• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Vīrietis kaut ko čukst sievieteiJebkurš čukstētājs parasti uzskata, ka viņam ir viscēlākie nodomi... Attēls no: makeuseof.com

Domājiet, ko runājat! – «čukstētāji» var sākt cerēt uz valsts aizsardzību

Trauksmes cēlēju tradīcijas latvietim nav svešas kopš četrdesmitajiem gadiem. Padomju laikā dzīvelīgs izrādījās hrestomātiskais tēls Labvēlis, kurš mēdza ziņot instancēm par visādām, viņaprāt, neģēlībām.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Izrādās, Labvēlis ir arī modernās atvērtās jeb pilsoniskās sabiedrības varonis, kam dots vārds whisper (angļu: čukstētājs). Līdz šim Latvijā čukstētājam nav izdevies īpaši izvērsties – ne tik daudz reālu draudu, cik divdomīgā morālā statusa dēļ. Aizejošā Saeima nu ir parūpējusies, lai Labvēlis atdzimtu jaunā, eiropeiskākā pakāpē.   

Parlaments galīgajā lasījumā ir pieņēmis likumu trauksmes cēlēju aizsardzībai. Paredzēts, ka celt trauksmi varēs par korupciju, krāpšanu, amatpersonu bezdarbību, nolaidību vai ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu, izvairīšanos no nodokļu nomaksas, valsts naudas un mantas izšķērdēšanu, sabiedrības veselības, būvniecības, vides, pārtikas, darba drošības, sabiedriskās kārtības apdraudējumu, kā arī cilvēktiesību pārkāpumiem, pārkāpumiem publisko iepirkumu jomā, finanšu un kapitāla tirgus sektorā un konkurences tiesību pārkāpumiem. Kurš iebildīs? – visas šīs parādības ir pelnījušas bargu nosodījumu.

Jo vairāk, ja par trauksmes celšanu neuzskatīs ziņojumu, kurā apzināti sniegtas nepatiesas ziņas, informāciju, kas satur valsts noslēpumu, kā arī personīgu interešu aizskārumu. Tā tas izskatās uz papīrs. Kā būs realitātē, vai represīvās iestādes izvairīsies no kārdinājuma modernos Labvēļus izmantot nevis līdzcilvēku dzīves gaismošanai, bet gan pašu dzīves atvieglošanai – un attiecīgi līdzpildoņudzīves gandēšanai –, to mēs redzēsim pēc kāda laika. Visādā ziņā dažādu policiju, VIDu, KNABu un citu likuma un valsts kases sargu rīcība palaikam atgādina, kādā, atvainojiet, zemītē mēs dzīvojam.

Bet pagaidām cerēsim uz to labāko. Jaunais likums tiesības celt trauksmi paredz fiziskajai personai, ja attiecīgā informācija par pārkāpumiem vai apdraudējumu gūta saistībā ar darba pienākumu veikšanu un persona to uzskata par patiesu. Likums paredz, ka ar brīdi, kad persona cēlusi trauksmi, valsij jāsāk rūpēties par čukstētāja un tā radinieku drošību. Taču būs jānodrošina arī tās personas konfidencialitāte, par kuru trauksme celta.

Tas uz papīra. Un tāpat uz papīra paredzēts, ka par trauksmes cēlējam vai viņa radiniekiem nelabvēlīgu seku radīšanu paredzēta administratīvā atbildība. Pie administratīvās atbildības varēs saukt arī čukstētāju, kas apzināti samelojies. Cik barga būs šī administratīvā atbildība, pagaidām nav zināms, turklāt tas nenotiks “rīt uz brokastu laiku”: likumā paredzēts, ka Ministru kabinetam attiecīgi grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā būs jāiesniedz Saeimā līdz nākamā gada 1. februārim. Bet, lai varētu nodrošināt trauksmes cēlēju pagaidu tiesisko aizsardzību civillietās, attiecīgi grozījumi Civilprocesa likumā valdībai jāizstrādā tikai līdz nākamā gada 1. decembrim.

Kopumā jāatzīst, ka šā likuma gaismā trauksmes cēlēji varēs justies daudz drošāk – šobrīd viņus var, piemēram, atbrīvot no darba, pazemināt amatā, atvaļinājumu piešķirt tad, kad visā pasaulē plosāš taifūni un slapjdraņķis u.tml. Turpmāk viņiem valsts nodrošinās juridisko palīdzību, atbrīvos no tiesāšanās izdevumiem, veiks pagaidu aizsardzību civilprocesā un administratīvajā procesā tiesā, kā arī atbrīvos no juridiskās atbildības un atbilstīga atlīdzinājuma par zaudējumiem vai personisko un arī morālo kaitējumu. Trauksmes cēlēji varēs saņemt arī konsultācijas par savu tiesību aizsardzību.

Vārdu sakot, čukstētāji būs pasargāti no sabiedrības ļaunākās daļas pretdarbības. Vēl tikai jauki būtu arī sabiedrības labo, likumpaklausīgo daļu pasargāt no Labvēļa insinuācijām. Bet to laikam gan nespēs nodrošināt pat vislabākais likums.

1 Komentāri


 1. aldis
  2018-10-13

  tas jau vien viss uz valdības parazītiem vien attiecas!

Tavs komentārs par rakstu: