• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
"Citadeles" bankomātsLatgales uzņēmēju atbalstam "Citadeles" bankomāti sākuši "sazināties" latgaliski. Foto no: Twitter

«Citadele Index» apliecina: Latgales uzņēmējiem klājas «plānāk» nekā pārējiem

Bankas “Citadele” regulāri veiktā pētījuma “Citadele Index” jaunākie dati uzrāda, ka optimistiskākie uzņēmēji meklējami Kurzemē, bet pesimistiskākie – Latgalē.

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus     

Dīvaini, bet bankas ieskatā Latvijas ekonomikas izaugsmes tempu sabremzēšanās nemazina uzņēmēju optimismu, kas ir stabili pozitīvs jau vairāk nekā divus gadus, pirmajā ceturksnī indeksa vērtībai sasniedzot 51,48 punktus (50 punkti tiek uzskatīta par robežu starp pesimistisks un optimistisks). Taču uzņēmēji piesardzīgāk vērtē vispārējo ekonomisko aktivitāti valstī un savā pārstāvētajā nozarē.

Lai nu kā, arī “Citadele Index” apliecina, ka arvien dziļāk pesimismā grimst Latgales uzņēmēji, kuru noskaņojums ir būtiski negatīvāks kā citos Latvijas reģionos strādājošajiem. Latgales uzņēmēju noskaņojuma indekss pirmajā ceturksnī bija 46,4 punkti, kamēr Kurzemē, kur ir optimistiskākie uzņēmēji, indekss bija 53,21 punkts. Uzņēmēju noskaņojuma indekss Rīgā ir 51,58 punkti, Zemgalē – 51,97 punkti, Pierīgā – 52,03 punkti, bet Vidzemē – 52,59 punkti.

Ekonomikas izaugsmes tempu samazināšanās uzņēmēju noskaņojumu nav ietekmējusi, taču uzņēmēji piesardzīgāk sākuši vērtēt vispārējo situāciju valsts ekonomikā un savu pārstāvēto nozari. Abi rādītāji šā gada pirmajā ceturksnī ir zem optimisma jeb 50 punktu atzīmes – valsts vispārējās ekonomiskās aktivitātes indekss ir 48,57 punkti, bet ekonomiskā aktivitāte pārstāvētajā nozarē novērtēta ar 49,9 punktiem.Eksportētāju optimisms šobrīd esot piesardzīgākais kopš 2016. gada, atzīst bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš, norādot, kaeksportētāju piesardzīgais noskaņojums un arī vietējā tirgū strādājošo uzņēmēju piesardzīgums attiecībā uz vispārējo ekonomisko situāciju valstī apstiprina prognozes par to, ka arī šogad gaidāma lēnāka Latvijas ekonomikas attīstība nekā pērn.

Eksportējošo uzņēmumu optimisms pēdējā pusgada laikā mazinājies par gandrīz trim punktiem, šā gada pirmajā ceturksnī noslīdot līdz 52,19 punktiem un pietuvojoties neeksportējošo uzņēmumu indeksam, kas ir 51,15 punkti.

Atbilstoši “Citadele Index” aptaujas datiem lielākās svārstības ilgstoši ir novērojamas būvniecības nozares uzņēmēju noskaņojumā – jau gadiem absolūta pesimisma periodi mijas ar optimisma uzliesmojumiem.Jaunākie dati uzrāda, ka šobrīd būvnieki ir vispozitīvāk noskaņotā nozare, un to optimisms sasniedzis pēckrīzes periodā sen neredzētu līmeni – 54,22 punktus.

Pēdējā ceturksnī audzis arī tirdzniecībā un ražošanā strādājošo uzņēmēju optimisms, savukārt pakalpojumu nozare pēdējo trīs ceturkšņu laikā no optimistiskākās kļuvusi par piesardzīgāko. Tirdzniecības uzņēmumu noskaņojumu indekss ir 52,94 punkti, ražošanā strādājošo – 52,67 punkti, savukārt pakalpojumu nozarē – 50,34 punkti.

“Citadele Index” pētījumu banka “Citadele” veic kopš 2004. gada, aptaujājot 750 uzņēmumu īpašniekus un to vadītājus. Aptauju un datu apkopojumu nodrošina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.

Tavs komentārs par rakstu: