• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Top Ievas Segliņas sejas 3D atveids.Top Ievas Segliņas sejas 3D atveids. Publicitātes foto: Antra Danberga

Dailes teātris sadarbojas ar RTU inovācijās izrādei «Spēles ar Jūliju»

Dailes teātra Mazajā zālē pirmizrādi ir piedzīvojusi izrāde “Spēles ar Jūliju” Viestura Meikšāna režijā. Tās vajadzībām Rīgas Tehniskās universitātes Zinātnes un inovāciju centrā izgatavots aktrises Ievas Segliņas sejas lielizmēra trīsdimensiju atveids.

“Tā ir metafora, veids, kā distancēties un caur vizuālo komunikāciju parādīt Jūlijas jaunkundzes iekšējo pasauli un mēģināt atšķetināt viņas noslēpumu – kas viņa ir, kāpēc viņa ir tieši tāda,” pauž izrādes režisors Meikšāns.

Lai iegūtu ļoti reālistisku cilvēka sejas atveidu, kurā būtu atpazīstama galvenās lomas atveidotāja Ieva Segliņa, Dailes teātris vērsās RTU, un RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas inženieri izgatavoja sejas atveidu, izmantojot 3D drukas tehnoloģijas.

“Vispirms veicām aktrises sejas skenēšanu. Ar 3D skeneri, kas sūta gaismas impulsus, tiek iegūts punktu mākonis, kas veido sejas 3D ģeometriju. Šos datus izmanto, lai veidotu replicējamu 3D modeli. 3D drukas tehnoloģijas ļauj izprintēt modeli augstā kvalitātē. Ikdienā 3D skenēšanu izmantojam dažādām prototipēšanas un produktu izstrādes vajadzībām, piemēram, skenējam objektus, lai iegūtu izmērus līdz dažu mikrometru precizitātei un varētu veikt veiktu reverso inženieriju, izmantojam to arī formu meklējumos industriālā dizainā,” skaidro RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes industriālais dizainers Jānis Lapsa.

RTU Zinātnes un inovāciju centrā ir izcils tehniskais nodrošinājums un augsti kvalificēta ekspertu komanda. Ikdienā centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļa uzņēmumiem un zinātniekiem sniedz radošās un tehniskās stratēģijas, specifikācijas, plānošanas, projektēšanas pakalpojumus, kā arī konsultē produktu ražošanas un ieviešanas jautājumos. Izmantojot kompetences industriālajā dizainā, mehatronikā, elektronikā, ātrās prototipēšanas un ražošanas metodēs, tiek veidotas praktisko eksperimentu iekārtas, produktu detaļas, produktu prototipi un sērijas, pilnveidoti jau esoši produkti un pakalpojumi.

Izrādes “Spēles ar Jūliju” pamatā ir dramaturga Romāna Dolžanska (Роман Должанский) versija par Augusta Strindberga (August Strindberg, 1849-1912) pasaulslaveno lugu “Jūlijas jaunkundze” (Fröken Julie, 1888). Dailes teātra iestudējums paver kritisku skatu uz mūsdienu saziņas tehnoloģiju manipulēšanas iespējām ar cilvēka instinktiem. Vairāk informācijas par izrādi šeit.

Režisors uzsver: lai arī izrādes tapšana sākusies pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, tā skar šobrīd globāli ļoti aktuālus jautājumus. “Manipulēšana, pakļaušanās, upura un varmākas tēma ir izrādes pamata kodols,” norāda Meikšāns.

Tavs komentārs par rakstu: