• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Grafiks par gāzes cenu samazināšanos.Gada sākumā gāzes cena biržā krīt. Foto no: news.sky.com

Dabasgāzes cena biržā atgriezusies «pirmskara līmenī»

Dabasgāzes cena Nīderlandes biržā “Title Transfer Facility” (TTF) nokritusies līdz līmenim, kāds tika reģistrēts pirms Krievijas sāktā kara Ukrainā. 

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus   

4. decembrī dienas pirmajā pusē dabasgāzes cena nākotnes līgumos bija nedaudz zem 70 eiro par megavatstundu.Neilgi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā februāra beigās dabasgāzes cena bija aptuveni 88 eiro par megavatstundu.

Savukārt augustā, kad Krievija būtiski samazināja gāzes piegādes Eiropai, cena pārsniedza 340 eiro par megavatsundu, bet 1. decembrī tā bija noslīdējusi līdz 140 eiro.

Analītiķi norāda, ka gāzes cenu kritumu veicina gaisa temperatūra, kas ir augstāka par normu, krātuvēs esošās gāzes izmantošana un Krievijas gāzes aizstāšana ar gāzi no citiem pasaules reģioniem.

Mums šobrīd ir labi apgādāts Eiropas Savienības (ES) gāzes tirgus pat bez Krievijas gāzes,” norāda politiskā riska konsultāciju uzņēmuma “Eurasia Group” enerģētikas, klimata un resursu direktors Hennings Gloišteins (Henning Gloystein). “Tas atspoguļojas pašreizējās cenās.”

Pēc Ukrainas kara sākuma Eiropa steidza nodrošināt sašķidrinātas dabasgāzes piegādes no ASV, Kataras un citām eksportētājvalstīm, kā arī būvēt termināļus, lai spētu saņemt sašķidrināto dabasgāzi.

Vācijas jaunajā terminālī Vilhelmshāfenē 3. janvārī ieradās pirmais tankkuģis ar sašķidrināto dabasgāzi no ASV. Tādejādi arī Vācija cenšas aizstāt energopiegādes, kas iepriekš tika saņemtas no Krievijas. Jauns terminālis sācis sācis darboties Arī Nīderlandē, Ēmshāvenā.

Reaģējot uz augstajām cenām un valdību aicinājumiem gan Eiropas uzņēmumi, gan privātie patērētāji samazinājuši gāzes patēriņu par aptuveni 20%.

Rezultātā gāzes glabātavās, kas rudenī gandrīz pilnībā tika piepildītas, joprojām ir liels dabasgāzes apjoms. Janvāra sākumā ES valstīs uzglabātais gāzes krājumu apjoms vidēji bija 84%, salīdzinot ar 52% pērn.

Analītiķi skaidro, ka Eiropa ziemu varētu noslēgt ar pietiekami augstu gāzes krājumu līmeni, lai apjomīgā gāzes iepirkšana, kas tika veikta pērn rudenī un veicināja cenu kāpumu, vairs nebūtu nepieciešama.

Tavs komentārs par rakstu: