• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Laimdota Straujuma un Žans Klods JunkersSmaidām, bet neesam domubiedri. Foto: voanews.com

«Divi pasaules»: Eiropas Komisijas un Latvijas valdības ekonomiskā politika

Eiropas Komisija (EK) savā jaunajā Eiropas Savienības (ES) izaugsmes pētījumā saglabājusi jau pagājušajā gadā noteiktās un no Latvijas valdošās koalīcijas deklarētajām krasi atšķirīgās  prioritātes – investīciju apjoma palielināšanu, strukturālās reformas un atbildīgu fiskālo politiku.

EK uzsver, ka, īstenojot investīciju apjoma palielināšanu, ir jāturpina darbs pie EK prezidenta Žana Kloda Junkera (Jean-Claude Juncker) investīciju plāna, kas Eiropas ekonomikai paredz piesaistīt 315 miljardus eiro privāto un publisko investīciju.

Savukārt strukturālās reformas, par kurām Latvijas politiskā elite negrib ne dzirdēt, ir “jāīsteno gan ES līmenī, gan ES dalībvalstu nacionālajā līmenī”, uzskata EK. ES līmenī tas nozīmē iekšējā tirgus padziļināšanu, tostarp pakalpojumu un enerģijas jomā, kā arī izveidojot digitālo vienoto tirgu. Savukārt dalībvalstu līmenī tie ir dažādi risināmie jautājumi, piemēram, darba tirgus elastība, sociālās reformas saistībā ar sabiedrības novecošanos. Savukārt attiecībā uz nodokļu politiku dalībvalstīm nodokļu slogs pakāpeniski jāpārnes no darbaspēka uz citām bāzēm, kas mazāk ietekmē valsts izaugsmi, piemēram, uz patēriņu, īpašumiem un kapitālu.  EK ir sniegusi vairākas rekomendācijas. EK skatījumā saistībā ar nodokļu politiku ir jāsamazina nodokļu slogs zemu atalgotajam darbaspēkam. Fiskālās politikas jomā EK rekomendē saglabāt kopumā neitrālu fiskālo pozīciju, kas nozīmē, ka strukturālā bilance saglabājas stabila, bet, pateicoties ekonomikas izaugsmei, samazinās nominālais budžeta deficīts. Latvijā, kā zināms, nākamgad notiks pretējs process – valdība iecerējusi neto algas samazināšanu praktiski visiem strādājošajiem, kas saņem par 380 eiro mēnesī lielāku algu.

EK ir izteikusi arī rekomendācijas attiecībā uz lielo privātā parāda apjoma samazināšanu un slikto kredītu problēmu risināšanu finanšu sektorā.

Tavs komentārs par rakstu: