• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vienošanās parakstīšana starp Grieķiju un MaķedonijuĀrlietu ministri paraksta, premjerministri noskatās. Foto: Sakis Mitrolidis/Reuters

Ciprs «kaļ dzelzi, kamēr karsta»: parakstīta vienošanās par Ziemeļmaķedoniju

Sestdien izturējis ar Ziemeļmaķedonijas dibināšanu neapmierinātās grieķu daļas rosināto neuzticības balsojumu parlamentā, Grieķijas premjerministrs Alekss Ciprs (Αλέξης Τσίπρας) bez kavēšanās ir nostiprinājis virzību uz šīs problēmas risinājumu un devis rīkojumu parakstīt attiecīgu dokumentu.

Tā nu Grieķija un Bijusī Dienvidslāvijas Republika Maķedonija svētdien ir parakstījušas vienošanos par šīs valsts jauno nosaukumu, kas pēc ratifikācijas procesa pabeigšanas dos iespēju Ziemeļmaķedonijai tikt uzaicinātai iestāties NATO un sākt sarunas par dalību Eiropas Savienībā (ES).

Vienošanos, kas paredz pārdēvēt Maķedonijas Republiku par Ziemeļmaķedonijas Republiku  (maķedoniešu: Република Северна Македонија, angļu: Republic of Northern Macedonia), parakstīja Grieķijas ārlietu ministrs Nikolauss Kocijs (Νικόλαος Κοτζιάς) un Maķedonijas ārlietu ministrs Nikola Dimitrovs (Никола Димитров).

Parakstīšanas ceremonija notika Grieķijā, Psarades ciematā pie Prespas ezera. Šā ezera krastos atrodas Grieķija, Maķedonija un Albānija.

Ceremonijā bija klāt Aleksis Ciprs, Maķedonijas premjerministrs Zorans Zaevs (Зоран Заев), kā arī ANO ģenerālsekretāra īpašais pārstāvis Maķedonijas nosaukuma jautājumos amerikāņu diplomāts Metjū Nimecs (Matthew Nimetz), kurš ir bijis starpnieks šā jautājuma risināšanā kopš 1994. gada, kad toreizējais ASV prezidents Bils Klintons (Bill Clinton) viņu iecēla par savu īpašo pārstāvi Maķedonijas jautājuma risināšanā. 1999. gadā Nimecs kļuva par ANO ģenerālsekretāra īpašo pārstāvi.

Uz ceremoniju bija ieradušies arī ES augstā pārstāve ārējās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni (Federica Mogherini) un ES paplašināšanās komisārs Johenness Hāns (Johannes Haan).

Pisoderi ciematā, kas atrodas apmēram kilometrus no Psarades, svētdien aptuveni 500 grieķu nacionālistu protestētāji iesaistījās sadursmēs ar īpašo uzdevumu policiju, kas viņiem neļāva doties uz Psaradi. Policija pret protestētājiem lietoja asaru gāzi. Savukārt Psarades grieķu pareizticīgo baznīcā vienošanās parakstīšanas laikā par sēru zīmi tika skandināts zvans.

Vienošanos, kuru abu valstu premjeri panāca 12. jūnijā, jau 19. jūnijā ratificēja Maķedonijas parlaments, tomēr topošajā Ziemeļmaķedonijā tā vēl ir jāapstiprina referendumā. Ratifikācijas procedūra šim dokumentam vēl ir jāveic arī Grieķijas parlamentā.

Tavs komentārs par rakstu: