ik gadu mediķu atalgojumu palielināt par 20% viņa vērsīšoties valdībā. Ticu. Taču neticu, ka tur viņa sastapsies ar drudžainu entuziasmu – tādu, kāds iestājās pēc ASV prezidenta Donalda Trampa (Donald Trump) paustās vēlmes, lai NATO valstis savus militāros tēriņus palielinātu līdz 4% no IKP.

Lai mediķu “jaunās algas” iestrādātu budžetā, ir nepieciešams valdības atbalsts (zīmīgi, ka par Saeimu neviens nerunā, bet tas ir cits jautājums). Tā piesardzīgi bilst arī Čakša, kura noteikti zina, ka nemirstīgie marsieši nav īpaši kāri naudas tērētāji muļķa zemiešu vajadzībām.

Attiecīgais informatīvais ziņojums, sola Čakša, valdībā varētu tikt iesniegts septembra beigās. Tātad, visdrīzāk, “rezerves variantiem” laika vienkārši nebūs. Turklāt pa vidu mums ir 6. oktobris, kas var izjaukt visu “štelli”, bet pavisam noteikti mainīs valdošās koalīcijas priekšvēlēšanu laikā pausto viedokli. Tas nekas, ka, Čakšas vārdiem runājot, “valdība veselību nodefinējusi kā prioritāti”. Jau šā gada “vienam vairāk, citam nekā” atalgojuma palielinājums nācis no 1% sociālo iemaksu novirzīšanas veselības aprūpei, taču skaidrs, ka “valdībai jāmeklē vēl citi resursi”. Varat trīsreiz minēt, ko par “resursu meklēšanu” teiks finanšu ministre.

LVSADA šefs Keris uzsver, ka jautājumi par jaunu cilvēku piesaisti medicīnas nozarei un atalgojuma palielināšanu ir saistīti. Viņš vērš uzmanību uz to, ka darbinieku deficīts nozarē šobrīd ir aptuveni 2000, proti, aptuveni 10% no nozarē strādājošajām ārstniecības personām.

“Tā ir viena universitātes slimnīca, kas šobrīd pietrūkst Latvijas veselības aprūpes sistēmai. Lai šo robu pēc iespējas ātrāk aizpildītu, ir ļoti svarīgi, lai valdība atbalstītu to, par ko darba grupa šodien vienojusies. Ja valdības atbalsta nebūs un atkal ar kaut kādu ieganstu tas viss tiks noraidīts, tad diemžēl joprojām paliksim pie sasistas siles,” saka Keris un nav pamata viņam nepiekrist.

Vēl pirms valsts nākamā gada budžeta projekta iesniegšanas Saeimā valdība noteikti sniegs skaidru atbildi uz šiem apsvērumiem, un tad patiešām varēs “izdarīt konkrētākus secinājumus”.

Pagaidām mums ir tikai darba grupas ieteikumi un ministres solījumi, kā arī visai miglaini izteikumi par “struktūrfondu instrumentiem, kā piesaistīt cilvēkus reģioniem” un “instrumentiem, kā palīdzēt medicīnas nozarē nomainīt profesiju”.

Taču otrais punkts drīzāk raisa bažas nevis optimismu: medicīnas māsu un – it sevišķi – māsu palīgu profesija Latvijā draud iznīkt, un šobrīd diezin vai kāds pateiks, cik ilgi tā vēl turēsies uz entuziasma pamatiem.   

19 Komentāri


 1. Medmasa
  2018-08-05

  Paldies .superigs raksts Dzintar!

 2. m,paligs!Zaiga
  2018-08-05

  Redzes ,redzes kura tad bus mazaka pamatalga ,no kuras bus jasak likkt Redzesim kada ta bus Dobele Masu paligiem KA IEPRIEKSS MAZAKA KO VAR IELIKT ,jo mazak tacu nevar!!!

 3. rasma
  2018-08-05

  Vai atdalija MASU PALIGUS NO SANITAREM? Alga zina ari?!

  • MAIRA TIKKO NO OP,
   2018-08-06

   gribetos zinat kas slimnicas dala algas ,,,,undarbus ?

 4. med darb,
  2018-08-05

  Ja pa dazam slimnicas tiesam jasmeJas ka tur tiek dalita nauda !

 5. MASU PALIGS
  2018-08-05

  Visspirms paldies Dzintaram !VAi pamatalga bus ka iepriekss 2018g, minimala plus 7eiro???APSMIEKLS !!!!

 6. m,paligs!
  2018-08-05

  VAI masu paligiem nebutu japarskata KREDITSSTUNDU SKAITS ??? VAI KA LIDZ SIM TIK PAT DAUDZ JASAVAC KA MASAM,,,KADA ALGA MASAM

 7. nauris
  2018-08-06

  Taisniba kas arsts butu bez masas un masu paliga!???

Tavs komentārs par rakstu: