• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ministru prezidents K.Kariņš, veselības ministre Ilze Viņķele un finanšu ministrs Jānis ReirsK.A.Kariņš (no kreisās) un viņa komandas "noderīgākie" biedri, veselības ministre Ilze Viņķele un finanšu ministrs Jānis Reirs. Foto: Valsts kanceleja

Dīvainā cīņa pret «Covid-19» jeb K.A.Kariņa valdība mediķiem naudu nedod un nedos

Pasludinājis, ka Latvijā “naudas ir vairāk kā vajag”, Ministru prezidents Krišjānis Arturs Kariņš un viņa komanda “starptautiskajos tirgos” aizņēmās 2,5 miljardus eiro un aizņemšoties vēl 1,5 miljardus. Apmēram pusmiljards tikšot godīgi notērēts dažādiem ekonomikas stimulēšanas pasākumiem. Par pārējo summu precīzu ziņu nav.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Ak, jā, 13. Saeimas deputāti palielinājuši sev “reprezentācijas tēriņus” (ko ar tiem dara tie deputāti, par kuriem sabiedrība neko nezina, tas ir smags jautājums, ko neuzdosim), taču tie pavisam noteikti nav miljardi vai pat miljoni. Bet pārējiem? Pārējiem acīmredzot nekas nepienākas, un ņemiet nu to par labu! K.A.Kariņš jau ieminējies, ka valdība varētu likt visiem publiskajā telpā nēsāt uzpurņus, atvainojiet, sejas maskas, kuru lietderību apšauba pat nomenklatūrai pietuvinātais infektologs Uga Dumpis (sk., piemēram, šeit). 

K.A.Kariņa komandas attieksmi, manuprāt, vislabāk raksturo tas, ka mediķiem, kuriem taču šobrīd ir īpaša loma, šī Delavēras kovboja vadītā brandža laikam gan i negrasās nepiederošiem atvēlēt kaut nelielu daļu no daļēji saņemtajiem, daļēji vēl gaidītajiem miljardiem.   

Tagad nu Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) vērš sabiedrības uzmanību uz to, ka joprojām nav saņēmusi politiķu atbildi uz 23. martā uzdoto jautājumu, kāpēc veselības aprūpe pat “Covid-19” pandēmijas laikā ne valdībai, ne Saeimai nav prioritāte. Jūtat? Valdība ir tik ļoti aizņemta virtuālajā cīņā pret koronavīrusu, ka nejaudā sniegt pat atbildi uz jautājumu (lai arī nepatīkamu)!

LVSADA atgādina, ka runa ir par tās atklāto vēstuli Ministru prezidentam un 13. Saeimas deputātiem. Vēstulē teikts, ka “veselības aprūpes kodolu veido darbinieki, kuri arī pirms “COVID-19” strādāja ar pārslodzi un uz izdegšanas robežas. Gan Eiropas Komisija, gan Pasaules Banka darba roku trūkumu nozarē apstiprināja un kā cēloni nosauca nepelnīti zemo atalgojumu. Apstiprināja un brīdināja, ka mediķu trūkums būtiski apdraud veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti.”

Protams, var tikai pabrīnīties par to, ka mediķiem vēl nav “pielecis”: stājoties spēkā likumam Par valsts budžetu 2020. gadam, LVSADA piesauktās Veselības aprūpes finansēšanas likuma normas, kurās 2018. gada 13. decembrī tika ierakstītas konkrētas garantijas par darba samaksas paaugstināšanu veselības aprūpes nozarē 2019., 2020. un 2021. gadā, vienkārši zaudēja spēku – normu kolīzijas gadījumā spēkā ir jaunākā likuma noteikumi. Tāpēc apelēšana par to, ka “Mediķiem garantiju izpildei vajadzēja vien 120 miljonus… Tika piešķirta tikai puse,” ir vienkārša un bezcerīga klauvēšana pie politiķu sirdsapziņas. Kad runa ir par naudu, tās viņiem vienkārši nav. Proti, ne naudas, ne sirdsapziņas.

Tāpēc arodbiedrība var kliegt, cik uziet, ka “mediķi likumiski garantēto darba samaksas pielikumu joprojām nav saņēmuši!” Nu, nav! Bet tā jau vairs nav “likumiski garantēta”. Un tas, ka Brisele Latvijas politikāņiem ir atļāvusi papildus aizņemties četrus miljardus, neko nenozīmē – šī atļauja nekādā gadījumā nav LVSADA nopelns.

Protams, LVSADA priekšsēdētāja Valda Kera jautājums politiķiem ir visnotaļ loģisks: “Kāpēc valdībai un Saeimai valsts veselības aprūpes stiprināšana nav prioritāte pat “COVID-19” izraisītajā ārkārtējā situācijā?” Taču šis jautājums ir retorisks, jo uz to varu atbildēt pat es, Matīss Miers: tāpēc, ka galvenais spēks cīņā pret koronavīrusu ir politiķi nevis mediķi. Vismaz Latvijā un vismaz K.A.Kariņa iedomās.   

Tavs komentārs par rakstu: