• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Skats uz Mangaļsalas moluSkats uz Mangaļsalas molu. Foto: Rīgas meži

Daugavgrīvas un Mangaļsalas «urbānās leģendas»

Aizvadītā gada rudenī Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts ar Latvijas Zinātnes padomes atbalstu sācis pētījumu projektu par dzīvi Daugavas lejtecē, ar mērķi apkopot stāstus par dzīvi Mangaļsalā, Kundziņsalā, Bolderājā un Vecmīlgrāvī.

Pētījuma nosaukums ir "Dzīve līdzās ostai: ekonaratīvi, vietējā vēsture un vides aktīvisms Daugavas lejtecē", kura laikā pētnieki meklē atbildes uz to, kā cilvēki dzīvo līdzās ostai, kā apkaimes novietojums ietekmē viņu ikdienas gaitas, kādas vides pārmaiņas notikušas Daugavas lejtecē, kā šīs pārmaiņas atbalsojas cilvēku pieredzē un mutvārdu vēsturē, kādas vērtības iedzīvotāji saista ar vidi un vides kvalitāti, kā cilvēka un vides attiecības atklājas stāstos un kā vides aktīvisms sekmē vietējo kopienu saliedēšanos, to rīcībspēju un ietekmi vides pārvaldībā.

"Būdamas uzticīgas savai dzīvesvietai un vēsturiskajām identitātēm, šīs kopienas ilgstoši pakļautas pārmaiņām, kas ietekmē gan to dzīvesveidu, gan vides kvalitāti. Baltijas zvejniecības lejupslīde un ostas industrializācija pēdējo desmitgažu laikā ievērojami pārvērtušas kādreizējos zvejniekciemus un salas, kas iedzīvotājiem nodrošināja saikni ar dabu, brīvu piekļuvi ūdeņiem," teikts pētījuma aprakstā.

Līdztekus akadēmiskajām norisēm pētījumā iesaistīti arī Daugavas lejteces kopienu pārstāvji. Kopš projekta uzsākšanas notikušas tikšanās ar Bolderājas grupu, Vecmīlgrāvja attīstības biedrību, biedrību "Kundziņsala", kā arī Mangaļsalas iedzīvotāju biedrību, uzklausot stāstus gan par apkaimju un pašu biedrību vēsturi, gan cilvēkiem un ikdienas izaicinājumiem, kas nereti izvēršas par nerimtīgu cīņu par vides kvalitāti.

Tikšanos laikā pētnieki interesējās ne tikai par cilvēka un vides attiecībām apkaimēs, bet skaidroja arī, kā iedzīvotāji varēs izmantot pētījuma rezultātus un kādu atbalstu pētnieki varētu viņiem sniegt.

Tavs komentārs par rakstu: