• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Skats no Z-torņiemJo ilgāk būs ārkārtas situācija, jo vairāk "zemei pietuvosies" nekustamā īpašuma cenas Rīgā. Foto: Depositphotos

«Covid-19» krīze «nolaiž uz zemes» nekustamā īpašuma tirgu

Šis nu patiešām ir “koks ar diviem galiem”. Nekustamā īpašuma un tā īres (nomas) cenas Rīgā – un arī vairākumā citu Latvijas lielāko pilsētu –  pēdējos gados ir pārslīdējušas pāri “sociāli pamatotajai” robežai, tāpēc šis tirgus ir samērā nekustīgs, brīžiem pat izskatās kā pamiris. Ārkārtas stāvokļa izraisītā tirgus cenu lejupslīde, protams, nav patīkama zemes un ēku īpašniekiem, turpretim potenciālajiem pircējiem un īrniekiem ļauj cerīgi aizturēt elpu.  

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Ārkārtējā situācija ilgst jau vairāk nekā mēnesi, un skarbās izmaiņas darba tirgū, dīkstāve un neskaidrā nākotne kopumā potenciālajiem īpašumu pircējiem liek atturēties no ilgtermiņa saistībām un dzīvokļu, māju vai citu nekustamo īpašumu iegādes, secina nekustamā īpašuma sludinājumu portāls inch.lv. Nozares eksperti uzskata, ka mājokļu pārdošanas un pirkšanas tirgus pašlaik ir apstājies. Bet īrnieki prasa īres maksas atlaides, vai arī cenšas mainīt dārgākus īres dzīvokļus pret lētākiem. Attiecīgi jau tā pieprasījuma pārsātinātais lēto īres dzīvokļu segments sašaurinās vēl vairāk.

Lai nu kā, eksperti uzskata, ka šīs “pauzes” beigas un arī sekas nav prognozējamas. Pagaidām sava īpašuma cenas ir gatavi samazināt tikai atsevišķi pārdevēji, kuriem steidzami vajadzīga nauda. Tomēr, ieilgstot ārkārtas situācijai, nekustamā īpašuma tirgus varētu pilnībā “nolaisties uz zemes” – pieskaņoties iekšzemes pircēju iespējām. Pašlaik nogaida gan pircēji, gan pārdevēji. Taču ne vieni, ne otri  nevar precīzi formulēt, kāds izskatīsies nekustamā īpašuma tirgus un kas tiks uzskatīta par “normālu situāciju” pēc ārkārtas situācijas atcelšanas.

“Swedbank” Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Latvijā Normunds Dūcis stāsta (šeit), ka “bankā pašlaik pēc finansējuma vēršas tie cilvēki, kuri jūtas stabili par savu darba vietu un ienākumiem, tostarp ir daudzi, kur vēlas pielikt punktu īpašuma meklējumiem. Šie klienti strādā IT, finanšu nozarē, valsts pārvaldē un citās jomās, kuras krīzes nav skārusi atšķirībā, piemēram, no tūrisma, sabiedriskās ēdināšanas vai izklaides jomas.”

Manuprāt, atslēgas vārdi šeit ir jūtas stabili. Ārkārtas stāvoklim ieilgstot, arī šīs pašlaik relatīvi stabilās sociālās grupas noteikti sāks šķobīties. Ja pašizolācija turpināsies visu vasaru, rudenī, iespējams, vismaz atsevišķus nekustamos īpašumus varēs iegādāties par šobrīd neiedomājami zemām cenām. Un tas var izraisīt zināmu domino efektu, izdarot spiedienu arī uz vidējām cenām. Vēlreiz uzsveru: tas attiecas uz Rīgu. Lauku rajonos tas var nekādi neizpausties vai pat var notikt pavisam pretēji procesi.

Bez šaubām, ar noteikumu, ka kādam vispār būs atlikusi nauda šādiem darījumiem.

Tavs komentārs par rakstu: