• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sieviete lielveikalā pie vitrīnasAlga lielāka, bet nopirkt nezin kāpēc varu mazāk! Foto: Shutterstock

«Citadele Index»: ja gribat lielākas algas, samierinieties ar augstākām cenām!

“Citadele Index” skaitļi nāk no bankas, kas pieder raibai kosmopolītisku investoru kompānijai ar akcentu uz amerikāņiem. Šoreiz “Citadeles” indekss pievērsis īpašu uzmanību darba samaksas un patēriņa cenu sakarībām. Ak tu brīnums, kāda sagadīšanās! – tuvojoties vēlēšanām, arvien skaļākas kļūst balsis par to, ka Latvijas sociāli ekonomiskās problēmas sakņojas tieši zemajā darba samaksas līmenī.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Taču, protams neviens ārvalstu investors nav ieinteresēts, lai Latvijas aborigēni saņemtu eiropeiskas algas – tās samazinātu peļņu, ko investori gūst, vietējam darbaspēkam uzturot verdzības sistēmu.

Tāpēc nebrīnīsimies, ka galveno “Citadele Index” “pētījuma” secinājumu varētu formulēt apmēram tā: mēs jums, mērkaķi, varam maksāt lielākas algas, bet jūs iegaumējiet, ka tad arī par visu dabūsiet maksāt dārgāk!    

Varētu jau par to šaubīties – patēriņa cenas, piemēram, pārtikas preču segmentā jau tagad šur tur sasniedz un pārsniedz Eiropas Savienības (ES) vidējo līmenis, bet, teiksim, apavi un apģērbi Latvijā ir acīmredzami dārgāki nekā daudzās nesalīdzināmi labklājīgākās valstīs. Tā teikt, kur nu vēl augstākas cenas! Taču šādos vērtējumos būsim piesardzīgi – atminoties kaut vai to, ka sviests Latvijā pašlaik ir dārgākais ES, bet degviela Latvijas uzpildes stacijās maksā apmēram tik pat, cik Lietuvā un Igaunijā, lai gan kaimiņvalstīs tās cenā ir iekļauts vēl arī tas, ko mūspusē sauc par transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli. Tāpēc cenu celšanas rezerve vēl ir!    

Patiesībā tas ir absurdi un neloģiski. Taču, lai to konstatētu, nepieciešams abstrahēties no pašreizējās situācijas un paskatīties uz ekonomiku caur sociālo prizmu. Ja nemainīsiet skatupunktu, nāksies vien pieņemt vulgārekonomistu argumentu par algu un cenu līmeņa korelāciju. Un tad “Citadele Index” aprēķini un secinājumi sāks likties pareizi un pamatoti.

Ko tad apgalvo “Citadeles” pētnieki? Nedaudz vairāk kā 50% uzņēmumu algu celšanu darbiniekiem kompensēšot ar cenu palielināšanusavai produkcijai!

Tajā pašā laikā Indeksa veidotāji uzsver, ka uzņēmēju noskaņojums Latvijā jau vairāk nekā gadu esot pozitīvs: uzņēmēju noskaņojuma indeksa vērtība ir 51,47 punkti, kas liecinot par “piesardzīgu optimismu”. Tomēr arvien skaidrāk iezīmējas lielākais izaicinājums – darbaspēka pieejamība un algu palielināšana. Kā tas, sasodīts, “klapē” kopā? Tikai tā, kā rakstīju augstāk – sk. brīdinājumu mērkaķiem par cenu celšanos.  

“Citadele Index” veiktajā aptaujā secināts, ka faktiskais algu kāpums apsteidz uzņēmēju plānus algu palielināšanai. Tas nozīmē, ka biznesmeņi spiesti atteikties no tās virspeļņas daļas, kas Latvijā tradicionāli ir pieņemta kā pati par sevi saprotama. Taisnības labad jāatzīst, ka liela daļa uzņēmēju tomēr darbojas eiropeiskas peļņas robežās un samierinās ar to, ka labu darbu no cilvēkiem var prasīt tikai tad, ja ir samaksāta laba alga.  

Tāpēc daļa uzņēmumu plāno algu palielinājumu. Tomēr vairāk nekā puse jeb 52% uzņēmēju norāda, ka algas palielināt neplāno. No tiem, kas tomēr apzinās realitāti, 19,4% norāda, ka algas varētu augt nedaudz – līdz 5%, 16,1% prognozē algu pieaugumu 5%-10% apmērā, bet algas pieaugumu vairāk par 10% prognozē tikai 4,2% respondentu.

Interesanti, ka algu kāpumu kā apdraudējumu uzņēmuma darbībai visvairāk izjūt ražotāji un... tirgotāji. Par spīti tam, ka neatbilstošais, cilvēka necienīgais atalgojums lielveikalu tīklos Latvijā jau ir kļuvis leģendārs.

59,9% aptaujāto atzīst – un tas ir saprātīgi –, ka algas palielināšana samazinās uzņēmuma peļņu, lai gan 70,3% uzskata, ka tas neapdraudēs uzņēmuma darbību.

Tas laikam tāpēc, ka vairāk nekā puse no aptaujātajiem – 51,8% – atzīst: algu kāpuma rezultātā uzņēmums ir pacēlis vai plāno celt cenas klientiem. Mazākā daļa – 43,7% – cenas celt nevēlas un negrasās. Paldies viņiem! Varu saderēt, ka tieši šī daļa saviem darbiniekiem lielākas algas maksā tāpēc, ka ir veikusi uzlabojumus uzņēmuma produktivitātē un investējuši tā attīstībā. Jāatzīst, ne katrs to var atļauties – Latvijas uzņēmumi bieži vien mokās ar apgrozāmo līdzekļu trūkumu un kavētiem maksājumiem – tostarp nodokļu parādiem.

Tomēr kopumā, kā redzam “Citadeles” indeksā,  bizness Latvijā vēl nav tik spēcīgs, lai rītdienas attīstības vārdā atteiktos no šodienas peļņas.

Tavs komentārs par rakstu: