• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
mediķis uz MarsaMarsa medicīna darbībā. Attēls: Phil Smith/room.eu.com

Dedzīgā vēlmē aizbildināt vājo «e-veselību» Kučinskis un Čakša apvainojuši ģimenes ārstus

Skaidrs, ka Latvijā valdošie politiķi, kā jau no Marsa nākuši, nekad nekļūdās. Vismaz viņiem pašiem tā šķiet. Tāpēc velti gaidīt, ka kāds atzīs neveiksmes, kur nu vēl centīsies ko labot. Tā sanācis arī ar vairāk nekā 15 miljonus eiro izmaksājušu un 10 gadus “būvēto” e-veselības projektu, kas kopš 1. janvāra regulāri maitā nervus gan mediķiem, gan pacientiem. Tomēr politiķiem nenāk ne prātā atzīt, ka naudiņa “palaista svilpē”, vieglāk liekas atrast “grēkāzi” ārpus valdošās koalīcijas.

Dzintars Zaļūksnis

Ģimenes ārsti vēlas, lai divi varenās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) biedri – Ministru prezidents Māris Kučinskis veselības ministre Anda Čakša – viņiem atvainotos par pārmetumiem, kas izskanējuši e-veselības ieviešanas gaitā. To ir paziņojusi Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) prezidente Sarmīte Veide.

Vai jūs nopietni domājat, Veides kundze, ka Kučinski, Čakšu, Brigmani, Vējoni un visu pārējo politikāņu varzu uztrauc e-veselība? Vai viņus uztrauc mūsu, zemes tārpu veselība vispār? Palielinājuši veselības aprūpes budžetu, šamējie acīmredzami ir nolēmuši, ka ar to arī pietiek. Rindu samazināšana? Mazāki pacientu līdzmaksājumi? Algu palielināšana reāliem darba darītājiem – māsu palīgiem, māsām, sanitāriem? Da bēēēidziet, marsieši visu ir sarēķinājuši!   

Tāpēc pat tas, ka joprojām ik dienu nepietiekamas vai nokavētas medicīniskās palīdzības dēļ mirst 16 Latvijas pilsoņu, šai koalīcijai nav arguments. Tad kādā sakarā lai valdošie marsieši uztrauktos par to, ka “e-veselības vājā darbība būtiski apdraud pacientu ārstēšanu, tā atņem ārstiem un pacientiem laiku, rada nevajadzīgu slogu, stresu un palielina kļūdu iespējamību, bet Kučinska un veselības ministres rīcība “e-veselības sāgā” rāda necieņu pret ārstu darbu un pacientu vajadzībām”? – tā raksta LĢĀA vadītāja.

Vai tad jūs nesaprotat, ka jābūt tā, kā saka Kučinskis un, Dieva dēļ, Čakša? Proti, ja “e-veselībā nevar ieviest neko jaunu, kamēr viss esošais nav paveikts līdz galam”, tad lai pusjēlo ķīseli strebj ģimenes ārsti un viņu pacienti! Un saka paldies par to pašu, jo varēja arī nebūt! – valdības un ministrijas darbiniekiem taču prēmijas, piemaksas un paaugstinātās algas jāsaņem savlaicīgi, tāpēc priecājieties, ka kaut kas ir palicis pāri un ziedots glupajai publikai, kura vienkārši pārāk skatās zobos dāvinātam zirgam!  

“Tomēr, neskatoties uz to, ka nav nodrošināta e-veselības sistēma pilnvērtīgai e-darbnespējas lapu un e-recepšu izrakstīšanai, Veselības ministrija (VM) aicina ģimenes ārstus pakāpeniski sākt izrakstīt nosūtījumus, bet valdība apstiprina 1,85 miljonu eiro piešķiršanu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, lai izveidotu veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzi e-veselībā,” aizgūtnēm stāsta LĢĀA prezidente. Nu un, Veides kundze? Vai jūs neapzināties, ka palielināt finansējumu prasa tik lielas pūles, ka citam nekam vairs neatliek?

Uz Marsa taču viss darbojas! Tāpēc nav te ko žēloties, jo galvenā problēma ir novecojusi datortehnika vai programmatūra, kaut arī e-veselība nedarbojas ne tiem ārstiem, kuriem ir jauni datori, ne tiem, kuri lieto vecākus, jo, lai e-veselību darbinātu, vispār nevajag datorus, bet gan 6. oktobrī aiziet uz vēlēšanu iecirkni un godīgi nobalsot par Čakšu, Kučinski, ZZS un citiem marsiešiem, jo tikai tad viss varēs turpināties tādā pašā garā, bet e-veselība aizies rūkdama!

Kāda suņa LĢĀA uzskata, ka VM bija jāinformē ārsti un sabiedrība “par e-veselības sistēmas darbības problēmu patiesajiem cēloņiem un piedāvātajiem risinājumiem”? Ko tas grozītu? Ko grozītu neatkarīgi IT eksperti, kuri izanalizētu e-veselības sistēmas lēndarbības iemeslus un sniegtu priekšlikumus kā nodrošināt sistēmas mūsdienīgu darbu?

Protieties, dakteri-slakteri! Nemusiniet tautu un nesējiet šaubas par to, ka koalīcija un personīgi biedrs Kučinskis un biedrene Čakša nekad nemūžam nekļūdās! Nu, protams nekļūdījās arī biedri, kas e-veselības prodžiktu iesāka un virzīja – Baiba Rozentāle, Linda Mūrniece, Didzis Gavars, Juris Bārzdiņš, Ingrīda Circene, Laimdota Straujuma, Guntis Belēvičs. Nevajag no viņiem prasīt atbildību, jo viņu pēdas sen atdzisušas Marsa sarkanajās smiltīs, kur nav pieņemts pieminēt to, kas bijis, ir un būs.

Tāpēc ar pateicību pieņemiet to, ko saka  premjers, proti, daudzos gadījumos, kad mediķi nevar pilnvērtīgi strādāt e-veselības sistēmā, patiesībā pie vainas esaot “novecojusi datortehnika vai programmatūra, nevis pati e-veselība”. Pērciet jaunus laptopus, palieliniet valsts kasē ienākošo PVN masu un priecājieties, ka par jums, muļķadesas, rūpējas koalīcija ar zaļajiem cilvēciņiem priekšgalā!

Ministre pirmīt solīja, ka divu mēnešu laikā e-veselības sistēma mediķiem kļūs par “palīgu, nevis šķērsli”? Pagājuši jau četri mēneši, kopš e-veselības sistēmas obligātās lietošanas sākuma?

Nudien, dīvaini cilvēciņi! Četru mēnešu laikā priekšlaicīgi ir miruši nepilni 2000 līdzpilsoņu. Esiet nu pacietīgi, pakaļpalicēji, jo visi koalīcijas spēki tiekot veltīti tam, lai uzlabotu e-veselības ātrdarbību: tas esot īpaši svarīgi, jo no nākamā gada 1. janvāra sāks darboties valsts veselības apdrošināšanas sistēma, kurā tieši e-veselība būs tā, kas nošķirs tos, kuriem pienākas valsts apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi, no tiem, kuriem par pakalpojumiem būs jāmaksā. Koalīcija tak neies sev noskaust naudiņu! Tāpēc no 1. janvāra e-veselība strādās kā smērēta. Tas nu ir kā bankā!

Tavs komentārs par rakstu: