• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Albānijas prezidents Ilīrs Meta un Maķedonijas prezidents Gjorge IvanovsAlbānijas prezidents Ilīrs Meta un Maķedonijas prezidents Gjorge Ivanovs uz ES ies kopā. Foto no: kurir.mk

Eiropas Savienībā aicinās Albāniju un Ziemeļmaķedoniju

Eiropas Savienības (ES) valstis ir vienojušās, ka iestāšanās sarunas ar Albāniju un Ziemeļmaķedoniju tiks sāktas pēc gada, 2019. gada jūnijā. Atsevišķas valstis gan pauda bažas par korupciju un likuma varas ievērošanu šajās valstīs, tomēr šie iebildumi dalībvalstu kopīgo lēmumu neietekmēja.

Eiropas Komisija (EK) aprīlī rekomendēja oficiālu sarunu uzsākšanu ar Maķedoniju (Ziemeļmaķedoniju) un Albāniju par iestāšanos ES. Un vairākums valstu ir noskaņotas atbalstīt sarunu sākšanu, ņemot vērā nesen panākto risinājumu gadiem ilgajam strīdam starp Grieķiju un Maķedoniju par Maķedonijas nosaukumu: abas valstis šomēnes panāca vienošanos, kas paredz Maķedoniju pārdēvēt par Ziemeļmaķedoniju. Šā strīda dēļ Grieķija gadiem ilgi bloķēja Maķedonijas centienus iestāties ES un NATO.

Vācijas Eiropas lietu ministrs Mihaēls Rots (Michael Roth) uzskata, ka Albānija un Maķedonija abas esot panākušas “ievērojamu progresu likuma varas un tiesu neatkarības jomās”, tādēļ Vācija atbalstīja sarunu sākšanu. “Es varu tikai vēlreiz lūgt mūsu draugus Nīderlandē un Francijā nestāties ceļā nepieciešamajai vienprātībai,” pirms tikšanās ar citu valstu Eiropas lietu ministriem sacīja Rots. Savukārt Nīderlandes ārlietu ministrs Stefs Bloks (Stef Blok), atzīstot, ka abas valstis ir panākušas nozīmīgu progresu, norādīja, ka “viss vēl nav sasniegts”: “Mēs vēlamies redzēt sasniegumus cīņā pret korupciju un likuma varas ievērošanā.”

Tomēr vairāk pamatots ir izrādījies Rota optimisms; vācietis uzskatīja, ka ministri spēs vienoties, jo Vācija ierosinājusi kompromisu. “Mēs varētu paust zināmas bažas šodien un darīt skaidri zināmu, ka sevišķi Albānijai jāizpilda daži priekšnosacījumi, lai atklātu sarunu nodaļas.” Tagad šie Rota vārdi jau var tikt uzskatīti par darbības programmas sastāvdaļu.

Tavs komentārs par rakstu: