• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ints DālderisInts Dālderis: Mūzikas akadēmijā klarnetistus izmāca arī par finanšu virtuoziem. Foto: e-art.lv

Dālderis pūš klarnetē: pazeminātais PVN augļiem un dārzeņiem ir kaitīgs!

Ja skatāmies tikai uz cenām, profesionālajam klarnetistam, tagad – „Jaunās vienotības” finanšu korifejam, ministra padomiekam  Intam Dālderim ir taisnība: samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme „Latvijai raksturīgajiem” augļiem un dārzeņiem nav attaisnojusies. To, ka pēdējo triju gadu laikā cenas veikalos un tirgos ir palikušas „stabilas” un pat nedaudz cēlušās, var redzēt ar neapbruņotu aci.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Taču neba par mūsu, patērētāju maciņiem uztraucas finanšu pūtējs Dālderis: samazinātā PVN likme esot nesusi zaudējumus valsts budžetā. Dālderim droši vien ir taisība, ka „ieguvuši no samazinātā nodokļa ir nevis pircēji vai ražotāji, bet vairumtirgotāji”. Pirmajā brīdī tā noteikti ir, bet ilgtermiņa efektu plašākā kontekstā neviens nav vērtējis.

Zemkopības ministrija uzskata, ka PVN likmes jāsamazina arī citām produktu grupām. Un arī „Zemnieku saeima” domā, ka vajadzētu paplašināt produktu grupas, kurām noteikta samazināta PVN likme. Tas nozarē samazinot ēnu ekonomiku un vairojot stabilitāti. Vai būs tā, ka Dālderis ir vienīgais finanšpratējs iepretim zemnieciskajiem āžiem, kuri ne nieka nesaprot no ekonomikas un naudas aprites likumiem?

Dālderis ir pārliecināts: ja valsts vēlas atbalstīt kādu grupu, tad „ir daudz labāki instrumenti, kā to izdarīt”. Piemēram? Nu, piemēram... Kādi te vēl piemēri! Katrs, kas mācījies finanses Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, tos zina, pārējiem nevajadzētu parādīt savu tumsonību!  Un vispār, PVN samazināšana palielina nevienlīdzību sabiedrībā, jo no tā iegūst cilvēki, kam vienkārši ir vairāk naudas. Lūk!

Tomēr finanšu ministra padomnieks pašlaik nevar pateikt, vai samazināto PVN likmi dārzeņiem un augļiem varētu atcelt. Nu ja, viņa uzdevums ir cits: pārbaudīt, kāda būs publikas reakcija. Ja protestu nebūs vai tie būs normas robežās, par atcelšanu varēs ne tikai runāt, bet arī rīkoties Dāldera partijas biedrs un īstenais finanšu vadonis Jānis Reirs.

Un par Dāldera klarnetes partiju visi pamazām varēs aizmirst.

Tavs komentārs par rakstu: