• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
PNB bankas platīna kredītkarteja jūs esat PNB bankas klients, neglābs arī platīna karte. Publicitātes foto: PNB banka

ECB aptur septītās lielākās Latvijā strādājošās bankas – «PNB bankas» darbību

Pēc Eiropas Centrālās bankas (ECB) norādījuma Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) ir apturējusi PNB bankas (iepriekš Norvik banka) darbību. Finanšu  ministrs Jānis Reirs LTV raidījumā “Rīta Panorāma” solīja, ka PNB Bankas klientu garantēto atlīdzību (līdz 100 000 eiro) izmaksām “netikšot izlietots neviens cents no valsts budžeta”.

InfoTOP.lv, pēc Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiāliem

Reirs uzsvēra, ka bankas slēgšana neesot saistīta “Moneyval” rekomendācijām vai naudas atmazgāšanu, bet gan liecinot par “stingru finanšu sektora uzraudzību un sakārtošanos”.

Savukārt FKTK priekšsēdētāja Kristīne Černaja-Mežmale informē, ka bankas klientiem garantētās atlīdzībās izmaksās apmēram 297 miljonus eiro, solot, ka FKTK sniegs visu informāciju, kas un kā jādara bankas klientiem, lai saņemtu savu naudu. Likums paredz, ka garantētās atlīdzības jāizmaksā līdz 27. augustam, taču “tiekot strādāts pie tā, lai tas notiktu ātrāk”. FKTK provizoriski aprēķinājusi, ka 99,2% noguldītāju varēšot saņemt visu savu bankā uzkrāto naudu. Izmaksas pilnībā segs no Noguldījumu garantiju fonda līdzekļiem.

FKTK lēmums paredz, ka 2019. gada 17. augustā plkst. 21 bankai pilnībā jāpārtrauc finanšu pakalpojumu sniegšana, ieskaitot klientu maksājumu izpildi. Šāds lēmums pieņemts, lai nepieļautu bankas līdzekļu aizplūšanu. Tas nozīmē, ka no attiecīgā brīža PNB bankas karšu, internetbankas maksājumu un bankomātu darbība ir apturēta.

Šā gada martā Eiropas Centrālā banka nolēma PNB banku pārņemt tiešajā uzraudzībā. Šāds lēmums tika pieņemts, sekojot FKTK pieprasījumam saistībā ar bankas starptautisko tiesvedības procesu pret Latvijas valsti.

PNB bankas kapitāla pietiekamības rādītājs 2018. gada 31. decembrī bija 12,48%, bet regulatora minimālā prasība ir 14%.

Bankas 2018. gada auditētajā pārskatā teikts, ka pērn banka iesniedza FKTK aktualizētu bankas/grupas kapitāla stiprināšanas plānu. Šajā plānā banka ir paredzējusi vairākus attīstības scenārijus. Plāna galvenie pasākumi ietver SIA "Winergy" pārdošanu, bankas beztermiņa obligāciju, kuras ir iespējams konvertēt par pirmā līmeņa kapitālu, emisiju, neprofila aktīvu pārdošanu, pensiju plānu pārdošanu, subordinēto noguldījumu konvertēšanu un jaunu investoru piesaistīšanu.

Atbilstoši Finanšu nozares asociācijas datiem, PNB bankai 2018. gada beigās bija 68 974 klienti, no kuriem 64 691 klients bija privātpersona.

Asociācijas jaunākie dati arī liecina, ka 2019. gada 31. martā PNB banka noguldījumos bija piesaistījusi 494,756 miljonus eiro – privātpersonu noguldījumi bija 264,757 miljonu eiro apmērā, bet uzņēmumu noguldījumi bija 228,976 miljonu eiro apmērā.

PNB bankas aktīvi 2018. gada 31. decembrī bija 569,53 miljonu eiro apmērā, kas ir par 27,8% jeb 219,563 miljoniem eiro mazāk nekā 2017. gada beigās. Pēc aktīvu apmēra PNB banka 2018. gada beigās bija septītā lielākā banka Latvijā.

Tavs komentārs par rakstu: