• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Grupa AC/DC uz diska Rock or Bust fonaAC/DC. Rock or Bust. Publicitātes foto

Dāmas un kungi! AC/DC . «Rock or Bust»

Jānis Blumbergs, īpaši infoTOP.lv

Ikviena rokmūzikas enciklopēdija (tāpat kā alfabēts), sākas ar „A”, tāpēc šoreiz jūsu uzmanībai AC/DC – rokgrupa ar kuru sākas ikviena sevi cienoša rock’n’roll enciklopēdija. Grupas nosaukuma šifru „maiņstrāva – līdzstrāva” varat uziet fizikas mācību grāmatā vai arī ikviena elektriķa rokasgrāmatā. Tā ir viena no „piektā” kontinenta – Austrālijas rokkomandām, kuru 1974. gadā dibina brāļi Enguss un Melkolms Jangi (Angus, Malcolm Young). AC/DC ass un iespaids Enguss Jangs bija tik ļoti „pieķēries” elektriskās ģitāras spēlēšanai, ka, pārnācis no skolas, parasti nometa skolas somu un paķēra ģitāru, lai dotos uz pludmali nepārģērbies – skolas žaketē, šortos, baltā kreklā, naģenē un šlipsē. Tieši šāda AC/DC vizītkarte zināma kopš dibināšanas.

Savu muzikālo karjeru, par producentu pieaicinot trešo (vecāko) brāli Džordžu (George), viņi sāka pludmalē, izpildot populārāko angļu grupu hitus. Grupas vēsture rāda, ka agrīnie albumi „High Voltage” (’74), „T.N.T.” (’75), „Let There Be Rock” (’77) īpašus panākumus nav guvuši. Toties 1979. gadā ar plati „Highway To Hell” fortūna uzsmaidīja jaunajiem censoņiem. 1980. gadā no pārmērīgas viskija „procedūras” traģiski gāja bojā toreizējais AC/DC solists Bons Skots (Bon Scott). Viņa piemiņai grupa velta nākamo albumu „Back In Black”, bet Skota vietā veiksmīgs izrādījās Braiens Džonsons (Brian Johnson). Superzvaigžņu stunda bija sākusies, un AC/DC to iezvanīja ar megahitu „Hels Bells”, šādā sastāvā: Enguss Jangs (ģitāra), Melkolms Jangs (ritma ģitāra), Klifs Viljamss (Cliff Williams, basģitāra), jau minētais Braiens Džonsons, kā arī bungu vīrs Saimons Raits (Simon Wright), kuru laika gaitā nomainīja Fils Rads (Phil Rudd).

1990. gadā – divus gadus pēc „Blow Up Your Video” un nesaprotamas klusēšanas, ar Krisu Sleidu (Chris Slade) pie bungām AC/DC parādās ar savu zibens spļāvēju „The Rasors Edge”, kas spēj būt populārs veselus piecus gadus līdz pat nākamajam „Ballbreaker” (’95), kura hits „Hail Caesar” koncertos faniem liek sarosīties. Brāļi Džonsoni: „Mēs spēlējam to, ko grib mūsu fani… un nevis mēs paši!” Braiens Džonsons: „Būt uz skatuves ar šādiem faniem – tas patiešām ir milzīgs prieks.” 2000. gadā AC/DC atgriežas rock’n’roll apritē ar albumu „Stiff Upper Lip” un dodas pasaules turnejā, pēc kuras iestājas pamatīga klusēšana. 2003. gadā latviešu presē parādās ziņa, ka tā paša gada rudenī grupai vajadzētu nākt tautā ar jaunu albumu. Nu ko, šis paziņojums izklausījās daudzsološi, bet nekā. Vēl daudzsološāka ziņa bija meklējama britu „Classic Rock” žurnāla slejās. Tā vēstīja, ka AC/DC uzņemta „Rock And Roll Hall Of Fame”, rokenrola slavas zālē. Šo svinīgo brīdi īstenot palīdzējis neviens cits kā grupas „Aerosmith” „izkārtne” Stīvens Tailers (Steven Tyler). Tostarp AC/DC kādā no grupas apspriedēm pieņēma lēmumu aicināt Robertu Džonu „Matu” Lānžu (Robert John „Mutt” Lange) kļūt par producentu savam iespējamam jaunajam albumam, kurš būtu pēdējais sadarbībā ar ierakstu leiblu „Electra Records”.

Kā vēstīja „Classic Rock”, drīz vien pēc šā notikuma spēkā stātos jauns kontrakts ar „Epic/Sony”, kurš paredzēja divus studijas albumus. „Epic” tik tiešām laida apgrozībā remasterētus grupas agrīnos albumus (t.i. digitally remastered CD) un 16 lpp. biezu bukletu ar nepublicētiem foto. Pēc ģitārista Melkolma Janga teiktā jau minētajā britu izdevumā, jaunās remasterētās AC/DC agrīno darbu versijas skanot labāk nekā vecie oriģināli: „Tas ir liels pluss,” uzskata rokeris. „Kad nākamajā dienā pēc darba studijā, mājās atskaņoju vienu disku no šo albumu paketes, šķita, ka tas skan vismaz par 30% skaļāk, lai neteiktu vairāk.” Lai kā tur arī nebūtu, jauns albums iznāca tikai 2008. gadā un to producēja Brendans O’Braiens (Brendan O’Brien). „Black Ice” hits „Rock N Roll Train” skan tā, it kā nebūtu bijis astoņu gadu klusēšanas laiks.

2014. gada 2. decembrī AC/DC paziņo jaunā albuma „Rock or Bust” iznākšanu, kurš ir kļuvis par pirmo leģendāro rokeru izdevumu pēdējo sešu gadu laikā. Jaunajā diskā iekļautas kopskaitā 11 svaigas kompozīcijas. Bet ir arī sliktas vēstis AC/DC faniem: grupa ir paziņojusi, ka viens no pamatdibinātājiem Malkolms Jangs vairs neatgriezīsies sastāvā, jo sasirdzis ar sklerozi un vairs nespēj atcerēties nevienu dziesmu. Līdz ar to jaunais albums „Rock or Bust” 41 gada pastāvēšanas laikā kļūst par pirmo veikumu bez viņa līdzdalības. Malkolma vietā grupā iekļāvies ritma ģitārists Stīvijs Jangs (Stevie Young), kurš ir Engusa un Melkolma radinieks. Jaunā albuma ieraksta gaitā viņš arī ir ierakstījis ritma ģitāras partijas.

Nu, un kāds tad ir jaunais albums? Pilnasinīgs un svaigs: „In Rock We Trust, It’s Rock or Bust” [Mēs ticam rokam, tas ir roks vai... – te nu tulkojums pēc vēlēšanās; divas izplatītākās nozīmes: krūtis vai žūpošana].

Jaunais hits kārtējo reizi pierāda to, ko daudzi šīs grupas sīkstākie fani ir zinājuši jau ilgu laiku, proti – uz zemes nav nekā tāda, kas varētu līdzināties AC/DC – vīriem, kas pārtiek no rokenrola skatuves.

Tavs komentārs par rakstu: