• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Čehu ANO 2011 priecājas par uzvaruANO 2011 priecājas par uzvaru. Centrā: Andrejs Babišs. Foto: David W. Cerny/Reuters

Čehijā vēlēšanās uzvar «neapmierinātie pilsoņi»

Čehijā notikušajās parlamenta apakšpalātas vēlēšanās uzvarējusi miljardiera Andreja Babiša dibinātā centriskā partija "Neapmierināto pilsoņu akcija" (Akce nespokojených občanů, ANO 2011).

Saskaņā ar provizoriskajiem rezultātiem ANO 2011 ieguvusi 29,6% balsu. ANO 2011 ir uzvarējusi visos 13 Čehijas apgabalos, ieguvusi gandrīz pusotru miljonu balsu un savus tuvākos konkurentus apsteigusi vairāk nekā 2,5 reizes.

Babišs, ko pavirši ārvalstu žurnālisti pielīdzina bijušajam Itālijas premjerministram Silvio Berluskoni (Silvio Berlusconi) un ASV prezidentam Donaldam Trampam (Donald Trump), pazīstams ar saviem kritiskajiem izteikumiem par Eiropas Savienību (ES), un viņa vadītās partijas uzvara raisījusi bažas par vēl vienas eiroskeptiskas valdības izveidošanos Austrumeiropā. Tomēr pats Babišs pēc vēlēšanām ir paziņojis, ka “mēs neesam nekāds drauds demokrātijai, mēs esam proeiropeiski orientēta kustība”. 

Kopumā Čehijas parlamenta apakšpalātā ir iekļuvušas deviņas partijas. Otrajā vietā ar 11,3% balsu ir labēji centriskā Pilsonisko demokrātu partija (Občanská demokratická strana, ODS), trešo labāko rezultātu ieguvusi Pirātu partija (PIRÁTI) ar 10,8% balsu.

Visradikālāk pret imigrāciju noskaņotā eiroskeptiskā čehu partija "Brīvība un tiešā demokrātija" (Svoboda a přímá demokracie,SPD) ar Tomio Okamuru priekšgalā ir saņēmusi 10,6% vēlētāju balsu.

Čehijas un Morāvijas komunisti (Komunistická strana Čech a Moravy, KSČM) šoreiz ieguvuši 7,8% balsu, viņiem seko sociāldemikrāti (Česká strana sociálně demokratická, ČSSD) ar 7,3% atbalsta.

Parlamentā iekļuvuši arī kristīgie demokrāti (Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová, KDU-ČSL, 5,8%), kustība "TOP 09" (5,3%) un kustība "Stārasti un neatkarīgie" (Starostové a nezávislí, STAN, 5,2%)

Vēlēšanās piedalījās 60,83% no apmēram 8 miljoniem reģistrēto balsstiesīgo pilsoņu.

Daudziem “demokrātiskajiem ekspertiem” šādi vēlēšanu rezultāti ir netīkami, un viņi paspējuši paziņot, ka Čehiju sagaidot "nestabilitāte un pat haoss". Turpretim Babišs ir uzsvēris, ka viņa kustība ir atvērta sadarbībai ar jebkuru parlamentā ievēlēto partiju un, “nezaudējot laiku, vēlētos izveidot tādu valdību, kas būtu vienota komanda”.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: