• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sena karte ar kompasuViss plūst, bet ārzonu kartē galvenie spēlētāji nostiprinās. Foto no: kiplinger.com

Dažiem «ofšoriem» Saeima aizliedz piedalīties publiskajos iepirkumos

Saeima galīgajā lasījumā ir pieņēmusi grozījumus Publisko iepirkumu likumā, paredzot aizliegumu publiskajos iepirkumos piedalīties ārzonu uzņēmumiem. Iepriekš Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija bija lēmusi šo normu no likumprojekta izslēgt. Arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis, atgriezdams likumu Saeimā atkārtotai izskatīšanai, bija izdarījis nepārprotamu mājienu, ka viņam šī norma nepatīk.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv   

Tagad Saeimas vairākums ir nobalsojis par “pretārzonu” priekšlikumu, ko iesniedza apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK. Vai kas ir mainījies un no kurienes pēkšņi tāda “drosme”? To viegli izskaidrot, ja rūpīgi izlasa pieņemtā likuma tekstu, kurš stāsies spēkā 1. jūlijā. Jā, tik tiešām, Saeimas atbalstītā likuma redakcija paredz noteikt, ka no iepirkumiem izslēdz ārzonā reģistrētas juridiskās personas vai personu apvienības.

Tomēr svarīgākie šoreiz ir izņēmumi. Likumā noteikts, ka ārzona ir zemu nodokļu vai beznodokļu valsts vai teritorija Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma izpratnē, izņemot Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstis vai to teritorijas, Pasaules Tirdzniecības organizācijas (World Trade Organization, WTO) nolīguma dalībvalstis vai valstis, ar kurām Eiropas Savienība (ES) vai Latvija noslēgusi starptautiskos līgumus par tirgus atvēršanu publisko iepirkumu jomā.

Praksē tas nozīmē, ka “vilks ir paēdis un kaza dzīva”: sabiedrībai radīts iespaids par nežēlīgu cīņu pret ārzonām, bet patiesībā aizliegums attieksies uz samērā nelielu daļu ārzonu uzņēmumu – tas neskars, piemēram, ASV ārzonas štatos, Kiprā un Luksemburgā reģistrētos uzņēmumus.  

Likums paredz, ka zemu nodokļu vai beznodokļu valstu vai teritoriju sarakstu, kuras nav uzskatāmas par ārzonu, savā tīmekļvietnē publicēs Iepirkumu uzraudzības birojs. Gaidīsim, tas notiks pavisam drīz!

Tavs komentārs par rakstu: