• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Rihards EigimsRihards Eigims. Foto: LETA

«Eigima gadījums»: ja latviešu valoda nav dzimtā, mēra krēslā labāk nesēsties?

Valsts valodas centrs (VVC) draud tuvākajā laikā vērsties tiesā ar prasību anulēt Daugavpils pilsētas mēra Riharda Eigima deputāta mandātu, jo Eigima latviešu valodas prasme neatbilstot augstākā līmeņa otrajai pakāpei.

Reaģējot uz “kādu iesniegumu”, VVC konstatējis, ka Eigims “nelieto valsts valodu” normatīvajos aktos paredzētajā kārtībā, proti, augstākā līmeņa otrajā pakāpē. Fiksējuši minēto neatbilstību, humāni noskaņotie VVC darbinieki ļāva Eigimam sešu mēnešu laikā uzlabot savas valodas prasmes. Tagad Eigima latviešu valodas prasme pārbaudīta vēlreiz, atzīts, ka tā  uzlabojusies, taču vēl arvien neatbilstot likuma prasībām: pašvaldības domes deputāta pilnvaras var anulēt ar apgabaltiesas spriedumu, ja deputāta valsts valodas zināšanas neatbilst noteiktajam prasmes līmenim

“Domes priekšsēdētājam ar valsts valodas zināšanām augstākā līmeņa otrajā pakāpē būtu latviešu valodā jārunā pilnīgi brīvi, taču tā nav,” skaidro VVC pārstāve Sarmīte Pāvulēna.

Ironiski, ka Ministru prezidents Māris Kučinskis Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” pauda cerību, ka “jautājums par Eigimu nav politizēts”.

Bez šaubām, šī versija ir “vērā ņemama”, ja atceramies, ka Eigims ir 10., 11. un 12. Saeimas deputāts un jau ir atradies Daugavpils mēra amatā  2001.-2003. un 2009. gadā, turklāt atbilstoši pases datiem viņš ir latvietis. Līdz pat pērnā gada martam Eigims bija Kučinska partijas biedrs (2010. gadā iestājās Latvijas Zaļajā partijā), bet nu pārstāv lokālo veidojumu “Mūsu partija”.

Tavs komentārs par rakstu: