• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Muitas kontrole uz Īrijas-Ziemeļīrijas robežasMuitas kontrole uz Īrijas-Lielbritānijas robežas gan nebūs nekas jauns un pārsteidzošs. Foto: Niall Carson/PA

EK brīdina: «Breksits», visdrīzāk, būs pēkšņs un nežēlīgs!

Eiropas Komisija (EK) ir aicinājusi Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis “pastiprināti gatavoties iespējai, ka sarunas ar Lielbritāniju par tās izstāšanos no bloka beigsies bez vienošanās”. Vienkāršāk izsakoties, “Breksits” iestāsies bez jelkādas pārejas, 2019. gada 29. marta plkst. 11 dienā pēc Griničas laika.

Ja vienošanās netiks panākta, “pārejas perioda nebūs, un ES tiesību normas no 30. marta vairs neattieksies uz Apvienoto Karalisti”, norāda EK un brīdina, ka tādā gadījumā muitas pārbaužu dēļ var rasties traucējumi satiksmē – tostarp aviosatiksmē –, kā arī kravu pārvadājumos.

Vai tas nozīmēs, ka, piemēram, ES pilsoņi, kas ielidojuši Londonā 29. martā, paspēs Apvienotās Karalistes teritorijā iekļūt plkst. 10.59, vēl būs tikai pārbraukuši no vienas ES valsts uz otru, bet tie, kas mazliet nokavēsies un robežu šķērsos jau plkst. 11.01, būs izbraukuši no ES teritorijas? Apmēram tā – ar visām no tā izrietošajām sekām, kuras, bez šaubām, nebūs katastrofālas, bet dažkārt pat pozitīvas – piemēram, Londonas lidostas Tax Free veikalos ES valstu pilsoņi droši vien varēs atkal iepirkties kā vecajos labajos laikos, t.i., nemaksājot nodokļus.     

Tiomēr EK mudina dalībvalstis, uzņēmumus un privātpersonas sākt gatavoties jebkuram iespējamajam sarunu iznākuma variantam. “Joprojām nav pārliecības, ka līdz noteiktajam datumam būs spēkā ratificēts izstāšanās līgums,” teikts EK paziņojumā. “Apvienotās Karaliste izstāšanās neapšaubāmi izraisīs pārrāvumus – piemēram, uzņēmumu piegādes ķēdēs – neatkarīgi no tā, vai vienošanās [par Lielbritānijas izstāšanās nosacījumiem] būs panākta vai nē,” atzīst EK.Taču šis brīdinājums attiecas uz nelielu daļu ES pilsoņu – tiem, kam ir biznesa partneri Lielbritānijā.

Neskaidrības, protams, visvairāk skars Īriju, kuras valdība ir paziņojusi, ka pastiprinājusi gatavošanos Lielbritānijas aiziešanai no bloka, tostarp plāno uz lidostām un muitas ostām nosūtīt papildu vairāk nekā 900 muitas un veterināros inspektorus.

Lielbritānijas valdība 6. jūlijā pieņēma nostāju izstāšanās sarunās ar ES, kas paredz izveidot starp Lielbritāniju un ES brīvās tirdzniecības zonu. taču šis plāns neapmierina "Breksita" stingrās līnijas piekritējus, un, protestējot pret to, atkāpās "Breksita" ministrs Deivids Deiviss (David Davis) un ārlietu ministrs Boriss Džonsons (Boris Johnson).

Par šo plānu vēl ir jāpanāk vienošanās ar ES.

Tavs komentārs par rakstu: