• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ģirta Burvja Tālavas taurētāja projekta skiceVai Gaiziņa virsotni vajadzētu "iezīmēt" vēl patriotiskāk? Gaiziņa virsotnē iecerētā Ģirta Burvja Tālavas taurētāja projekta skice

Dāvinātam zirgam mutē neskatās. Bet dāvinātam Gaiziņkalnam?

Rets gadījums: senču īpašumu atguvis ārvalstī mītošs Latvijas dubultpilsonis izteicis vēlēšanos atdāvināt Latvijai tās nacionālo bagātību. Runa ir par mūsu lepnuma – valsts ausgtākā paugura Gaiziņkalna virsotni. Protams, tās īpašniece, amerikāniete Inese Apele nerunā par visas Gaiziņa zemes dāvināšanu, bet tikai par nepilnu hektāru pašā paugura virsotnē.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Lai nebūtu pārpratumu: jau pats dāvināšanas fakts ir pārsteidzošs, jo trimdas latvieši savā Tēvzemē neizceļas ar īpašu dāsnumu. Tāpēc liels paldies Apeles kundzei par viņas apņemšanos. Diemžēl ASV ir ASV un Latvija ir Latvija. Ne jau tāpēc, ka Amerikā birokrātija būtu mazāka nekā mūspusē. Vienkārši ASV ir citi mērogi un citas naudas. Svarīgi amerikāņu rīcības dzinuļi ir ticība “labajam” (ar noteikumu mēs esam labie) un šīs ticības uzturēts sentiments. Bet sentiments ir viena no pasaulē dārgākajām precēm. Tā acīmredzot ir sanācis arī šoreiz, un pašlaik izskatās, ka labie nodomi ieguls blakus citiem bruģakmeņiem ceļā uz elli.

Šoreiz būtu netaisni visu vainu par izveidojušos situāciju uzvelt Gaiziņkalna īpašniekiem vai Latvijas valstij. Un arī abas šī puses kopā nepavisam nav vainojamas par visiem 100%. Te jāņem vērā gan amerikāņu un latviešu atšķirīgā mentalitāte, gan dabiska vēlēšanās sevi iemūžināt, gan dažādie viedokļi, ko latvietim nozīmē Gaiziņš un tā virsotne.

Pieņemu, ka no okeāna viņas puses Gaiziņš izskatās ij svētāks, ij latviskāks, ij augstāks nekā tas ir patiesībā (atbilstoši pēdējiem precizētajiem datiem Gaiziņkalns patiešām ir mazliet uzaudzis, un šobrīd tā augstums ir 311,94 metri).  

 Gaiziņkalna mantinieki pirms trim gadiem nolēma Latvijai simtgadē uzdāvināt Latvijas augstāko virsotni valstij. Par to savulaik rakstīja arī InfoTOP.lv. Taču dāvinājuma līguma slēgšanai ir būtiski šķēršļi un šobrīd ir pilnīgi iespējams, ka Gaiziņa virsotne tā arī paliks privātā īpašumā. Apeles kundze gan grasās apmeklēt Latviju, lai turpinātu strupceļā nonākušās sarunas. Ja neizdosies vienoties par kompromisu, par šo darījumu atbildīgais vides attīstības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce pieļauj, ka dāvinājumu Latvija varētu arī nepieņemt, vēsta raidījums “LNT ziņas”. Dāvinājumu pieņemt pašlaik liedz gan tīri juridiskas nianses: virsotnes platība ir nepilns hektārs, un tas ir pārāk maz, lai to nodalītu no kopējā vairāku desmitu hektāru plašā īpašuma. Nozīmīguma dēļ Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir sagatavojusi dokumentāciju izņēmumam, tomēr tas nav vienīgais apstāklis, kas kavē vienoties.

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) ģenerāldirektors Juris Jātnieks apgalvo, ka Gaiziņa īpašnieki dāvinājumam ir uzlikuši visai apgrūtinošus nosacījumus – kalnā esot jābūt Tālavas taurētāja skulptūrai un “Saules pulkstenim”, bet virs skatu torņa, kad tas būs uzbūvēts, jāplīvo Latvijas karogam (manuprāt, vienīgais nosacījums, kurš ir atbalstāms bez iebildumiem, taču pēdējais vārds te, protams, piederēs Gaiziņa īpašniekiem). “LNT ziņas” uzzinājušas, ka Tālavas taurētāja skulptūras izmaksas tiek lēstas 50 000 eiro, bet vides objekts “Saules pulkstenis” varētu izmaksāt 150 000 eiro. Skatu torņa būvniecības izmaksas (ja neizdosies piesaistīt ziedojumus, tās segs nodokļu maksātāji) būšot vismaz 3 miljoni eiro. Virsotnē atrodas daļa slēpotāju pacēlāja, par kura nojaukšanu prasīti 70 000 eiro.

Pagaidām Gaiziņkalna virsotnē Madonas novada pašvaldība ir uzstādījusi mastu, kurā plīvo Latvijas karogs.

Kā būs tālāk, atkarīgs no sarunām starp ne īpaši gudro un apsviedīgo Latvijas valsts pārvaldi un latviski patriotisko amerikānieti Inesi Apeli. Kur piekāpties ir abām pusēm. Raudzīsimies, vai tas notiks.  

Tavs komentārs par rakstu: