• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Cilvēki spiež pobas uz viena laptopaBankām šis atbalsts mazliet palielinās riskus, bet neko daudz nemaksās. Foto: Shutterstock

Dažas bankas Latvijā sola ņemt vērā krīzes izraisītās klientu problēmas

Finanšu nozares asociācija apstiprinājusi kredītsaistību labvēlības moratoriju. Tā gan nav ierasti alkatīgo un nedzirdīgo Latvijā strādājošo ārvalstu banku filiāļu, bet gan Eiropas banku iniciatīva – atbalstīt fiziskās un juridiskās personas, tātad privātpersonas un uzņēmumus, kas cietuši “Covid-19” krīzē. 

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Moratorijs nozīmē galvenokārt kredītsaistību maksājuma termiņa pagarinājumu ārkārtējās situācijas dēļ. Bankas, kuras piedalās šajā programmā, apņemas atlikt aizdevumu pamatsummas maksājumus uz garāku termiņu nekā līdz šim. Fiziskām personām par kredīta pagarināšanu nebūs jāmaksā, juridiskām personām būs jāsedz minimālās komisijas maksas.

Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre skaidro: "Mēs esam vienojušies par maksimālajiem termiņiem, uz ko var atlikt pamatsummas atmaksu. Tad klients vēršas pie savas bankas, kura ir pievienojusies moratorijam, un lūdz šo pamatsummu atlikt. Juridiskām personām termiņš ir līdz sešiem mēnešiem – tas ir maksimālais termiņš. Fiziskām personām hipotekāros kredītus var atlikt līdz 12 mēnešiem. Ja mēs runājam par līzingiem un patēriņa kredītiem, termiņš gan fiziskām, gan juridiskām personām ir līdz sešiem mēnešiem. Moratorijam ir savi noteikumi, piemēram, juridiskām personām ir noteikts maksimālais saistību apjoms pieci miljoni. Moratorija ietvaros līgumi netiek pārskatīti individuāli, lai tas būtu maksimāli ērti un ātri abām pusēm.”

Banku piedāvātais moratorijs attiecas uz tiem uzņēmumiem, kas atbilstīgi pildījuši savas saistības, ievērojuši termiņus. Tātad moratorija nosacījumi attieksies uz uzņēmumiem, kuriem nav bijis būtisku kavējumu – vairāk nekā 30 dienas, tie nav pasludināti par maksātnespējīgiem, nav iesnieguši bankrota pieteikumu un viņiem pērn bijis pozitīvs pašu kapitāls pērn. 

Uzņēmumi, kam jau pirms 12. marta ir bijušas problēmas, jebkurā gadījumā atbalstu saņemt nevarēs.

Ja Latvijas banku kopējo finansiālo stāvokli salīdzina ar Eiropas vidējo, tad var redzēt, ka Latvijas bankām ir daudz vairāk kapitāla, daudz vairāk neizmantotu, lieku līdzekļu un iekrāts daudz vairāk rezervju. Tas lielākoties ir tādēļ, ka bankas pēdējos gados ir ļoti maz kreditējušas. Līdz ar to tām ir līdzekļi, lai varētu atlikt procentu vai pamatsummas maksājumus, un šādā veidā palīdzēt uzņēmumiem.

Tomēr par gatavību pievienoties moratorijam paziņojušas ne visas finanšu iestādes. Starp tām, kuru klienti var cerēt uz pretimnākšanu, ir “Swedbank”, “SEB banka”, “Luminor”, “Citadele”, “Altum”, “BlueOrange Bank”. Banku klientiem moratorijam jāpiesakās līdz 12. jūnijam. Sīkāka informācija par fizisko un juridisko personu moratoriju atrodama Finanšu nozares asociācijas mājaslapā.

Tavs komentārs par rakstu: