• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Иван Голунов в судеIvans Golunovs tiesā. Foto: Evgeniy Feldman/Meduza

Ciktāl «es esmu Golunovs»?

Kad vairāk nekā 100 cilvēku – galvenokārt Latvijas plašsaziņas līdzekļu pārstāvju – piketā pie Krievijas vēstniecības aicināja atbrīvot Krievijā aizturēto žurnālistu Ivanu Golunovu (Иван Голунов), domājošam cilvēkam noteikti radās smagas pārdomas par to, kurā pusē nostāties.

Dzintars Zaļūksnis

Man kā žurnālistam ir neapstrīdams pienākums aizstāvēt savu kolēģi, kā pieklājas, visai pasaulei paziņojot: “ES ESMU GOLUNOVS!”. Atgādināšu: šāda atbalsta forma ir iegājusies pēc teroristu uzbrukuma franču hipersatīras žurnāla “Charlie Hebdo” redakcijai 2015. gada 7. janvārī. Toreiz gāja bojā 11 cilvēki, vēl 12 guva ievainojumus. Tomēr nekādas lielās akcijas “Charlie Hebdo” atbalstam vai nogalināto kolēģu piemiņai Latvijā nenotika.

Neatceros arī, ka būtu bijuši solidaritātes protesti pēc pērnā gada 2. oktobrī Saūda Arābijas specdienestu veiktās žurnālista-disidenta Džamala Hāšogdži (Jamal Khashoggi) slepkavības saudītu konsulātā Turcijā. Vai tiešām klusums te bija tikai tāpēc, ka Saūda Arābijas vēstnieka Latvijā pastāvīgā rezidence atrodas Helsinkos? Vai tomēr drīzāk tāpēc, ka Saūda Arābija (par spītī visam) Latvijai ārpolitiski skaitās tāda kā “draudzene” vai vismaz “sabiedrotā”?

Kā cilvēks es šaubos. Es nepazīstu Ivanu Golunovu un neesmu pētījis viņa darbu. Runā, ka viņš patiešām esot labs žurnālists. Ass. Varai nepatīkams. Tāds, kādam žurnālistam jābūt. Taču vai tas izslēdz narkotikas? Jā, policija visā pasaulē, lai atvieglotu sev darbu, mēdz izmantot provokācijas, tostarp narkotisko vielu “nomešanu” vajadzīgajā vietā, lai varētu apsūdzēt “vajadzīgo” cilvēku. Vai tā ir bijis arī šoreiz?

Nezinu, patiesi, nezinu, jo vienkārši nevaru to zināt.

Tāpēc atliek apelēt pie objektīvas, profesionālas un bezkaislīgas izmeklēšanas un taisnīgas tiesas, ja līdz tai šī lieta nonāks. Vai šāda izmeklēšana un tiesa Krievijā ir iespējama? Ne vairāk un ne mazāk, kā jebkurā citā pasaules valstī, Latviju ieskaitot. Ja “lieta” pret Golunovu tiešām tiek rupji fabricēta, tad ir pamats skaļi un bez šaubīšanās saukt “ES ESMU GOLUNOVS!”. Bet ja nu nē? Vai es – un jebkurš cits viņa aizstāvis – būšu gatavs to pašu saukt arī tad, ja žurnālists izrādīsies ne gluži bez vainas?

Tā ir milzu dilemma, kura nav atrisināma  tikai verbāli. Žurnālists nav sapieris, viņam ir tiesības kļūdīties. Izpildot savu profesionālo pienākumu, es objektīvi stāvu interneta resursa “Meduza” (Медуза) pētnieciskā žurnālista Ivana Golunova pusē. Es citādi nevaru un arī negribu. Un man jābūt pārliecinātam, ka man pietiks spēka, lai paliktu tur stāvam arī tad, ja izrādīsies, ka lieta nav gluži safabricēta. Ja es dalu godu, tad jādala arī kauns.

Vai es varēšu nošķirt Golunovu-žurnālistu no Golunova-cilvēka? Un vai tas vispār ir vajadzīgs? Es nezinu, vai ir taisnība Latvijas Žurnālistu asociācijai (LŽA), kura apgalvo, ka “lieta ir plānota provokācija pret žurnālistu”. Nāks laiks, atklāsies jauna informācija. Vienīgais, ko varu apsolīt: jebkuras šaubas es tulkošu par labu Golunovam. To prasa profesionālā ētika. Un tā pašlaik ir vienīgā, kas palīdz tikt galā ar cilvēciskajām šaubām.

P.S. Golunovu policija aizturēja 6. jūnijā Maskavas centrā. Policija apgalvoja, ka aizturēšanas brīdī pie Golunova esot atrasti apmēram četri grami  narkotisko vielu; narkotikas esot uzietas arī kratīšanas gaitā viņa mājvietā. Pats Golunovs jebkādu vainu noliedza.

Golunova advokāts ziņoja, ka tiesa žurnālistam kā drošības līdzekli ir piemērojusi mājas arestu līdz 7. augustam.

Tomēr drīz pēc tam Krievijas iekšlietu ministrs Vladimirs Kolokoļcevs (Владимир Колокольцев) paziņoja, ka pieņemts lēmums aizturēto Golunovu atbrīvot no atbildības un izbeigt krimināllietu, jo “nav pierādīta viņa vaina”. Ministrs apsolīja žurnālistu no mājas aresta atbrīvot, un jau tajā pašā dienā (11. jūnijā) tas tika izdarīts.

 

1 Komentāri


 1. labus
  2019-06-13

  Saprātīga pozīcija! Šodien 'Delfos' virsraksts "Golunova lieta: Putins no amata atbrīvo divus Krievijas policijas ģenerāļus" pat bez lasīšanas liecina, ka, ļoti iespējams, tās ir viņu iekšējās 'razborkas' un varas dalīšana. Visu cieņu 'Infotop'! .. :)

Tavs komentārs par rakstu: