• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Lācis Igaunijas mežā.Lācis Igaunijas mežā. Foto: Ingmars Mūsikus/lsm.lv

Dabas muzejs aicina uz izstādi «Lācis – mūsu kaimiņš»

Brūno lāču skaitam Latvijā palielinoties, aizvien lielāka nozīme ir sabiedrības zināšanām un izpratnei par šo dzīvnieku. Lai ikvienam būtu iespēja ielūkoties lāča gaitās savvaļā, Latvijas Nacionālajā dabas muzejā tapusi izglītojoša fotoizstāde “Lācis – mūsu kaimiņš”. 

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus   

Izstādē skatāmas 26 Igaunijas autoru fotogrāfijas, kas atklāj brūnā lāča Ursus arctos dzīvi savvaļā Igaunijā. Fotogrāfiju autori lielākoties ir pieredzējuši dabas fotogrāfi, dabas gidi un mednieki. Darbu uzņemšanas laikā ievēroti drošas uzvedības principi, fotografēts no slēpņa vai droša attāluma, lai cilvēkus un dzīvniekus nepakļautu tūlītējam vai iespējamam apdraudējumam nākotnē. 

Izvēlētie darbi ir unikālas lāču dzīvesveida liecības, kas, atklājot zvēru dabisko uzvedību savvaļā, ļauj mums to labāk izprast un kļūt zinošākiem. Fotogrāfijas papildina autoru stāsti, kā arī Latvijas Nacionālā dabas muzeja un Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” speciālistu komentāri. 

Lācis Latvijā vairs nav tikai ziemeļaustrumu pierobežas ciemiņš. Pēc simt gadiem suga ir atgriezusies un pamazām ieņem stabilu pozīciju vietējā faunā. Izstādē skatāmi LVMI “Silava” pētnieku 2021. gada pavasara-vasaras slēpņa kameru materiāli ar lāceni un četriem lācēniem Viļķenes pagasta mežos.

Izstādi papildina LVMI “Silava” informācija par brūnā lāča aizsardzību, monitoringu un sastopamību. Lauka darbu fotoattēli ļauj ielūkoties lāču pētnieku gaitās. Ikviens var ziņot par dabā novērotiem lāču pēdu nospiedumiem un citiem klātbūtnes pierādījumiem, rakstot uz lacumonitorings@gmail.com. Izstādē sniegti ieteikumi, kā pareizi sagatavot datus, lai informācija būtu zinātniski pilnvērtīga. 

Sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi izstādē apkopota informācija par ieteicamo uzvedību, sastopot lāci, kā arī ikvienam apmeklētājam ir iespēja iepazīties ar jauna, visticamāk, cilvēku pieradināta lāča skumjo stāstu.

Izstādes veidotāji – Latvijas Nacionālais dabas muzejs sadarbībā ar LVMI “Silava” un Dabas aizsardzības pārvaldi. Īpašs paldies Igaunijas dabas draugu biedrībai "Gada dzīvnieks" (MTÜ Aasta loom).

Izstāde būs atvērta līdz 17. septembrim.

Tavs komentārs par rakstu: