• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Denisa Čalovska momentuzņēmumsDeniss Čalovskis. Foto: Edijs Pālens/LETA

Čalovskis izvēlējies sadarboties ar ASV tiesu

Amerikas Savienotajām Valstīm šā gada februārī izdotais kibernoziegumos apsūdzētais 30 gadus vecais Latvijas pilsonis Deniss Čalovskis jeb “Imantas hakeris” acīmredzot ir izvēlējies sadarboties ar ASV tiesu un ir atzinis savu vainu datorvīrusa izplatīšanā, inficējot miljonu datoru visā pasaulē un radot desmitiem miljoniem dolāru lielus zaudējumus.

Čalovskis  Manhetenas federālajā tiesā atzina savu vainu “sazvērestībā nolūkā ielauzties svešos datoros”. Viņš atzina, ka esot nolīgts uzrakstīt daļu no bīstamā "Gozi" vīrusa koda, turklāt zinājis, ka viņa darbības ir pretlikumīgas. Čalovskis savu vainu atzinis pēc vienošanās ar prokuratūru, kas paredz, ka viņš nepārsūdzēs jebkādu spriedumu, ja sods nepārsniegs divu gadu cietumsodu.

InfoTOP.lv atgādina, ka šādu iznākumu intervijā mūsu portālam pirms kāda laika prognozēja arī Latvijas Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers: “Lielā mērā viss ir atkarīgs no viņa paša. Gadījumā, ja Čalovskis tiešām ir vainīgs, bet tiks atzīts, ka viņš ir sadarbojies ar prokuroru, tad viņam, visdrīzāk, tiks piespriesti pāris gadi.”

Spriedumu Čalovska lietā paredzēts pasludināt 14. decembrī.

"Gozi" vīruss tika atklāts 2007. gadā. Tas, paliekot faktiski nepamanāms, fiksēja datoru lietotāju banku kontu datus. Līdz brīdim, kad ASV 2013. gadā izvirzīja apsūdzības, ar to tika inficēti vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp 40 000 Savienotajās Valstīs. 160 no šiem datoriem piederēja ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldei (NASA). Šajā lietā apsūdzības izvirzītas arī Krievijas pilsonim Ņikitam Kuzminam, kas tiek uzskatīts par vīrusa radītāju, un Rumānijas pilsonim Mihajam Jonutam Paunesku, kas vadījis tā izplatīšanu.

Čalovskis ir attīstījis "Gozi" kodu, kas palielināja vīrusa efektivitāti. Kuzmins, kas tika aizturēts jau 2010. gadā, 2011. gadā noslēdza slepenu vienošanos ar prokuratūru par sadarbību. Arī Paunesku tika aizturēts 2012. gadā, taču Rumānija vēl nav pieņēmusi lēmumu par viņa izdošanu.

Tavs komentārs par rakstu: