• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Dana Reizniece-Ozola un Pēters PutniņšDana Reizniece-Ozola un viņas vauvis Pēters Putniņš. Foto: LETA

Diena, kad FIB saslēgs rokudzelžos Bilingslī, bet KNAB – Reiznieci-Ozolu...

Diezin vai Latvijas policija riskēs apsūdzēt ASV Valsts kases (U.S. Department of the Treasury) spiegošanas institūcijas “FinCEN” (Financial Crimes Enforcement Network) amatpersonas par apzināti nepatiesu ziņu izplatīšanu nu jau likvidējamās “ABLV bank” sakarā.

Dzintars Zaļūksnis

Grūti iedomāties, ka Federālā izmeklēšanas biroja (Federal Bureau of Investigation, FBI) brašuļi pēc uzticamās sabiedrotās Latvijas Valsts policijas lūguma saslēdz rokudzelžos un nogādā tiesā, piemēram, biznesa analītiķi, ASV Valsts kases sekretāra vietnieku terorisma finansēšanas jautājumos Māršalu Bilingslī (Marshall Billingslea), pēc kura stabulītes februārī un martā dancoja viss Latvijas valdošais zieds ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu priekšgalā.

Šā danča rezultāts bija Latvijas lielākās privātās, Latvijas pilsoņiem piederošas bankas saplosīšana, un ar tās aktīviem pašlaik “nodarbojas” pārsvarā ASV pilsoņiem un ārzonas uzņēmumiem piederošā banka “Citadele”.

Par dīvainībām ABLV “apēšanas” sakarā InfoTOP.lv ir rakstījis jau ne vienreiz vien (piemēram, šeit, šeit un šeit), tāpēc neatkārtošos. Atgādināšu tikai to, ka “FinCEN” pusgada laikā tā arī nav papūlējies Latvijas sabiedrību aplaimot ar kaut cik ticamiem pierādījumiem, kas apstiprinātu bargās apsūdzības bankai.

Mājienu par to, ka finceniešiem nekas nedraud, ir izteicis pats Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis, kurš uzsver, ka “iesniegumā minēti vairāki fakti, kurus bez kriminālprocesa sākšanas nav iespējams pārbaudīt” un “kriminālprocess ir sākts par faktu, nevis konkrētām personām”. No tā acīmredzot izriet, ka ārpus aizdomām ir arī Reizniece-Ozola un viņas uzticamais vauvis Pēters Putniņš, kas vada Finanšu un kapitāla tirgus komisiju jeb fuktuku. Interesanti arī, ka kriminālprocesu sākt ABLV lūgusi jau februārī, bet tas sākts tikai tagad, augustā, kad visi procesi sen jau kļuvuši neatgriezeniski. Kriminālprocess sākts par nodarījumu, kas minēts Krimināllikuma 194. panta (1) daļā – par juridiskās personas finanšu instrumentu laišanu apgrozībā, pirms juridiskā persona uzsākusi darbību vai bez likumā noteiktās finanšu instrumentu reģistrācijas, vai apzināti nepatiesas informācijas sniegšanu par finanšu instrumentu laišanu publiskā apgrozībā.

“ABLV Bank” sabiedrisko attiecību vadītājs Artūrs Eglītis norāda, ka bankas ieskatā “FinCEN” 13. februāra paziņojumā par banku un Latvijas finanšu sistēmu “izmantota nepatiesa informācija, kā arī tajā nav ņemta vērā būtiska informācija par bankas pēdējos gados paveikto noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā”.

Cik ļoti šādi argumenti “satrauc” mūsu zaļzemniecisko isteblišmentu, ikviens var pārliecināties, vēlreiz pārlasot materiālus par ABLV likvidēšanas vēsturi.

Eglītis, protams, atgādina, ka “FinCEN” savulaik apsūdzēja ABLV vadību kukuļdošanā, bet šīs apsūdzības tā arī “pakārās gaisā”. Zīmīgi, ka iesniegumu par šo apgalvojumu pārbaudīšanu ABLV februārī nosūtīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) un – ne čiku, ne grabu.

Svarīgākais taustāmais rezultāts ir tāds, ka, ne ar ko īpaši nepamatojot un nekādu pārbaužu rezultātus negaidot (un vai vispār šādas pārbaudes notiek?), ABLV pamazām tiek “norakta”, bet Eiropas Centrālā banka 12. jūlijā ir anulējusi “ABLV Bank” izsniegto licenci.

Un tas viss – pēc “FinCEN” februāra paziņojuma, ka tas “plānojot noteikt sankcijas” ABLV par “naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā, par “ABLV Bank” vadības līdz 2017. gadam izmantoto kukuļdošanu, “lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām”.

Tā ir ļoti nopietnas apsūdzības. Ļoti. Taču tie joprojām ir tikai vārdi, par kuriem neviens neatbild. Un droši vien neatbildēs.  

Bet diena, kad FIB saslēgs rokudzelžos Bilingslī, bet KNAB – Reiznieci-Ozolu, laikam gan nekad nepienāks.

Tavs komentārs par rakstu: