• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Valentīns RožencovsValentīns Rožencovs. Foto: Sputnik

Drošības policija «aprunājusies» ar «Sputnik Latvija» galveno redaktoru

Trešās varas mēģinājumi ietekmēt ceturto demokrātiskās valstīs tiek vērtēti izteikti negatīvi. Policija žurnālistus atļaujas aiztikt tikai ārkārtas gadījumos – ja nav šaubu, ka viņi tiešām paveikuši ko prettiesisku. Latvijai šajā ziņā, protams, ir “īpašs viedoklis” – vienalga, vai runa ir par “ideoloģiski nepareiziem” plašsaziņas līdzekļiem, vai “spītīgiem” žurnālistiem. Jo esam taču hibrīdkara stāvoklī.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Rīgā pēc ielidošanas no Maskavas tika aizturēts Krievijas interneta medija “Sputnik” Latvijas pārstāvniecības galvenais redaktors Valentīns Rožencovs. Pats Rožencovs stāsta, ka drošībniekus interesējusi viņa darbība “Sputnik Latvija” galvenā redaktora amatā un šā portāla darbība kā tāda.  

Varam līdz nelabumam diskutēt, cik “lojāls” vai “nelojāls” Latvijas Republikai ir konkrētais plašsaziņas līdzeklis, varam atminēties, ka pavisam nesen Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) “neieteica” sabiedriskajiem medijiem izmantot “Sputnik” materiālus. Bet žurnālistiem visā demokrātiskajā pasaulē tik un tā ir īpašs statuss.

To apliecina arī Starptautiskās žurnālistu federācijas (International Federation of Journalists, IFJ, pārstāv apmēram 500 tūkstošus žurnālistu vairāk nekā 100 pasaules valstīs) vadītāja Filipa Lerūta (Philippe Leruth) reakcija (šeit). “Žurnālists nestāv virs likumiem,” norāda Lerūts, “tomēr žurnālista aizturēšana vienmēr raisa jautājumu par to, tiek vai netiek ierobežota preses brīvība.”

Lerūts atgādina, ka šī aizturēšana nav protokolēta, tomēr tā ilgusi gandrīz 12 stundas. “Lai gan aizturēšana uz laiku, kas mazāks par 12 stundām, netiek uzskatīta par oficiālu (..), mēs šo epizodi nevaram aplūkot citādi, kā mēģinājumu iebiedēt žurnālistu un tādejādi kā mēģinājumu ierobežot preses brīvību,” uzsver Lerūts. Bēdīgi, ja kas tāds tiek teikts par Latviju.    

Visbeidzot, laikam gan vietā būtu piebilst, ka man bieži vien nav tīkams “Sputnik” žurnālistu viedoklis un komentāri par notikumiem. Taču, pirmkārt, man nav ziņu par to, ka šis plašsaziņas līdzeklis nodarbotos ar faktu viltošanu vai kropļošanu, un, otrkārt, vārda brīvība ir gan MANAS tiesības izplatīt savu viedokli, gan arī MANU OPONENTU tiesības darīt to pašu. Informatīvajā telpā mums ir jāsadzīvo, neiejaucot mūsu attiecībās represīvas struktūras.

P.S. Drošības policija ir izplatījusi apgalvojumu, ka informācija par Rožencova aizturēšanu esot “viltus ziņa” (šeit).     

Tavs komentārs par rakstu: