• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sieviete un vīrietis rēķinaNeņemt vai tomēr ņemt? Ilustratīvs foto: Shutterstock

Dzīvo no algas līdz algai? Uzzini, kā to izmainīt!

Finanšu speciālisti ir vienisprāt, ka lielākā ienākumu daļa jānovirza iekrājumos, taču nebūt ne visiem izdodas sekot šim noteikumam. Ja ikdienas tēriņi “apēd” visu algu, paliek divi risinājumi – mēģināt palielināt ikmēneša ienākumus vai kritiski izvērtēt savu budžetu. Lai Tev pēc iespējas mazāk būtu vajadzīgi ātrie kredīti un citi aizdevumi, lasi tālāk un uzzini, kā regulēt personīgo finanšu plūsmu!

Kā noskaidrot, kur aiziet nauda?

Daži tēriņi visiem ir vienādi – rēķini par elektrību, internetu, īres maksa u.c., – bet daži ir atkarīgi no individuāliem dzīves ieradumiem un hobijiem. Ar lielākiem tēriņiem jārēķinās:

          ● sportistiem un dejotājiem. Pat, ja tās ir nodarbības vaļaspriekam, hobiji nav lēti prieki. Dejošana un sporta aktivitātes nav piesaistītas konkrētai sezonai, tāpēc ik mēnesi no kopējiem ienākumiem jānodala summa nodarbību apmaksai un regulārai apģērbu un aprīkojuma iegādei;

          ● aktīvās atpūtas piekritējiem. Lai gan vairums aktīvās atpūtas aktivitāšu ir sezonālas, tas prasa ieguldījumus. Kvalitatīvs aprīkojums nav lēts, turklāt vērā jāņem arī tēriņi izbraucieniem pie dabas, kalnos utt.;

          ● mājdzīvnieku īpašniekiem. Pūkaini mīluļi sagādā milzum daudz prieka, taču dzīvnieka uzturēšana nav bez maksas. Budžetā jāiekļauj ne tikai tēriņi dzīvnieku ēdienam, bet arī potes un veterinārārsta apmeklējumi.

Ja dzīvesveida paradumi bieži mainās, un ikmēneša budžetu neplāno savlaicīgi, par neatņemamu dzīves daļu var kļūt ātrie kredīti – aizdevumi līdz algas dienai. Lai gan dažās situācijās aizņemšanās ir pamatota, tomēr labāk izvairīties no pārliekas paļaušanās uz aizdevumiem. Ikviens kredīts nozīmē papildu tēriņus, tāpēc daudz labāk ir pārveidot budžetu tā, lai kredīts nemaz nebūtu vajadzīgs. Lasi raksta turpinājumā, kā to izdarīt!

TOP paradumi tēriņu samazināšanai

Viena lieta ir analizēt personīgas finanšu plūsmas, bet pavisam cita ir saprast, kā uzlabot ģimenes budžetu, lai nebūtu jāņem ātrie kredīti. Vienkāršākā tēriņu samazināšanas stratēģija ir ekonomiskais dzīvesveids. Taču neuztraucies – runa nav par pārtikšanu no kartupeļiem, bet gan par pārdomātu dzīves principu kopumu, kas ieguvis nosaukumu Zero Waste.

Zero Waste princips ir dzīvot, ražot un patērēt ar minimālu atkritumu apjomu. Uzņēmumi, valdības un privātpersonas balstās šajā ideoloģijā, lai efektīvāk rūpētos par apkārtējo vidi, taču Zero Waste ir vēl viens milzīgs pluss – tas palīdz ietaupīt. Lūk, daži Zero Waste principi, ko vari īstenot arī savā dzīvē:

          ● nepērc vienreizlietojamās preces, bet izvēlies alternatīvas. Piemēram, ja esi sportists, dejotājs, aktīvās atpūtas baudītājs, lietderīgi ir iegādāties daudzkārt lietojamu ūdens pudeli, nevis katru dienu pirkt jaunu 0,5 l pudelīti;

          ● iepērcies lietotu preču veikalos. Humpalu bodes slēpj īstās modes pērles, turklāt reizēm tur var atrast arī jaunas preces ar etiķetēm un zīmolu apģērbu. Kāpēc ļaut tiem nonākt miskastē un pārmaksāt par apģērbu no tirdzniecības centra?

          ● izvēlies ekoloģiskākus risinājumus ikdienas dzīvei un atpūtai. Ja riteni izmanto tikai retajiem vasaras izbraucieniem, pamēģini braukt ar to arī rudenī un pavasarī, ietaupot uz transporta izmaksām. Apdomājot nākamo ceļojumu, dod priekšroku nevis lidmašīnām, bet vilcieniem – tie ir gan lētāki, gan draudzīgāki dabai.

Personīga budžeta plānošana ir pirmais solis ceļā pie ienākumu un tēriņu līdzsvara. Un tomēr dzīvē mēdz gadīties situācijas, kad ar plānošanu vien nepietiek. Negaidīti tēriņi, pēkšņi remontdarbi, ārstniecības izmaksas – viss prasa neatliekamu finanšu risinājumu. Ja iekrājumi nav pietiekami lieli, dzīvē var noderēt aizdevumi: ātrie kredīti, patēriņa kredīti un to paveidi.

Ātrie kredīti 2019. gadā: jauna pieeja, jauni noteikumi

Izplatītākie aizdevumu veidi īstermiņa un ilgtermiņa vajadzībām ir:

          ● ātrais kredīts – aizdevums ar atmaksas termiņu līdz 30 dienām. Saskaņā ar jaunākajām izmaiņām likumdošanā, īstermiņa kredīts nevar pārsniegt 50% no minimālās algas;

          ● patēriņa kredīts – kredīts ar samērā augstu kredītlimitu līdz 2000-3000 eiro un aptuvenu atmaksas termiņu līdz 12-48 mēnešiem.

Latvijā ātrie kredīti ir pieejami jau vairāk nekā desmit gadus, taču gadiem ejot, mainās arī pakalpojums. Ja vēl nesen kredīta ņēmējam vajadzēja izvēlēties atmaksas termiņu jau pieteikšanās brīdī, tagad tirgū ir arī kredīts ar fleksiblākiem nosacījumiem – elastīgais aizdevums no nebanku kreditora VIA SMS.

VIA SMS elastīgais kredīts ir izmantojams gan kā īstermiņa, gan kā ilgtermiņa aizdevums. Maksimālā kredītlimita summa ir 3000 eiro, un atmaksāt aizdevumu iespējams vai nu pēc 30 dienām, vai nu vairāku mēnešu garumā. Elastīgais kredīts ļauj aizņēmējam pašam noteikt vēlamo atmaksas kārtību, turklāt izvēle jāveic nevis pieteikšanās brīdī, bet pirmajā atmaksas datumā.

Ātrie kredīti un citi aizdevumi nav universāls papildu naudas avots, taču reizēm tie ir noderīgi. Ja uzskati, ka optimāls situācijas risinājums ir kredīts, ienāc VIA SMS mājaslapā un uzzini vairāk par aizņemšanās nosacījumiem!

Tavs komentārs par rakstu: