• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Grilēta cūkgaļas karbonādeKāri pēc grilētas cūkgaļas karbonādes iespējams risināt radikāli. Foto: Pixabay

Cūkkopji priecājas, pircējiem laiks apsvērt pāriešanu islāmā?

Ekonomika ir tāda padarīšana, kas parasti nepiedāvā visiem patīkamus risinājumus. Tirgus konjunktūra var būt hiperizdevīga ražotājam, bet tad tā “cirtīs maciņā” patērētājam. Un otrādi. Par laimi, attīstība notiek cikliski, un ilgtermiņā šīs sinusoīdas mēdz izlīdzināties.       

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Ir gan kāda likumsakarība: jo godprātīgāk pret tirgus svārstībām izturas tā dalībnieki, jo mazāka ir svārstību negatīvā ietekme. Piemēri nav jāmeklē tālu. Pirmais: pērn līdz 5% tika samazināta pievienotās vērtības nodokļa likme (PVN) Latvijai raksturīgajiem dārzeņiem, augļiem un ogām. Pagājis vairāk nekā pusotrs gads, un tagad jau ir skaidrs, ka proporcionāla cenu samazinājuma nebūs. Svaigāks piemērs. No 1. augusta Saeima ir samazinājusi akcīzes nodokļa likmi stiprajam alkoholam, bet tā cenas veikalos ir stabilas. Veikalnieki stāsta, ka jāpārdodod taču milzu krājumi, kas nezināmu iemeslu pēc sapirkti vēl vecās akcīzes laikā. Nu, nu... Šo “argumentu” alkohola tirgotāji acīmredzami “aizņēmušies” no saviem degvielas kolēģiem: Latvijā arī tiem galīgi nav “ožas” un, kad pasaulē naftas cenas krīt, Latvijā allaž izrādās, ka tankštelles jau sapirkušas maksimālu daudzumu benzīna un dīzeļa par maksimāli neizdevīgām cenām.

Kas vienam labs, otram ne visai – šo tēzi “dabā” tagad varam skatīt arī cūkkkopības nozarē. Proti, cūkgaļas cena Latvijā beidzot esot sasniegusi tādu līmeni, ka cūkkopji uz dzīvi varot raudzīties cerīgi,– stāsta Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece. Cūkgaļas cenai pēdējās divas nedēļas ir augšupejoša tendence, un tieši šonedēļ tā pakāpusies ievērojami – par septiņiem centiem kilogramā, kā arī par pieciem centiem uz kilogramu vidēji dzīvsvarā. “Neviens nezina, cik ilgi cena būs šāda, bet šobrīd var nedaudz nopelnīt,” skaidro Lejniece. Cūkkopji priecājas, turpretim nabaga patērētājs bažīgi rauc pieri – vai tas nozīmē, ka gaidāma cūkgaļas cenas celšanās, un, kā Latvijā ierasts, “uz visiem laikiem”?

Aizpagājušajā nedēļā cūkgaļas cena Latvijā bijusi neraksturīgi zema, pat par desmit centiem zemāka nekā pārējā Eiropā, sasniedzot maksimums 1,18-1,26 eiro dzīvsvarā, bet tagad tā pakāpusies līdz 1,30 -1,31 eiro kilogramā. It kā sīkums, taču kopā ar apstrādes, transporta, tirdzniecības un nodokļu izmaksām pircējiem tas, visdrīzāk, nozīmē ne jau tikai dažu centu sadārdzinājumu.

Starp citu, Lejniece priecājas, ka, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, ir samazinājušās graudu cenas: “Graudiem nav vairs cena 200 eiro tonnā, 150-160 eiro tonnā ir cena, par kādu Latvijas cūkkopji vienojas ar graudu pārdevējiem.” Cūkkopjiem tas nozīmē iespēju “strādāt virs pašizmaksas”. Bet kā labības audzētājiem un graudu ražotājiem? Un kā ar patērētāju, vai viņš arī no tā gūs kādu labumu?

Latvijā, kur ekonomikas likumi – izņemot, protams, vienu, peļņas likumu – mēdz vienkārši nedarboties, uz šiem jautājumiem diezin vai kāds varēs atbildēt. Tāpēc egocentriska patērētāja loģiskākā reakcija patiešām būtu šķielēšana islāma vai jūdaisma virzienā.

Tavs komentārs par rakstu: