• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Māris Kučinskis un Krišjānis KariņšMāris Kučinskis (no labās) Krišjānim Kariņam: turpini un attīsti Latvijas politiskās tradīcijas! Foto: AF

Cilvēki par kopējo situāciju valstī: esam dziļā...

Nacionālās informācijas aģentūras LETA virsraksts šai ziņai ir ļoti zīmīgs: Neskatoties uz ekonomikas augšupeju, iedzīvotāju vērtējums par situāciju valstī pasliktinās. Tulkojot latviski, tas lasāms apmēram tā: Latvijas ekonomika rūkdama iet uz augšu, tikai stulbā un aklā sabiedrība to neredz, tāpēc vērtē neadekvāti.

Dzintars Zaļūksnis

To žurnālisti esot secinājuši no aģentūras SKDS veiktā pētījuma “Latvijas barometrs” 2019. gada marta datiem. Proti, mēneša laikā par četriem procentpunktiem pieaudzis to iedzīvotāju īpatsvars, kas uzskata, ka situācija Latvijā kopumā attīstās nepareizā virzienā. Martā tādu bijis 56%. Vienlaikus par četriem procentpunktiem samazinājies to iedzīvotāju īpatsvars, kuri uzskata, ka situācija Latvijā kopumā attīstās pareizā virzienā. Tādu palicis 28%. Kopējās situācijas attīstības vērtējuma indekss sarucis par astoņiem punktiem, martā sasniedzot atzīmi –28, kas esot viens no zemākajiem rādītājiem pēdējā gada laikā. Zemāks indekss gada laikā fiksēts tikai pērn jūnijā, kad rādītājs sasniedza atzīmi –31. Mēneša laikā par pieciem procentpunktiem ir palielinājies to respondentu īpatsvars, kuri pašreizējo situāciju Latvijas ekonomikā vērtē kritiski (februārī – 47%, martā – 52%), kamēr attiecīgais indekss ir noslīdējis par četriem punktiem – līdz 29 punktiem, atgriežoties 2018. gada jūlija līmenī. Cilvēki martā vairāk pauduši neapmierinātību ar savas ģimenes materiālo stāvokli (indekss mēneša laikā samazinājies no –6 uz –7), lai gan joprojām paliek optimisti, prognozējot ģimenes materiālo stāvokli pēc gada.

Kā jums šķiet, kur grābts apgalvojums neskatoties uz ekonomikas augšupeju? Nekur! Precīzāk, no teksta izriet: kurš gan to nezina! Ak, jūs nezināt? Nu, kā tad var nezināt!

Līdzīgi ir ar valdības vērtējumu. Atklāts, ka gan februārī, gan martā Krišjāņa Artura Kariņa valdības darba vērtējums bijis nemainīgs: indekss abos mēnešos bija –37. Tatadatā! – tas esot labāks rādītājs nekā 2019. gada janvārī, kad indekss bijis samazinājies līdz –42 procentpunktiem. Bet tā paša “Latvijas barometra” arhīvs liecina, ka kopš 2017. gada septembra Kučinska valdības indekss ir svārstījies robežās no –42 līdz –36. Tas ir laiks, kad cilvēkiem par šo valdību vairs nebija lielu ilūziju. K.A.Kariņa valdībai šāds negatīvs uzticības reitings ir jau darbības sākumā.

Manuprāt, nevarētu būt šaubu par to, ka K.A. Kariņa valdība, kura, vēl ne īsti darbā neiešūpojusies, jau ir parādījusi, ka to neinteresē nedz sabiedrība, nedz iepriekšējo Saeimu pieņemtie likumi, ir pulka kaitīgāka nekā Kučinska činavnieku valdība, kura gan konstanti ignorēja sabiedrības un nodokļu maksātāju intereses, tomēr vismaz centās sakārt mums uz ausīm nūdeles un klaji nepārkāpa likumus.

Tomēr Kučinska kabinets kopumā bija vājāks nekā ar abām kājām klibojušais, bet konsekventi bezkaunīgais un vienlaikus kaunīgais Laimdotas Straujumas kabinets, kurš bija acīmredzami vājāks nekā Valda Dombrovska un Ivara Godmaņa ārvalstu partneru gribu pildošās valdības, kurām sirdsapziņas bija nesalīdzināmi mazāk nekā Aigara Kalvīša Ministru kabinetam, kurš izrādījās daudz mīkstmiesīgāks nekā Induļa Emša valdība...

Taču nelolosim ilūzijas: K.A.Kariņa pēctečiem vēl ir telpa, kur degradēties. Lai Ministru kabinets ieslīgtu pilnīgā stulbumā, beztiesiskumā un pašapmierinātībā, novedot iesāktās tendences līdz loģiskam iznākumam, domājams, vēl 2-3 valdības var nomainīties.

Un pa to laiku ekonomika strauji lidos augšup. Pilnīgi atrāvusies no cilvēku prātiem un Latvijas realitātes.          

Tavs komentārs par rakstu: