• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
"Dzintara" stendsVēl pavisam nesen "Dzintars" itin veiksmīgi centās iekarot Tuvajos Austrumos. Foto: Eugene Leskovsky/Sputnik

«Dzintars» bankrotē

Arī spēcīga rakstura cilvēkam nostalģija ir dabiska sajūta. Tāpēc nevajag kaunēties, ja pēkšņi kļūst žēl kaut kā pagājuša, lai cik likumsakarīgs nebūtu bijis tā gals. Saprotams, ka arī viens no padomijas laiku Latvijas lepnumiem – parfimērijas rūpnīca “Dzintars” – jaunajos laikos var “izstiepties un sarauties”, bet tik un tā tam nebūs vietas modernajā tirgū.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Patiesībā būtu vienlaikus jābrīnās un jāpriecājas, ka Iļjas Gerčikova izlolotā rūpnīca pat konkurencē ar starptautisko kosmētikas zīmolmonstru Paris-London-New York ir pārdzīvojusi gan VEF, gan “Alfa”, gan Jelgavas RAF un Rēzeknes piena konservu kombinātu. Tikai tagad, 2019. gada 5. novembrī Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa rakstveida procesā skatīs maksātnespējas administratora Mareka Dika pieteikumu, kurā viņš prasa kosmētikas ražotāju AS “Dzintars” pasludināt par maksātnespējīgu.

Būsim atklāti: pēdējos četrus piecus gadus (varbūt pat ilgāk) “Dzintars” mokās agonijā. Nepavisam nebūs taisnīgi teikt, ka rūpnīcas vadība neko nav darījusi. Tieši otrādi, šajā laikā ir radušies gan pārsteidzoši kvalitatīvi produkti, gan īstenoti itin oriģināli mārketinga gājieni un pat samērā veiksmīgi izrāvieni uz ārvalstu tirgu. Diemžēl ar uzsvaru uz kvalitatīvu produktu nevis tā iesaiņojumu. Tāpēc, salīdzinot ar daudz jaunāku un modīgāku konkurentu “Madara”, kurš, aizpērn ienākot Latvijas biržā, izraisīja tajā vēl nepieredzētu ažiotāžu, “Dzintars” bija un paliek nostalģisks nevis loģisks zīmols. Paaudze, kam tas bija par excellence, ir aizgājusi nebūtībā finansiāli un aiziet nebūtībā arī fiziski.   

Uzņēmuma tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) lieta tiesā atrodas jau pilnus trīs gadus. Diks skaidro, ka “Dzintara” sagatavotos TAP plāna grozījumus kreditori (tagad varam precizēt, viens no kreditoriem – Valsts ieņēmumu dienests/VID) atteicās saskaņot, tādēļ viņš tiesā iesniedzis maksātnespējas procesa pieteikumu. VID attieksme pret nodokļu [ne]maksātājiem – tas ir atsevišķa materiāla temats. Jā, “Dzintars” valstij ir parādā vairāk nekā 2 miljonus eiro. Bet vai tiešām VID cilvēciņi domā, ka pēc maksātnespējas iestāšanās viņi kādreiz šo naudu arī redzēs?

Nevēlos neko pārmest maksātnespējas administratoram, kurš ir bijis pat pacietīgāks par saviem kolēģiem. Un nedomāju, ka būtu kaut niecīgs pamats gaidīt brīnumu – “Dzintara” atdzimšanu.

Visam savs laiks. Simulakru ērā reālas mantas netiek novērtētas.

Tavs komentārs par rakstu: