• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Mete Frederiksena (priekšplānā) tiekas ar sociāldemokrātu vēlētājiem Odensē. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix/AFP

Dānijā uzvarējušie sociāldemokrāti piesaka mazākuma valdību

Dānijas parlamenta (Folketing) vēlēšanās uzvarējuši opozīcijā esošie sociāldemokrāti (Socialdemokraterne), bet sociāldemokrātu līdere Mete Frederiksena (Mette Frederiksen) ir paziņojusi, ka labāk vadīs mazākuma valdību, nekā centīsies izveidot koalīciju ar citām partijām.

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas un ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus

Šāda iespēja Ziemeļvalstīs nav nekas neparasts, lai arī nesaprotama Latvijas politiskās tradīcijas kontekstā, kur Ministru prezidenta kandidātam pirms nominēšanas jāizveido vairākuma koalīcija.

Dāņu sociāldemokrāti ieguvuši gandrīz 26% vēlētāju atbalstu, un tagad tieši viņiem būs izšķirošā loma valdības veidošanā. Tādejādi sociāldemokrātiem ir radusies iespēja pēc četriem opozīcijā pavadītiem gadiem atgūt varu.

Sociāldemokrāti šobrīd esot gatavi meklēt kompromisus gan ar labējām partijām – migrācijas jautājumā, gan ar kreisajām – sociālās labklājības jautājumā.

Pašreizējā premjerministra Larsa Lēkes Rasmusena (Lars Løkke Rasmussen) Kreisā liberālā partija (Venstre, Danmarks liberale parti) uzrādījusi nedaudz labāku rezultātu kā pirms četriem gadiem, bet labēji populistiskās Dānijas Tautas partijas (Dansk Folkeparti) atbalsts būtiski krities. Pēdējais apstāklis ir izrādījies liktenīgs pašreizējai valdošajai koalīcijai, jo tā darbojās ar Tautas partijas atbalstu.

Rasmusens 6. jūnijā karalienei Margarētei ir iesniedzis demisijas rakstu. Margarēte drīzumā tiksies ar partiju vadību, lai pārliecinātos, kam būtu uzticama jaunās valdības veidošana.

Tavs komentārs par rakstu: