• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sieviete kailā istabāLatvidieša ikdiena: vai man nav palicis nenomaksāts vēl kāds nodoklis? Foto no: letabaherald.co.za

Diena LatVIDijā

(Turpinājums. Sākums šeit)

No VID visi baidās, jo vidieši ar latvidiešiem vienmēr runā bargu ģīmi – pat tad, kad paši nav pārliecināti par savu taisnību. Jo Satversmes 1. pants tagad skan tā: “LatVIDija ir neatkarīga demokrātiska republika. Valsts ieņēmumu dienestam vienmēr ir taisnība.”

Dzintars Zaļūksnis

Pa LatVIDijas šosejām nemarķētās automašīnās cierē VID darbinieki, kas jebkuram var pieprasīt uzrādīt skaidro naudu – un, pasarg Die’s! –  ja tā ielikta nepienācīgā vietā – piemēram, cimdiem vai brillēm paredzētajā nodalījumā, latvidietis var būt drošs, ka tad šķirsies gan no naudas, gan transportlīdzekļa kā nelegālas naudas pārvietošanas līdzekļa, gan saņems soda kvīti dubultas atsavinātās summas (ieskaitot automašīnas tirgus vērtību) apjomā. Ja latvidietis apgalvos, ka viņam skaidras naudas nav un VID nejaudās to uziet, transportlīdzeklis tik un tā tiks aizturēts un izjaukts līdz pēdējai skrūvītei – tikai tad VID atzīs, ka naudas tik tiešām nav. Lieki teikt, ka auto demontāžas un montāžas procesu apmaksā apriori vainīgais latvidietis, kuram nebija ienācis prātā vadāt līdzi pārsimt eiro, lai apliecinātu, ka viņa vaina ir mazāka par vispār pieņemto.

Proti, Saeima ir vēlreiz grozījusi Satversmi, kuras 2. pants tagad izskatās tā: “LatVIDijas valsts suverēnā vara pieder VID un iespēju robežās LatVIDijas tautai. Ikviens LatVIDijas pilsonis un LatVIDijas teritorijā iebraukušais ārvalstnieks tiek uzskatīts par blēdi, ja viņš nav pierādījis pretējo.”

LatVIDijas iedzīvotāja pienākums nu ir katra negadījuma – autoavārijas, ugunsgrēka, plūdu, traumu utt.– gadījumā kā pirmo izsaukt VID mobilo ekipāžu, kura drosmīgi dodas degošajā ēkā, nirst pārplūdušajās upēs, sagriež sīkos gabaliņos avarējušos transporta līdzekļus un amputētos locekļus –, lai no bojāejas paglābtu valstij pienākušos nodokļu maksājumus, par kādiem tiek uzskatītas jebkādas skaidrās naudas summas, par kurām nav uzrādīti to izcelsmes dokumenti.

Bankas nekavējoties iesaldē visus pārskaitījumus, kas nāk no ārvalstīm, sevišķi no tām, kas nav ES locekles. Saņēmējam, lai šo naudu tomēr dabūtu, jāpierāda, ka no pārskaitītās summas konkrētajā valstī samaksāti visi Latvijā noteiktie nodokļi. Sevišķi smagi klājas ķīniešiem, kuriem savā valstī no šīm summām nekādi nodokļi lielākoties nav jāmaksā, tāpēc Ķīnas pilsoņi Latviju ir spiesti pamest, protams, atstājot bankās visu savu naudu.

Ēstuvju īpašnieki uzmanīgi pēta savus pastāvīgos klientus – ja nu kāds ir no VID?! Nelaimīgais, kuram tā gadījies, var steidzīgi kaltēt sausiņus, jo nevar zināt, no kuras puses atlidos liktenīgā dzeramnauda. Dzīves un VID izmācīti, tāpat sāk rīkoties autoservisu, frizētavu, skaistumkopšanas salonu īpašnieki un citi potenciālie nodokļu nemaksātāji.

Drīz vien lielākā daļa uzņēmumu vairs nedarīja neko – jo darīt kļuvis vienkārši bīstami: VID, nebrīdinot īpašniekus, katru mēnesi likvidē dažus tūkstošus uzņēmumu. Vakar vēl bija – šodien vairs nav! Un uzņēmējs, kas naivi domā, ka viņam vēl pieder firma, veicot, piemēram, pārskaitījumu piegādātājam vai apakšuzņēmējam, var uz sava kakla dabūt kriminālprocesu par fiktīvu uzņēmējdarbību un nelegālas naudas apriti.

Pēcāk Saeima pieņēma likumu, atbilstoši kuram katram LatVIDietim goda vietā virs ēdamgalda jātur uzraksts: “Skaidra nauda var būt saistīta ar dažādām ēnu ekonomikas izpausmēm. Jānis Reirs.” Otrā citāta daļa – “taču skaidras naudas esamība apritē nav ēnu ekonomikas cēlonis” – LatVIDijā ir uz visstingrāko aizliegta, bet pats Reirs noliedz, ka kaut ko tādu jebkad būtu teicis.

Par šausmīgāko lāstu kļuvis teiciens “kaut tev priekšnieks prēmiju izrakstītu!” Proti, latvidietim prēmija nozīmē gada ienākumu palielināšanos, un progresīvā nodokļa pārrēķināšanas rezultātā parasti gadās, ka par 100 eiro prēmiju iedzīvotāja ienākumu nodoklī (IIN) ir papildus jāsamaksā apmēram 500 eiro. VID gavilē: gada pirmajos piecos mēnešos nodokļu iekasēšanas plāns pārpildīts par 5,5%. “Kurš teica, ka šis plāns ir nereāls?!” uzrunā tautai VID jaunās ēkas atklāšanas jubilejā triumfējoši vaicāja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Galu galā LatVIDijas ļaudis ir sākuši mēļot, ka Saule ik rītu pirms ausmas saskaņo šo darbību ar Ievu Jaunzemi, bet Mēness pirms pazušanas iesniedz kārtējo nodokļu deklarāciju. Var jau būt, ka tas ir pārspīlēti, bet neviens nav pierādījis pretējo.   

(Noslēgums šeit)  

Tavs komentārs par rakstu: