• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Latvijas lauku ainavaPagaidām vēl mūsu zemīte. Foto: Ieva Lūka/LETA

Eiropa sāk «virzīt» Latviju uz lauksaimniecības zemes tirgošanu ārzemniekiem

InfoTOP.lv jau ziņoja, ka Brisele ir oficiāli pieprasījusi, lai Latvija, kā arī Bulgārija, Ungārija, Lietuva un Slovākija grozītu tiesību aktus par lauksaimniecības zemes iegādi, atceļot visus ierobežojumus, kas noteikti zemes iegādei ārzemniekiem. Eiropas Komisija (EK) šādu prasību pamato ar to, ka ierobežojumi pārkāpj principus par kapitāla brīvu apriti un brīvību veikt uzņēmējdarbību. Ja zemes tirgus pilnīga liberalizācija nenotiks, EK draud vērsties pret šīm dalībvalstīm Eiropas Savienības (ES) Tiesā. Par to lasiet šeit.

Tagad EK ir sākusi reālas darbības, lai panāktu šo valstu – arī Latvijas – zemes tirgus atvēršanu. Sākumam EK oficiāli aicina Latviju iesniegt savus apsvērumus “par likumā iekļautajiem lauksaimniecībā izmantojamās zemes pirkšanas ierobežojumiem, kurus saskaņā ar ES tiesību aktiem var uzskatīt par kapitāla brīvu apriti un brīvību veikt uzņēmējdarbību ierobežojošiem”. Sāktā pienākumu neizpildes procedūra attiecas tikai uz ES pilsoņu un ES reģistrētu uzņēmumu veiktiem pirkumiem.

Saskaņā ar ES tiesību aktiem noteikto pamatbrīvību ierobežojumi ir pieļaujami, ja to mērķis ir aizsargāt sabiedrības sevišķi svarīgas intereses, tomēr prioritāri jebkurā gadījumā ir “nediskriminācijas un proporcionalitātes principi”, kas šajā gadījumā nozīmē to, ka piespiest EK ievērot Latvijas sabiedrības intereses būs ļoti sarežģīti: kaut arī dalībvalstīm ir atļauts pieņemt savus noteikumus, lai veicinātu lauku attīstību, saglabātu lauku kopienas, veicinātu lauksaimniecības zemes izmantošanas turpināšanu un novērstu spekulatīvas darbības ar zemes cenām, minētajiem noteikumiem jābūt saskaņotiem ar ES tiesību aktiem.

Tāpēc EK uzskata, ka Latvijas noteikumi ir “stingrāki nekā vajadzīgs likuma leģitīmo mērķu sasniegšanai”. Šie ierobežojumi ietver, piemēram, nosacījumu, ka iespējamajam lauksaimniecības zemes pircējam vajadzīga atbilstoša profesionālā kvalifikācija, kā arī nedrīkst būt nodokļu parādi. Eiropā tas neesot pieņemams.

Dalībvalstis, ievērojot konkrētus nosacījumus, var saglabāt ierobežojumus attiecībā uz ieguldījumiem no valstīm ārpus ES.

Komisija informāciju pieprasa, nosūtot brīdinājuma vēstuli, kas atbilst pirmajam pienākumu neizpildes procedūras posmam. Latvijai atbilde jāsniedz divu mēnešu laikā.

Pašlaik likums par zemes privatizāciju lauku apvidos paredz, ka fiziska un juridiska persona var iegādāties līdz 2000 hektāru zemes. Lai zemi iegādātos, pircējam vēl jāatbilst vairākām citām prasībām, turklāt atsevišķām zemes pircēju kategorijām noteiktas priekšrocības.

Lai varētu iegādāties lauksaimniecības zemi, personai jābūt reģistrētai kā saimnieciskās darbības veicējai, kā arī tiesīgai saņemt tiešmaksājumus un pēdējo trīs gadu laikā jābūt ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas. Tāpat pircējam  nepieciešama pieredze lauksaimniecībā vai jāiegūst lauksaimnieciskā vai tai pielīdzinātā izglītība. Zemes īpašniekam apsaimniekošana  jāsāk gada laikā pēc zemes iegādes un rakstiski jāapliecina tās izmantošana ražošanā, ja zeme iepriekšējā vai konkrētajā gadā ir pieteikta tiešmaksājumiem. Ja trīs gadu laikā zemes īpašnieks nenodrošinās tās izmantošanu, paredzētas soda sankcijas.

Savukārt uzņēmumiem, kas vēlas iegādāties lauku zemi,  jābūt reģistrētiem Latvijā kā nodokļu maksātājiem un jānodarbina cilvēki, kuri ir ieguvuši profesionālo izglītību nepieciešamajā jomā. Tāpat šiem uzņēmumiem jābūt tiesīgiem saņemt tiešmaksājumus, kā arī vismaz pēdējo trīs gadu laikā jāgūst ieņēmumi no lauksaimnieciskās ražošanas vismaz vienas trešdaļas apmērā no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem. Tieši šos ierobežojumus par neleģitīmiem uzskata EK.

Patiesību sakot, EK šoreiz var pat saprast: politiķi, par visām varēm traukdamies uz ES, Briselei bija sasolījuši daudz ko, tostarp arī lauksaimnieciskās zemes tirgus liberalizēšanu pēc noteikta pārejas perioda. Šis pārejas periods – 10 gadi – ir pagājis, un EK pieprasa politiķiem turēt vārdu – Briseli neinteresē, ka šajā laikā nekas būtisks nav mainījies, un potenciālie vietējie zemes pircēji kā bija, tā arī ir palikuši pārāk nabagi, lai konkurētu ar ārvalstniekiem.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

13 Komentāri


 1. fotojanis
  2016-06-16

  Pagaidām vēl mūsu zemīte. Ilustratīvs foto no: wordpress.com bet bilde nozakta...... Tā ir mana bilde un ar wordpress neesmu to uzticējis lietot.........

  • infoTOP.lv
   2016-06-16

   Jāni, ļoti žēl, ka tā gadījies. Piedāvājiet savu risinājumu. Esam gatavi izņemt bildi un tās vietā sameklēt citu. Tai nebija klāt norādes uz autoru. Atvainojamies par šo pārpratumu.

 2. Inta
  2016-06-18

  Eiropā vēlas Latviju izputināt vai kā? Tā ir mūsu zeme un mēs šeit dzīvojam. Vai nav par traku!

 3. Dzintra
  2016-06-18

  Latviju vēlas iznīcināt. Ja nāks iekšā vācieši un citi tādi, tad noasfaltēs visu, inīdēs laukos kokus un zaļumus un ienāks ar GMO, ko pagaidām vēl var ierobežot. Šeit nepieciešams stingrs mugurkauls, lai to nepieļautu.

  • L
   2016-11-01

   kiniesi bus vel trakak.Pilnigi tad pasus izedis ara.

 4. Dana
  2016-06-18

  Kas tad vainīgs, ka Latvijas zemnieki nevar nopirkt zemi ? Es nu noteikti nē. Vai man tagad tāpēc jāpārdod sava zeme par sviestmaizi? Mana pensija ir 213 eiro. Ja zemnieks negrib pirkt par 3000 eiro ha ,tad es pagaidīšu kādu, kas būs gatavs to darīt. Lielie zemnieki jau sen ir piepirkuši zemi par lētu naudu un tagad peļņa rakstās ar sešiem cipariem ja ne vairāk.

 5. Haris.
  2016-06-21

  Tēvzemi pārdot? To nedrīkst, KATEGORISKI,darīt! Tie,kuri,kaut tikai pieļauj šādu iespēju,uzskatāmi par noziedzniekiem- Latvijas nodevējiem un viņiem,publiski,izpildāms nāvessods!

  • Ernests
   2016-06-23

   Vai Latvijai vēl vispār vēl ir sava Zeme? Cik Man zināms jau sen kā lielākā daļa pieder Zviedrijas Pensiju fondiem, Zviedru, Norvēģu, Dāņu, Krievu uzņēmējiem, daudz zemes pieder Rietumu bankai lasi Krievijai. Bet ir tači kuri kūdīs uz karu, tik par ko karot vairs?

 6. Juris
  2016-06-28

  Jāiztirgo ātrāk, Eiropa tā vēlas, kamēr Latvijas iedzīvotāji nav sapratuši kas īsti ir Eiropas savienība un cik lielu postu tā ir nodarījusi Latvijas tautsaimniecībai, ka jo ātrāk izstāsimies no ES, jo lielieāka būs iespēja atgūties no Eiropas diktāta un attīstīt savu ražošanu lai celtu Latvijas iedzīvotāju labklājību! Eiropas noteikumi un mūsu pakalpiņi, eiropiešu pakaļu laizītāji, Latviju ir noveduši katastrofēlā stāvoklī. Ja neticiet palasiet Eiropas direktīvas un Latvijas valdības pieņemtos noteikumus kas ierobežo Latvijas iedzīvotāju iespēju konkurēt Eiropas kopējā tirgū, bet ĪSTAJIEM Eiropiešiem dod dažādas privilēģijas.

  • lasītāja
   2016-11-01

   tā gan....latviešiem cietas galvas...bet sirds tomēr pieder Latvijas zemei

Tavs komentārs par rakstu: