• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Trīs "Vienotības" milži pie mikrofoniemVisi no "Vienotības": iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, "Vienotības" līdere Solveiga Āboltiņa un ārlietu ministrs Edgars Rinkevičs. Foto: Edijs Pālens/LETA

Divpartiju sistēma. Latvijas modelis. Pirmā vara

Dzintars Zaļūksnis

Par to, kas Latvijas politiskajā sistēmā teorētiski ir pirmā vara, izglītotam cilvēkam, šķiet, šaubu nevar būt – protams, tas ir likumdevējs jeb, atbilstoši Satversmes 64. pantam – Saeima. Taču dzīvē mēs redzam pavisam ko citu.

Savulaik Satversme bija maķenīt garāka: tās 81. pants paredzēja tiesības valdībai parlamenta sesiju starplaikos, ja neatliekama vajadzība to prasa, izdot noteikumus ar likuma spēku. Deviņdesmitajos gados 81. panta izmantošana skaitījās slikts tonis, un arī sabiedrība uz to skatījās šķībi, bet pamazām Ministru kabinets to sāka izmantot arvien bezkaunīgāk, līdz 2007. gadā Satversmes 81. pants oficiāli pārstāja eksistēt.

Tagad izrādās – 81. pants tika atcelts ne jau demokrātijas atjaunošanas vārdā, bet gan tāpēc, ka bija nostiprinājusies “politiskā tradīcija”, kura neietilpst Satversmē, toties ir dzelžaina un akmenī iekalta. Atbilstoši šai tradīcijai varas hierarhija valstī ir šāda.

Pirmā vara – Koalīcija (jeb valdošā partija) un valdība.

Otrā vara – Saeima (sastāv no divām partijām – Koalīcijas un Opozīcijas).

Trešā vara – tiesas, prokuratūra, policija – pilnībā atkarīga no pirmās varas, tāpēc to var neņemt vērā vai arī – nepieciešamības gadījumā – izmantot koalīcijas un pirmās varas stiprināšanai.  

Ceturtā vara – plašsaziņas līdzekļi – brīvprātīgi kalpo pirmajai varai vai anihilējas, un tāpēc arī to var neņemt vērā.

Izteiksmīga ilustrācija šādai politiskajai sistēmai ir lēmumi, kas tiek pieņemti bēgļu krīzes sakarā. Vispirms (pavasarī, kad nekādi migrantu plūdi vēl nav sākušies!) Koalīcija/valdība vienojas ar Eiropas Komisiju (EK), ka Latvijai no bēgļu atbalsta programmas tiks 56 miljoni eiro. Tāda summa ir paredzēta vairāk nekā 9000 bēgļu uzņemšanai (tajā laikā EK jau zināja, ka par vienu bēgli tiks maksāti 6000 eiro, un šo summu septembra vidū apstiprināja arī Eiropas Parlaments).

Taču Koalīcija/valdība, maigi izsakoties, nav pārliecināta, ka sabiedrība to atbalstīs – sevišķi labi to apzinās tā koalīcijas frakcija, kas pašpasludinājusies kā nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK. Tāpēc sākas “attālinātas” runas – Latvijai, redz, vajadzēšot uzņemt 250 bēgļus. Šajā ziņā nekas nav samelots, skaidrs, ka vajadzēs (tikai piedevām vēl kādus 8750, bet tas jau ir nākotnes jautājums). Tomēr neiztiek arī bez mānīšanās – sākas runas par to, ka Latvija bēgļus varēšot izvēlēties – kristīgākos, gudrākos, čaklākos, ģimeniskākos. Protams, tas viss ir nūdeles uz sabiedrības ausīm, tomēr sašutumu mīkstina, turklāt ātri aizmirstas.

Pēc tam “negaidīti” parādās tā saucamais Junkera plāns, atbilstoši kuram Koalīcija/valdība brīvprātīgi piekrīt vēl 526 (kopā tātad 776) migrantu uzņemšanai.

Tajā brīdī, redzot sabiedrības sašutumu, pirmā vara saprot, ka būs smagi, un izdara ne visai veiksmīgu mēģinājumu atbildību par jau izlemtajiem jautājumiem uzgrūst otrajai varai – būtībā impotentajai Saeimai.

Skaidrs, ka tas nepatīk Opozīcijai, tāpēc Koalīcija veic apiešanas manevru: Eiropas lietu komisijas sēdi pamet pietiekams kvantums Koalīcijas deputātu, lai tās priekšsēdētāja Lolita Čigāne mierīgu prātu varētu paziņot, sak, šajā gadījumā Saeima nav izmantojusi savas tiesības lemt, tāpēc Latvijas pozīcija bēgļu jautājumā ir tā, ko 17. septembrī apstiprinājusi valdība.

Loks noslēdzies. Visi pie tā ir tik ļoti pieraduši, ka pat nerodas jebkurā demokrātiskā valstī loģiskas šaubas: kas Koalīciju/valdību vispār ir pilnvarojis izlemt tik svarīgu jautājumu?

Bet, ja šo jautājumu neviens neuzdod, visi paliek savās vietās, un Ministru prezidente turpina vadīt faktisko pirmo varu, tuvinot valsti tās slepeni līgtajam paktam. Bet sīkāk par to nākamreiz.   

1 Komentāri


 1. haralds
  2015-09-20

  Divpar†iju sistēma? to par†iju takš daudz, kā jūras mēslu, bet pa lielam sistēma vienpar†ijas!

Tavs komentārs par rakstu: