• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
"Trident Juncture" desanta izcelšanās Portugālē."Trident Juncture" desanta izcelšanās Portugālē. Foto: Michael McDarnell/Stars and Stripes

Cenšoties nostiprināt saliedētības ilūziju, NATO rīko jauno laiku lielākās «kara spēlītes»

NATO militārajās mācībās "Trident Juncture" [tulkojums variants: Trejdekšņa savienojumvieta], kas šomēnes sāksies Norvēģijā un noritēs no 25. oktobra līdz 7. novembrim, piedalīsies 45 000 karavīru, un tie būs alianses plašākie manevri kopš Aukstā kara, ir paziņojis NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs (Jens Stoltenberg).

"Trident Juncture" piedalīsies karavīri no 29 NATO dalībvalstīm un partnervalstīm Zviedrijas un Somijas un tiks iesaistīti 150 lidaparāti, 60 kuģi un 10 000 transporta līdzekļu. Aizsardzības mācību scenārijs ir "izdomāts, bet reālistisks". Manevros tiks izspēlēta NATO reakcija uz bruņotu uzbrukumu vienai no dalībvalstīm, norādīja Stoltenbergs.  Kā parasti, viņš neaizmirsa apgalvot, ka "šīs mācības nav vērstas ne pret vienu valsti" – tām esot "aizsardzības raksturs" un Krievija esot aicināta sūtīt savus novērotājus.

Tikmēr ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss (James Mattis) apliecinājis Savienoto Valstu uzticību NATO, norādot, kā tā esot "cieta kā tērauds". Preses konferencē Parīzē Matiss sacīja, ka "darbi runā visskaļāk" un uzsvēra, ka ASV likumdevēji nav samazinājuši militāros izdevumus Eiropā "ne par centu", tā vietā turpinot saglabāt augstākos ieguldījumu līmeņus kopš 1989. gada, kad krita Berlīnes mūris.

Vairākas NATO valstis ir nobažījušās par Donalda Trampa (Donald Trump) uzticību NATO un viņa atkārtoto kritiku Eiropas sabiedrotajiem par nepietiekamu ieguldījumu aizsardzībā. Sevišķi asi Tramps kritizējis Vāciju. Tramps pirms stāšanās prezidenta amatā nodēvēja NATO par novecojušo organizāciju un pēc pērnā gada jūlijā notikušā samita apšaubīja, vai ASV ievēros NATO aizsardzības principu alianses jaunākās dalībvalsts Melnkalnes gadījumā.

Francijas aizsardzības ministre Florānsa Parlī (Florence Parly), stāvot blakus Matisam Francijas Aizsardzības ministrijā, sacīja, ka "Eiropa nav daļa no problēmas, bet daļa no risinājuma". "Savienotās Valstis izvirza sloga pārdalīšanu par prioritāti. Tā ir arī Francijas prioritāte," paziņoja ministre, piebilstot, ka runa ir par visas alianses darbības uzlabošanu.

Tavs komentārs par rakstu: