• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Latvijas administratīvi teritoriālā karteVēlēšanas "aizpildīs" jauno Latvijas administratīvi teritoriālo karti. Foto no: skaties.lv

CVK izsludina pašvaldību vēlēšanas 5. jūnijā

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) savā mājas lapā ir izsludinājusi 5. jūnija pašvaldību vēlēšanas. Pirmo reizi pēc administratīvi teritoriālās reformas tās norisināsies 41 pašvaldībā – sešās ārpus novadiem esošajās valstspilsētās un 35 novados. 

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Pašvaldību domēs ievēlējamo deputātu skaitu CVK paredzējusi noteikt 26. janvārī. Atbilstoši Pašvaldības domes vēlēšanu likumam domēs ievēlējamo deputātu skaitu nosaka atbilstoši iedzīvotāju skaitam, kāds attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā vēlēšanu izsludināšanas dienā ir reģistrēts Iedzīvotāju reģistrā.

Novados ar iedzīvotāju skaitu līdz 30 000 domē būs jāievēl 15 deputāti, novados ar iedzīvotāju skaitu no 30 001 līdz 60 000 – 19 deputāti, bet novados ar vairāk nekā 60 000 iedzīvotāju – 23 deputāti. Savukārt valstspilsētās ar iedzīvotāju skaitu līdz 50 000 iedzīvotāju domē būs 13 deputāti, bet valstspilsētās ar vairāk nekā 50 000 iedzīvotāju – 15 deputāti.

Pašvaldību vēlēšanās vēlētāji varēs balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī savā vēlēšanu apgabalā. Vēlētāju uzskaitei vēlēšanu iecirkņos pirmo reizi tiks lietots elektronisks tiešsaistes vēlētāju reģistrs.

Vēlēšanu iecirkņu darba laiks pašvaldību vēlēšanu dienā sestdien, 5. jūnijā, būs no plkst.7 līdz 20. Vēlētāji varēs izmantot arī iespēju nobalsot iepriekš – pirmdien, 31. maijā, no plkst.16 līdz 20, ceturtdien, 3. jūnijā, no plkst.9 līdz 16, un piektdien, 4. jūnijā, no plkst.13 līdz 20.

Šogad pirmo reizi vēlētāji, kuriem ir balsstiesības pašvaldības vēlēšanās, bet kuri vēlēšanu laikā uzturas ārvalstīs, varēs pieteikties balsošanai pa pastu no ārvalstīm. Pasta balsošanai būs jāpiesakās iepriekš – no 27. marta līdz 24. aprīlim. Pieteikties varēs valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes e-pakalpojumā, Latvijas vēstniecībās vai pārstāvniecībās, CVK vai izmantojot oficiālo elektronisko adresi.

Ja vēlētājam veselības stāvokļa dēļ nebūs iespējas nokļūt vēlēšanu iecirknī, būs iespēja pieteikties balsošanai savā atrašanās vietā.

Tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās būs Latvijas un Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem no 18 gadu vecuma, kuri būs reģistrēti dzīvesvietā attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā vismaz 90 dienas pirms vēlēšanu dienas (šā gada 7. martā) vai kuriem attiecīgajā pašvaldībā pieder nekustamais īpašums.

Savu vēlēšanu apgabalu un apgabala vēlēšanu iecirkņus vēlētāji varēs noskaidrot, sākot no 27. marta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes e-pakalpojumā internetā vai arī pa CVK uzziņu tālruni. No 27. marta līdz 27. maijam vēlētāji tiešsaistē vai klātiene varēs arī mainīt vēlēšanu apgabalu, ja vēlēsies balsot vēlēšanu apgabalā, kurā viņiem pieder nekustamais īpašums.

Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana 2021. gada pašvaldību vēlēšanām notiks no 17. marta līdz 6. aprīlim. Deputātu kandidātu sarakstus varēs iesniegt reģistrētas politiskās partijas, reģistrētu politisko partiju reģistrētas apvienības, kā arī divas vai vairākas reģistrētas politiskās partijas, kuras nav apvienojušās reģistrētā politisko partiju apvienībā.

Rīgā vēlēšanas šogad nenotiks, jo galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanas notika pērn, un pašreizējā sasaukuma Rīgas dome turpinās strādāt līdz 2025. gada vēlēšanām.

Tavs komentārs par rakstu: