• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Junkers un OrbānsJunkers grasās apskaut Orbānu. Ekrānšāviņš no: Youtube.com

Eiropa atņems balsstiesības Ungārijai, Junkers rosina liegt dalībvalstīm savu ārpolitiku

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ar divu trešdaļu balsu vairākumu ir pieņēmis lēmumu iedarbināt Lisabonas līguma 7. paragrāfa 1. daļu, uzsākot balsstiesību atņemšanu Ungārijai. Savukārt Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers (Jean-Claude Juncker) rosina atteikties no visu 28 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vienprātības principa atsevišķos ārpolitikas jautājumos, piemēram, lēmumos, kas saistīti ar cilvēktiesībām un civilajām misijām.

EP balsojuma pamatā bija ziņojums, kas sagatavots Judītes Sargentini (Judith Sargentini) vadībā. Viņa pārstāv Nīderlandes partiju "Zaļie kreisie" (GroenLinks), kurā apvienojušies kādreizējie komunisti un citas galēji kreisās partijas.

EP vairākuma lēmums pauž neapmierinātību ar Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna (Viktor Orbán) patstāvību daudzos jautājumos. Šī ir pirmā reize, kad EP aicinājis ES Padomi vērsties pret dalībvalsti, lai "novērstu sistēmiskus draudus ES pamatvērtībām". Šīs vērtības, kas noteiktas Līguma par ES 2. pantā un atspoguļotas ES Pamattiesību hartā, ietver demokrātijas ievērošanu, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības.

EP bažas attiecas uz vairākiem jautājumiem, tajā skaitā konstitucionālās sistēmas un vēlēšanu sistēmas darbība, tiesu un citu iestāžu neatkarība un tiesnešu tiesības, korupcija un interešu konflikti, privātuma un datu aizsardzība, vārda brīvība, akadēmiskā brīvība, reliģijas brīvība, biedrošanās brīvība, tiesības uz vienlīdzīgu attieksmi, pie minoritātēm piederošu personu, tostarp romu un ebreju tiesības, migrantu, patvēruma meklētāju un bēgļu pamattiesības, kā arī ekonomiskās un sociālās tiesības.

Teorētiski 7.panta piemērošana var novest pie attiecīgās dalībvalsts balsstiesību apturēšanas Eiropadomē, taču gan Ungārijas, gan Polijas gadījumā tas ir visai mazticami, jo tam nepieciešams visu pārējo dalībvalstu vienprātīgs atbalsts.

Gan Varšava, gan Budapešta atkārtoti ir norādījušas, ka tās izmantos savas veto tiesības, lai bloķētu sankciju vēršanu attiecīgi pret Ungāriju vai pret Poliju.

Zīmīgi, ka Junkers savā ikgadējā uzrunā EP par stāvokli ES norādīja: “Mums jāuzlabo mūsu iespējas runāt vienā balsī, kad tas attiecas uz ārpolitiku." Minot piemērus, kad dalībvalstu veto tiesības traucējušās pieņemt nepieciešamos lēmumus, viņš nosauca ES nespēju nosodīt cilvēktiesību neievērošanu Ķīnā, Baltkrievijai noteiktā ieroču embargo pagarināšanu, kuru nobremzēja viena vienīga dalībvalsts, un kavēšanos ar sankciju vēršanu pret Venecuēlu. Junkers pauda viedokli, ka arī atsevišķi nodokļu politikas jautājumi būtu izšķirami ar vairākuma balsošanas procedūru.

ES dalībvalstu viedokļi dalās jautājumā par to, kā labāk regulēt migrāciju, bet visas valstis ir vienisprātis, ka nepieciešams labāk aizsargāt bloka ārējās robežas no nelegālajiem imigrantiem. Junkers ir izteicis priekšliklumu līdz 2020. gadam palielināt ES robežapsardzes vienības "Frontex" darbinieku skaitu līdz 10 000 un palielināt aģentūras pilnvaras. Pašreiz "Frontex" ir nodarbināti 1500 cilvēki.

Lai gan migrantu pieplūdums Eiropā kopš 2015.gada ir ievērojami samazinājies, nelegālā imigrācija joprojām ir akūta problēma.

Priekšlikums ES Padomes lēmumam par Ungāriju tagad tiks nosūtīts ES dalībvalstīm. Tās ar četru piektdaļu vairākumu var noteikt, ka Ungārijā pastāv skaidri sistēmiska ES vērtību pārkāpuma draudi. Vispirms Padomei būtu jāuzklausa Ungārijas puse, un sava piekrišana būtu jāsniedz arī EP. Dalībvalstis var arī Ungārijai sniegt rekomendācijas draudu novēršanai.

Vēlāk Eiropadome vienbalsīgi var pieņemt lēmumu, ka Ungārijā netiek ievērots tiesiskums, demokrātija un pamattiesības. Šādā gadījuma būtu iespējams piemērot sankcijas, piemēram, apturēt balsstiesības ES Padomē.

1 Komentāri


 1. Milda
  2018-09-13

  Redzēsim Latvijas nostāju šajā balsojumâ ,ja atbalstīs sankcijas pret Orbanu , tad nebalsosim par ZZS !RYX

Tavs komentārs par rakstu: