• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sirakjūsā uzstādītais TPS-77 tipa radarsRadars Sirakjūsā. Lockheed Martin publicitātes foto

Cik Latvijai izmaksās viens «Lockheed Martin» radiolokators?

Latvijas Aizsardzības ministrijas sadarbībai ar uzņēmumu “Lockheed Martin Radar Surveillance Systems” (turpmāk – “Lockheed Martin”) ir sava vēsture. Vēl nebūdama nedz Eiropas Savienībā, nedz NATO, 2001. gadā Latvija iegādājās pirmo “Lockheed MartinTPS-77 mobilo radaru sistēmu par 13 miljoniem ASV dolāru.  2007. gadā “Lockheed Martin” pārdeva Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem jau divus AN/TPS-77 tipa mobilos radarus. Kontrakta summa arī tolaik slēpta netika: šo “Lockheed Martin” verķu cena bija jau 22 miljoni ASV dolāru gabalā, tātad divi maksāja 44 miljonus.

Taču jaunākais Aizsardzības ministrijas darījums – triju TPS-77 Multi-Role Radar sistēmu iegāde – pēkšņi ir noslēpts aiz zieģeļa “komercnoslēpums”. Nē, te nav runa nedz par 13, nedz 22 miljoniem. Latvijas sabiedrisko mediju mājas lapā viena šāda radara cena novērtēta 15-20 miljonu robežās. Taču tā var būt arī augstāka, jo radari ir speciāli pielāgoti Latvijai. Turklāt cenā jāieskaita arī piecu Latvijas speciālistu apmācība Lockheed Martin” centrā ASV pilsētā Sirakjūsā, kā arī starpnieka – amerikāņu uzņēmuma “Thales Raytheon Systems” komisijas maksa.

Jebkurā gadījumā Aizsardzības ministrijas vēlme visu to “noslepenot” rada pamatu aizdomām par to, ka mūsu militāristi ar koalīcijas svētību šajā darījumā ir vismaz pārmaksājuši.     

Tavs komentārs par rakstu: