• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ārsts maskāKolēgas, pārtraucam operāciju! Šim pacientam nav apdrošināšanas. Ilustratīvs foto: Pixabay

E-veselības serveri «uzkārušies», neapdrošinātajiem kādu brīdi neliks uzreiz nomirt

Milzu plaisu starp Latvijas valsts pārvaldi un vienkāršajiem pilsoņiem nupat ir nodemonstrējis mūžam negatavās e-veselības sistēmas autors Nacionālais veselības dienests (NVD): tam radušās kārtējās informāciju tehnoloģijas (IT) problēmas, kas izrādījušās labvēlīgas lielai daļai Latvijas pilsoņu.

Dzintars Zaļūksnis  

Proti, runa ir par tiem pilsoņiem, kuri neietilpst nevienā no valsts apmaksātajām grupām – bērni, pensionāri, grūtnieces, invalīdi, reģistrētie bezdarbnieki – un par kuriem darba devējs neveic sociālos maksājumus.

Atbilstoši troikas koalīcijas, Veselības ministrijas, valdības un Saeimas iecerei šiem cilvēkiem kopš 1. janvāra vairs nav tiesību saņemt lielāko daļu no valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Atgādināšu: veselības aprūpes minimumā jeb pamata grozā, kas pienāksies visiem iedzīvotājiem neatkarīgi no sociālajām un veselības apdrošināšanas iemaksām, ietilpst neatliekamā palīdzība, grūtniecības un dzemdību aprūpe, valsts vēža skrīnings un procedūras pacientiem ar nieru mazspēju, ģimenes ārsta aprūpe, tostarp ārsta veiktās manipulācijas, diagnostiskie izmeklējumi, kas veikti ar ģimenes ārsta nosūtījumu, ārstniecība, kā arī kompensējamās zāles personām ar psihisku saslimšanu, atkarībām, cukura diabētu un infekciju slimībām, piemēram, HIV, AIDS, tuberkulozi un citām. Šajā grozā iekļauta arī onkoloģiskā ārstēšana, kā arī sirds un asinsvadu slimību diagnostika.

Viss pārējais – tikai un vienīgi par pilnu maksu. Ņemot vērā to, ka par iesaistīšanos šajā sistēmā tūdaļ nākas veikt vienreizēju maksājumu – 206,40 eiro, bet no nākamā gada tādā pašā vīzē būs jāšķiras no 258 eiro gadā (ar noteikumu, ka samaksāti arī jau pieminētie 206,40 eiro par 2018. un 2019. gadu), ne īpaši naudīgam pilsonim nākas risināt sarežģītu uzdevumu: ko darīt labāk – “atrast” naudu un ar to segt apdrošināšanas maksas vai izmantot šo summu veselības aprūpes pakalpojumu apmaksāšanai pakāpeniski un cerot, ka šīs izmaksas nepārsniegs kādus 300 eiro gadā – jo nav jau tā, ka apdrošinātie neko nemaksā.

Par laimi, savas IT infrastruktūras problēmu dēļ NVD gada sākumā kādu laiku nespēs Latvijas cilvēkus sadalīt divās grupās pēc viņu pieejamības medicīnas pakalpojumiem. Tomēr jāapzinās, ka tas ir īslaicīgs “bonuss”. Agri vai vēlu  visām ārstniecības iestādēm tiks nosūtīts cirkulārs, ka NVD serveri ir “atkārušies” un cilvēkus jāsāk dalīt divās grupās – tajos, kam jāpalīdz, un tajos, kam jāļauj nomirt.

Tā ka laika, lai “neapdrošinātais” varētu izlemtu, ko darīt, nav daudz – atbilstoši jaunākajai informācijai, apmēram mēnesis.

Tavs komentārs par rakstu: